Uudis

Uuring: kiirtestimise osas on eestlased jagunenud kahte leeri

Kaks triipu kiirtestil pole hea uudis.Foto: Shutterstock

Augustis Turu-uuringute ASi läbiviidud Eesti elanike küsitlus näitas, et koroonasse haigestumise kõrghooajal testiks ennast enne mõnda sündmuse külastamist või enne riskirühmaga võimalikku kontakti 38 protsenti inimestest ning 43 protsenti kiirtesti ei teeks – 19 protsenti ehk viiendik vastanutest ei osanud seisukohta võtta.

Teistest oluliselt rohkem olid testimise poolt 20-29-aastased, kõrgharidusega vastajad, ettevõtete juhid ja tippspetsialistid. Riskirühmaga võimaliku kontakti korral ei testiks end 43 protsenti, kelle hulgas on oluliselt rohkem mitte-eestlasi ehk 48 protsenti.

Proviisor Kirsti Vihermäe sõnul on selge, et riik on võtnud suuna saada tulevase koroonalainega hakkama ilma suurejooniliste piiranguteta, mistõttu suurem vastutus lasub nüüd inimestele endile.

„Kuna praegu leviv koroonaviiruse tüvi toob kaasa palju asümptomaatilisi haigestumisi, on väga oluline, et inimesed tunneksid oma vastutust teiste ühiskonnaliikmete eest, kes mingil põhjusel ei saa ennast vaktsineerida või kelle jaoks koroonaviirusega nakatumine võib olla eluohtlik,“ kommenteeris Vihermäe.

Peaaegu kaks kolmandikku ehk 63 protsenti Eesti elanikest on Covid antigeeni kiirteste siiski ostnud ning nende seas kiirtesti tegemise valmiduse protsent on oluliselt kõrgem ehk 47 protsenti. Samas aga testi mitte ostnud inimestest ei soovi ennast testida 55 protsenti, isegi teades, et ees ootab kohtumine riskigruppi kuuluvate inimestega.

Meditsiiniseadmete arenduse ja tootmisega tegeleva ettevõtte Selfdiagnostics ärijuhi Harri Peikeri sõnul on antigeeni kiirtestide usaldusväärsus inimeste seas kasvamas ning see kajastub ka uuringutes. Kiirtesti ostmisel ei ole kõige olulisemaks faktoriks selle hind, vaid hoopis testi kindlus ja usaldusväärsus 40 protsendiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.