Uuring: 80% inimeste arvates on dementsus vananemise normaalne osa, mitte haigusseisund

Alzheimeri tõbi on neuroloogiline häire, mille puhul aju aeglaselt taandareneb.Foto: Depositphotos

Maailma suurim dementsuse uuring näitab, et inimeste ja isegi tervishoiutöötajate seas on dementsuse haigusseisundiga seotud stigmatiseerimine süvenenud. Umbes 80% on arvamusel, et dementsus on vananemise normaalne osa, mitte haigusseisund. Ka 65% tervishoiu- ja hooldustöötajatest usub ekslikult, et dementsus on vananemise normaalne osa.

Londoni majandus- ja poliitikateaduste kool (LSE) viis Alzheimer’s Disease International (ADI) tellimisel läbi 2024. aasta maailma Alzheimeri tõve uuringu „Ülemaailmsed muutused suhtumises dementsusesse“. Uuringu kohaselt usub 80% avalikkusest endiselt valesti, et dementsus on pigem vananemise normaalne osa, mitte  haigusseisund. Väärarusaama esines 14% rohkem kui 2019. aastal läbiviidud sarnases uuringus.

„Väärarusaamad seoses dementsusega on suur probleem. Eriti murelikuks teeb haiguse  valesti tõlgendamine tervishoiutöötajate seas, kuna see võib viia hilinenud diagnoosimiseni. Hilinenud diagnoos põhjustab aga ka õige ravi, hoolduse ja vajaliku toe puudumise,“ sõnas ADI tegevjuht Paola Barbarino. Ta lisas, et eriti kurvaks teeb selline trend asjaolu, et samal ajal võetakse kasutusse järjest uusi diagnostika- ja ravimeetodeid.

„On äärmiselt oluline, et kõik tervishoiutöötajad mõistaksid, et dementsus on haigusseisund, mis on põhjustatud paljudest haigustest, millest Alzheimeri tõbi on kõige levinum. Õige arusaam haigusest on eelduseks sellele, et panna õige diagnoos, mis avab ravi- ja hooldusvõimalused. Ehk selle, mis võimaldab inimestel kauem hästi elada, jääda aktiivseks, elada kodus ja olla kogukonna liige,“ lisas Barbarino. 

Eestis elab umbes 23 000 dementsusega inimest, 2050. aastaks kasvab see arv umbes 35 000 inimeseni. 

Seidi Soini-Lillipuu, dementsusega inimese lähedane, MTÜ Elu Dementsusega juhatuse liige, on seda omal nahal kogenud, öeldes, et dementsusega inimese vajadusi ei peetud kogu tema diagnoosi ja ravi teekonnal oluliseks. „Pidevalt on vaja asju tõestada ja korduvalt erinevate asutuste poole pöörduda, enne kui midagi toimub,” ütles ta. Tervishoiutöötajate vähene teadlikkus dementsusest ja võimekus ning valmisolek seda diagnoosida on Soini-Lillipuu sõnul murettekitav just seetõttu, et see võib põhjustada nii hilinenud või vale diagnoosi, aga haigus võib ka diagnoosimata jääda.

Dementsusega kaasneb häbimärgistamist

World Alzheimer’s raport sisaldab 24 esseed ekspertidelt üle maailma, mis käsitlevad dementsusse suhtumisega seotud üldprobleeme, samuti häbimärgistamise juhtumiuuringuid ja algatusi selle lahendamiseks. 

88% dementsusega inimestest märkis, et nad on kogenud häbimärgistamist, mis on 5% rohkem kui 2019. aastal.  ADI ütleb, et pidevad väärarusaamad dementsuse kohta säilitavad selle haigusseisundiga inimeste häbimärgistamise.

Häbimärgistamise tõttu eralduvad dementsusega inimesed ja nende lähedased ühiskonnast. Uuringu tulemused näitasid, et 31% selle haigusega elavatest inimestest vältis sotsiaalseid olukordi ja 36% lõpetas tööle kandideerimise häbimärgistamise hirmu tõttu. Lähedaste tulemused olid sama murettekitavad: 47% lõpetas kutsete vastuvõtmise sõprade ja pereliikmete külastamiseks ning 43% loobus inimeste küllakutsumisest.

Hea uudis on, et suurem hulk vastajaid tunneb end häbimärgistamisega võitlemisel kindlamalt kui 2019. aastal. See näitab, et üheskoos saame suhtumist dementsusesse muuta.

Rohkem ollakse teadlikud oma elustiili mõjust dementsuse väljakujunemise riskile: üle 58% elanikkonnast usub, et dementsus on põhjustatud ebatervislikust eluviisist. Arvestades, et 45% dementsuse juhtudest on võimalik edasi lükata või vältida, on see oluline edasiminek.

Ülemaailmne Alzheimeri kuu

September on ülemaailmne Alzheimeri kuu, mille eesmärk on tõsta teadlikkust dementsusest ja võidelda häbimärgistamisega. Alzheimeri ja dementsuse teemadega tegelevad ühingud koos ravi, hooldamise ja toetamisega tegelevate organisatsioonidega viivad septembris üle maailma läbi teavitusüritusi ja -tegevusi.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.