Töölootuse kaotanud Ukraina meedikud lahkuvad Eestist

Tahaks tööd teha, aga ei saa.Foto: Shutterstock

Ukraina meedikud on hakanud Eestist lahkuma, kuna neil ei õnnestu karmide nõuete tõttu haiglatesse tööle pääseda, kirjutab Postimees. 

Jätkuvalt otsib Eestis mingitki tööd 163 Ukraina õde. Õena tööle asumiseks tuleb esmalt saada tööluba, ent veel pool aastat pärast sõja algust pole ühtegi avaldust selleks terviseametile esitatud. Mitte et keegi ei tahaks, vaid neid ei võeta vastu.

«Enamus Ukrainast saabunud õdesid ei vasta registrisse pääsemiseks nõuetele,» ütleb sotsiaalministeeriumi ametnik Katre Trofimov. Olenemata varasemast töökogemusest peaksid õed enne taotluse esitamist läbima eestikeelse tasandusõppe tervishoiukõrgkoolis.

Probleem on ka selles, et paljudel Ukraina meditsiinitöötajatel on kodumaal saadud velskriharidus, mis Eestis nõuab ümberõpet. «Ukrainas on velskrite haridus väga mitmekesine ja alati ei ole nad õe kvalifikatsiooni tasemel, mistõttu on põhjendatud nende pikemaajaline õpe,» toob Trofimov välja riigi seisukoha.

Riigi plaan on läheneda kõigile velskritele ühtemoodi, kuigi osa neist, kes Eestissegi jõudnud, on end täiendanud ja aastaid Ukrainas õena töötanud.

Okupantide purustatud Tšernihivist pärit Oleksandra Pissorenkol esialgu vedas. Ta leidis kevadel Eestisse jõudes kohe korteri, mida jagab sümpaatse eesti keelt vabalt rääkiva venelasega, ja ka töö. Algul aitas naine Confidos kaasmaalastest sõjapõgenikele tervisekontrolle teha. Kui see töö otsa sai, pakuti talle sama kontserni teises kliinikus, Kordamedis, õe abilise ametit, kus tuleb tegeleda proovidega ja teha lihasesse süste.

Ukrainast pärit õed võivadki praegu vaid õe abilistena teha lihtsamaid töid – mõõta vererõhku või lugeda pulssi, ent veeniverd võtta või kanüüli nad panna ei tohi. Kuigi oskused lubaksid.

Pissorenko ei nurise, ent Ukrainas olid tema vastutus ja kasu inimeste jaoks suuremad – õestaaži on naisel kümne aasta jagu, viimased kolm neist töötas ta oma unistuste ametis kiirabis. «Võrreldes paljude teiste Ukraina õdedega, kes peavad Eestis hooldajatena palateid koristama, lubab praegune töö mul veidigi oma oskusi rakendada,» lausus ta.

«Tervishoiukõrgkoolis öeldi mulle ja veel ühele tüdrukule, et meid sügisel algavale kursusele ei võeta.» Mõlemal naisel on velskriharidus, mis Eestis ei tähenda midagi. «Selleks, et saaksime siin tulevikus õena töötada, tuleb meil läbida õeõpingud algusest peale.»

Suvel kandideeris eestikeelses õeõppes viis inimest kohale. Pissorenko pursib küll juba eesti keelt ja saab lihtsamast kõnest aru, ent ei ole veel valmis sisseastumisel võõras keeles kohalikega konkureerima, kuigi suur osa õpingute sisust on tal selge.

Lootust kiiremini õena tööle pääseda ei toonud ka sotsiaalministeeriumi vastus naiste kirjale. «Meile öeldi, et velskrite jaoks neil lahendust pole. Kui tekib, antakse teada. Kuigi Ukrainas on velskrid kõrgemalt haritud kui õed,» räägib Pissorenko.

Eelmisel nädalal sõitis Pissorenko keelekursusekaaslane siit Soome, sest seal lubati tal õppimise ajal ka päriselt õetööd teha. «Ka Saksamaal pole probleeme kohe õdede registrisse saamisega,» ütleb üks valdkonda tundev õppejõud.

Möödunud nädalal kirjutas Läti ringhäälinguportaal, et riigis on tööloa saanud 113 Ukraina sõja eest pagenud arsti. Eesti pole väljastanud ühtki tööluba.

«Kuulsin ka seda ja imestan, miks peaksid Ukraina arstid-õed üldse tahtma Eestisse jääda, kui naabrite juures pakutakse kohe erialast tööd,» nentis Confido juht Kadi Lambot, kelle juurest on samuti viimastel kuudel ukrainlasi mööda ilma laiali pudenenud. Inimestele ei saa pahaks panna, et otsitakse paremat rakendust.-

«Ukraina sõda tõi meile hulga tervishoiutöötajaid, aga nende rakendamine on jäänud poliitilise tahte taha,» leiab Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku õendusjuht Nikolai Tover, kes ei pea õigeks kellegi kõrvalelükkamist ajal, mil tervishoius valitseb karjuv personalipuudus.

«Kõlab ju paradoksaalselt, et Ukraina kutseharidusega õde pääseb lihtsustatud viisil kutsetööle, aga kõrgharidusega õde mitte.» Rohkem koolis käinu peab alustama õeõpingutega nullist. Õendusjuhi arvates tuleks muuta õigusakte, kuid seni pole poliitikakujundajad nelja Tallinna haigla ühisele pöördumisele vastanud.

Trofimovi sõnul on riigil plaanis seda küsimust sügisel arutama hakata, ent ta nõustus, et kõrgharidusega Ukraina õdede registrisse saamiseks on vaja leida teine tee. «Näiteks vastavuseksam, millele eelneks tööpraktika ja miks mitte ka kursused.»

Lisatakistuseks on Eesti õigusruum, kus õde peab tööloa saamiseks olema õppinud enne kolm ja pool aastat, ülejäänud Euroopas on see nõue leebem – kolm aastat. Nõuete ühtlustamine vajaks ministri määruse muutmist.

Tallinna tervishoiu kõrgkool avab septembris Ukraina õdedele tasemeõppe rühma, kui soovijaid tuleb kokku vähemalt 15. «Laekus 20 avaldust,» sõnas õppeprorektor Ulvi Kõrgemaa. «11 soovijat saame kindlasti vastu võtta, ülejäänutega on vaja veel dokumente täpsustada. Loodan väga, et kõik saavad oma asjad korda, andsime selleks lisaaega augusti lõpuni. Äkki tuleb ka mõni avaldus veel juurde.»

Praegu on kooli kõige suurem mure keeleõpetaja leidmine, sest tudengid alustavad kursust eesti keele õppimisest. «Hindame jooksvalt, kas vajaliku oskuse omandamiseks piisab ühest semestrist või kulub selleks aasta. Mõne tudengi varasem eesti keele õpe tuleb asjale vaid kasuks. Kui täiskasvanute rühmas oskab keegi juba keelt paremini, tõmbab ta kaasa ka nõrgemad,» jagas Kõrgemaa kooli varasemat kogemust.

Peale eesti keele vajalikul määral omandamist jätkub kaheaastane erialaõpe. «Arvestame tunniplaani nii, et õppimise ajal saaksid tudengid tööl käia. Sissesaanute jaoks hakkavad sügisest kehtima ka kõik tudengitele ette nähtud garantiid,» selgitas prorektor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.