Uudis

Valmisolek suurõnnetusteks: Tartus toimub tsiviilvälihaigla õppus

Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma tsiviilvälihaigla õppus.Foto: Terviseamet

Reedel ja laupäeval toimub Tartus Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma tsiviilvälihaigla õppus, kus osaleb 80 spetsialisti üle Eesti. Üheskoos harjutatakse meditsiiniabi pakkumist katastroofide ja suurõnnetuste järgselt, testitakse välihaigla varustust ja isikkoosseisu ning harjutatakse masskannatanutega sündmustele reageerimist.

Terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna nõuniku Kristian Sirpi sõnul on õppuse eesmärk testida välihaigla varustust ja isikkoosseisu, harjutada erakorralistele masskannatanutega sündmustele reageerimist nii riigis sees kui ka riigist väljas. „Õppusel on rõhk meeskonnasisesel koostööl ja rahvusvahelisel koordinatsioonil,“ lisas Sirp.

Õppusel osalevad tervishoiutöötajad ning logistikud. Reageeriv meeskond koosneb 80 spetsialistist. Tervishoiuspetsialiste on nii erakorralise meditsiini, anestesioloogia, kirurgia, infektsioonhaiguste, peremeditsiini kui ka günekoloogia valdkondadest üle Eesti.

Välihaigla võimekuse arendamist koordineerib Eestis terviseamet koostöös Põhja-Eesti regionaalhaiglaga. Iga-aastaselt tagab terviseamet regionaalhaiglale tegevuseelarve, mille raames korraldatakse varustuse ajakohasuse, isikkoosseisu väljaõppe.

Tartus toimuv õppus on Maailma Terviseorganisatsioonilt (WHO) EMT-2 (Emergency medical team type 2) klassifikatsiooni saamiseks alus Eesti välihaiglale.

WHO tasemel klassifitseeritakse meditsiinimeeskondi viieks erinevaks tüübiks: erakorralise abi võimekusega mobiilne tüüp 1 ja fikseeritud tüüp 1 (EMT-1). Suuremamahulisemate ja keerulisemate patsientide vooga toimetulekuks on kirurgia ja intensiivravivõimekusega tüüp 2 (EMT-2) ning paljudest erialaspetsialistidest ja osakondadest koosnev tüüp 3 (EMT-3). Lisaks erinevatele tüüpidele on erialaspetsialistidest koosnevad meeskonnad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.