Uudis

Teadusuuring: elektrooniliste seadmete kasutamine hilisõhtul ja öösel mõjutab sperma kvaliteeti

Und ei ole ja otsustasid nutitelefoniga meelt lahutada? Mõtle enne, kui seda teed.Foto: Shutterstock

Mees, kel on soov hilisõhtul või öösel nutiseadme järele haarata, peaks arvestama, et hiljuti avaldatud teadusuuringus leidis kinnitust seos valgust kiirgavate digiseadmete hilisõhtuse ning öise kasutamise ja sperma kehva kvaliteedi vahel.

Iisraelis tehtud uuringusse kaasati 116 meest vanuses 21 kuni 59 eluaastat. Katsealused pidid täitma üksikasjalikud küsimustikud oma päritolu, tervisekäitumise ja uneharjumuste ning igapäevase kokkupuute kohta digiseadmetega. Seejärel saadeti mehed laborisse, kus nad andsid analüüsimiseks spermaproovid.

Selgus, et digitaalseadmete sage õhtune kasutamine oli seotud spermatosoidide liikuvuse vähenemise ehk võimega korralikult “ujuda”. Uurimistöö juht, Tel Avivi Assuta meditsiinikeskuses une- ja väsimusprobleemidega tegelev dr Amit Green ütles, et korrelatsioon oli ka hilisõhtuse nutitelefonide või tahvelarvutite kasutamise ja telerivaatamise ning sperma kontsentratsiooni (seemnerakkude ehk spermide arv ühes milliliitris spermas) languse vahel.

Veel tuli uuringus välja, et meestel, kellel oli pikem uneaeg, oli suurem spermatosoidide koguarv ja nende parem liikuvus. Katsealustel, kes magasid vähem ja kellel esines päevast unisust, oli vähem spermatosoide ja väiksem liikuvate spermatosoidide protsent.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.