Uuring: piiriülest digiretsepti kasutavad peamiselt Soomes tööl käivad inimesed

Tänavu pälvisid Benu stipendiumi proviisioriõppe üliõpilased Martin Kiik ja Sabrina Mahar.Foto: Benu


Piiriülese digiretsepti väljakirjutamist, kasutamist ja selle mõju ravimite kättesaadavusele selgitava uurimistöö tulemused näitavad, et kõige suuremad piiriülese retsepti kasutajad on Soomes tööl käivad inimesed.

Eesti Akadeemilise Farmaatsia Selts ja Benu apteek annavad igal aastal välja sotsiaalfarmaatsia või sellega seotud valdkonna uurimistöö stipendiumi. Tänavu pälvisid stipendiumi kaks proviisoriõppe üliõpilast.

Proviisoriõppe üliõpilase Martin Kiige uurimistöö eesmärgiks oli hinnata nii piiriülese digiretsepti väljakirjutamist kui ka kasutamist, selle alusel väljastatavaid ravimeid ja selgitada piiriülese digiretsepti mõju ravimite kättesaadavusele Eesti ja Soome näitel. Uurimistöö läbiviimiseks kasutati registripõhist uuringut.

Uurimistöö aitab kaardistada, milliseid ravimeid piiriüleselt ostetakse ja kes on peamised piiriülest digiretsepti kasutavad inimesed. Tulemused näitavad, et kõige suuremad piiriülese retsepti kasutajad on Soomes tööl käivad inimesed. Kõige sagedamini ostetakse närvisüsteemi toimivad ja südame- ja veresoonkonnahaiguste ravimeid. Valdav osa patsientidest ostis uuringuperioodi vältel välja kuni kaks retsepti. Tulemusi saab kasutada selleks, et paremini suunata piiriülese digiretsepti teenuse arendamist lähtuvalt selle kasutajatest ja nende vajadustest.

Teise stipendiumi pälvinud proviisoriõppe tudeng Sabrina Mahar hindas oma uurimistöös eakate hooldekodu patsientide ravimite kasutamist ning kõrge ja mõõduka riskiga potentsiaalselt sobimatute ravimite (PIM) esinemist nende raviskeemides. Uurimistöö valimi moodustasid üle 65-aastased hooldekodude patsiendid, kes kasutasid viit ja enamat ravimit.

Kõrge riskiga PIM ravimitest kasutati sagedamini ja pikaaegselt mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid, bensodiasepiine ja karbamasepiini. Mõõduka riskiga PIM ravimitest kasutati sagedamini ja pikaaegselt beetablokaatoreid, selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitoreid ja Z-ravimeid (uinutid, rahustid).

Üliõpilase Mahari uurimistöö on esimene integreeritud hindamisvahendiga teostatud uuring PIM ravimite kasutamise kohta hooldekodu patsientidel. Hooldekodu eakate hulgiravimikasutajate potensiaalselt sobimatute ravimite hulga vähendamiseks on oluline regulaarselt hinnata nende patsientide seisundit ning lähtuvalt sellest kohandada ravi nii, et patsiendi heaolu oleks maksimaalselt tagatud.

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts ja Benu Apteek on sotsiaalfarmaatsia valdkonna uurimis- ja teadustööde rahastamiseks mõeldud stipendiume välja andnud juba kaheksal õppeaastal. Stipendiumifondi eesmärk on tõhustada koostööd ülikooli ja erasektori vahel ning tuua rohkem noori farmaatsiat õppima. Fondist saavad uurimistööde stipendiume taotleda TÜ proviisoriõppe üliõpilased ning teadustöö fondist nii üliõpilased kui ka õppejõud. Stipendiumifondi suurus on 5000 kokku eurot õppeaastas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.