Tõhustatud antikehadega ninasprei lubab neutraliseerida ka omikrontüve

Icosageni tegevjuht professor Mart Ustav.Foto: Sille Annuk / Postimees / Scanpix

Eesti teadlased arendasid koroonavastase ninasprei tarbeks tõhustatud antikehad, mis neutraliseerivad lisaks viiruse algsetele tüvedele ja deltatüvele ka omikroni viirustüve. Professor Mart Ustavi sõnul on uue generatsiooni antikehadega ninasprei vastukäik koroonaviiruse muutumisele.

Ninaspreis BioBlock kasutatavad antikehad pärinevad immuniseeritud lehmade ternespiimast. Esimese poegimise ternespiima põhjal loodud algne ninasprei toimib efektiivselt kõigi Wuhani tüve sarnaste SARS-CoV-2 viirustüvede suhtes – alfa, beeta, gamma ja delta.

„Praegu domineeriv omikrontüvi erineb varasematest koroonaviiruse variantidest – uue generatsiooni antikehadega ninasprei on vastukäik koroonaviiruse muutumisele,” ütles Icosageni juhataja prof Mart Ustav.

“Immuniseerimisperioodi jooksul teist korda poeginud korduvalt immuniseeritud lehmade ternespiimast oleme saanud mitmekülgsema toimega ja väga efektiivsed antikehad, sest oleme immuniseerimisel iga kord kasutanud juba uusi, enim levinud viiruste valke. Omikrontüve pinnavalkudega läbiviidud analüüs näitas, et korduvalt immuniseeritud lehmade ternespiimast eraldatud antikehad on oluliselt efektiivsemad omikrontüve neutraliseerimisel, ja sellisel juhul on vastutustundlik kasutada edaspidi BioBlockis ainult kõige paremini toimivaid antikehi,“ selgitas professor.

Prof Ustav tõi välja, et antikehad on sihtmärgi suhtes äärmiselt täpsed ja nii nagu ka erinevas suuruses ristpeaga kruve saab lahti keerata kõige paremini ikka õiges suuruses ristpeaga kruvikeerajaga, on ka iga viirustüve jaoks oluline kasutada kõige sobivaimaid antikehi.

“Et tõhustada ninaspreid ja leida efektiivsed antikehad ka tulevaste viirustüvede vastu, jätkas konsortsium lehmade immuniseerimist pärast poegimist ka järgmise tiinuse jooksul, kasutades antigeenidena erinevaid populatsioonis levivate viirusvariantide ogavalke. Selline lähenemisviis on võimaldanud meil kiiresti reageerida muutuvale viirusele,“ lisas prof Ustav.

Chemi-Pharmi juhataja dr Ruth Oltjer lisas, et koroonapandeemia kontekstis on uute viirusvariantide teke olnud nii sage, et traditsiooniliste ravimiarenduste lõppedes on uuritava tüve aktuaalsus juba möödunud ja hoopis teised tüved laialt levinud.

“Seetõttu on kogu maailma teadlastel väga keeruline püsida koroonaviiruse tempos. Tänu Eesti teadlaste konsortsiumi võimekusele kiiresti reageerida viiruse variatsioonidele, on inimestel võimalik kasutusele võtta uue generatsiooni antikehadega ninasprei,“ rõõmustas dr Oltjer.

Kuidas ninasprei koroonaviiruse eest kaitseb?

BioBlock ei ole ravim ega meditsiiniseade. Viirust neutraliseerivad veiste ternespiimast toodetud antikehad ei imendu inimorganismi ega osale selle ainevahetuses. Ninasprei sobib lisaks muudele kaitsemeetmetele kasutamiseks kõikjal, kus sotsiaalne distantseerumine on keeruline: kodus, töökohal, koolis, treeningul, ühistranspordis ja teistes rahvarohketes kohtades.

Kuna toode pärineb veiste ternespiimast, siis ei sobi see kasutamiseks piimavalkude vastase allergia korral, eriti alla kuueaastastel lastel. Samas ei sisalda toode laktoosi.

Kasutatav antikehade segu on põhjalikult testitud ja nende funktsionaalsus tõendatud. Antikehade seondumise testimisel viiruse pinnavalkudele selgus, et viirus ei ole pärast antikehade lisamist enam võimeline seonduma inimese rakus olevale valgule, mis oleks vajalik eeldus nakatumiseks.

Omikroni suhtes efektiivsete antikehadega BioBlock on äratuntav nii karbile kui ka pudelile trükitud sõnade Omicron ja Delta järgi. Toote nimi, tootmisprotsessid, retsept, ohutus ja kasutusjuhend ei ole muutunud. Uue generatsiooni antikehadega ninasprei jõuab sellest nädalast järk-järgult müügile.

Tõhustatud BioBlocki ninasprei karbile ja pudelile on trükitud sõnad Omicron ja Delta.Foto: Medihex

BioBlock on eestimaine innovatiivne toode, mille kontseptsiooni töötasid professor Mart Ustavi juhtimisel välja Icosageni teadlased. BioBlocki arendamiseks ja turule toomiseks loodi konsortsium, kuhu kuuluvad AS Chemi-Pharmi, Icosagen Cell Factory OÜ, Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ning OÜ Teadus ja Tegu teadlased ja spetsialistid. Toote tehnoloogia on patenteeritud. BioBlocki ninaspreid toodab ja turustab AS Chemi-Pharm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.