Ukraina sõjapõgenikud hakkavad perearstiabi saama võrdsetel alustel Eesti elanikega  

Iga Eesti kodanik, elamisloa või elamisõiguse alusel Eestis elav inimene ja ajutiselt Eestis viibiv ravikindlustatud välismaalane saab registreeruda perearsti nimistusse ja vahetada perearsti kirjaliku avalduse alusel.Foto: Depositphotos

Alates 1. jaanuarist 2025 osutatakse Ukraina sõjapõgenikele perearstiabi samadel alustel Eesti elanikega. See tähendab, et kõik Eestisse elama jäänud sõjapõgenikud, kes veel ei kuulu perearsti nimistusse, peavad üldarstiabi saamiseks endale perearsti leidma.   

Kuni 2023. aastani sai tervisekassa lisaraha Ukraina sõjapõgenikega seotud arstiabi kulude katteks. “See toetus oli hädavajalik olukorras, kus Eestisse saabus korraga kümneid tuhandeid sõjapõgenikke, kellele tuli arstiabi tagada. Selle rahastuse abil sõlmis tervisekassa eraldi üldarstiabi lepingu Tallinna Eriarstikeskuse, Meliva ja Confidoga, kes on osutanud perearstiabi tuhandetele ukrainlastele,” selgitas tervisekassa partnersuhtluse osakonna peaspetsialist Hanna-Mari Luide.  

Kuna tervisekassa ei saa enam riigilt lisavahendeid Ukraina sõjapõgenike arstiabi kulude katteks, ei pikendata 2025. aastast vastavaid lepinguid Tallinna Eriarstikeskuse, Meliva ja Confidoga. Seetõttu peavad nendes raviasutustes seni üldarstiabi saanud Ukraina sõjapõgenikud leidma endale ise perearsti. See muudatus puudutab ligi 4000 ukrainlast, kellel ei ole tänaseks oma perearsti. Tervisekassa andmetel on Tallinna perearsti nimistutes piisavalt vabu kohti ehk kõik abivajajad peaksid endale perearsti leidma.

„Eestisse elama jäänud Ukraina sõjapõgenikud on siinse eluga kohanemas ning saavad edaspidi  tervishoiuteenuseid kasutada samadel tingimustel nagu kõik teised Eesti elanikud,” ütles Hanna-Mari Luide.

Iga Eesti kodanik, elamisloa või elamisõiguse alusel Eestis elav inimene ja ajutiselt Eestis viibiv ravikindlustatud välismaalane saab registreeruda perearsti nimistusse ja vahetada perearsti kirjaliku avalduse alusel.

Oluline on tähele panna, et perearsti nimistusse registreerumiseks peab inimesel olema Eestis registreeritud elukoht ning ta peab kuuluma valitud perearsti teeninduspiirkonda. Samas võib perearstikeskus võtta inimesi oma nimistusse ka väljaspool raviasutuse teeninduspiirkonda, ent seadusest tulenev kohtustus selleks puudub.

Hea teada!

Perearstide kontaktid, kelle nimistus on vabu kohti, leiab  siit.

Registreerumine nimistusse: 

  1. Täida perearsti nimistusse registreerumise avaldus (lapse puhul täidab avalduse lapsevanem või eestkostja), mis on leitav nii tervisekassa kodulehelt kui ka perearstikeskustest.  
  2. Esita täidetud ja allkirjastatud avaldus valitud perearstile. 
  3. Oota perearstikeskuse kirjalikku vastust. Perearst teavitab avalduse esitajat nimistusse registreerumisest või keeldumisest seitsme tööpäeva jooksul avalduse esitamisest alates. 

Rohkem informatsiooni perearstiabi kohta Eestis leiab tervisekassa kodulehelt.  

Kui inimesel ei ole perearsti või perearstikeskust võimalik kätte saada, saab tervisenõu ja vajadusel ravimite retsepte eesti, inglise ja vene keeles helistades perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630. Nimistusse mittekuuluvatele inimestele osutatakse perearstikeskustes ainult vältimatut arstiabi. Hädaolukorras tuleks helistada numbril 112. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.