Rahustite ja uinutite tarvitamine ja ka väärtarvitamine on viimase paarikümne aasta jooksul oluliselt suurenenud kogu maailmas. Alates 2003. aastast on suurenenud rahustite ja uinutite väärtarvitamine ka Eesti 15–16-aastaste kooliõpilaste hulgas, selgub Tervise Arengu Instituudi vanemaanalüütiku, Tartu Ülikooli doktorandi Liina Veskimäe teadusartiklist.
Rahustite ja uinutite väärtarvitamine võib põhjustada tõsiseid tagajärgi tervisele, sealhulgas sõltuvust ja äärmuslikel juhtudel isegi surma. Seetõttu on oluline selgitada välja nende ravimite väärtarvitamise suundumused ja sellega seotud riski- ja kaitsetegurid ning pöörata tähelepanu väärtarvitamise ennetusele.
Teadusartikli esmaautori Liina Veskimäe sõnul selgus uuringust, et Eestis oli 2019. aastal 15–16-aastaste kooliõpilaste seas rahustite ja uinutite väärtarvitamise levimus ligi 15%, mis on oluliselt suurem Euroopa keskmisest (6,6%), kuid madalam kui Läti (21%) ja Leedu (20%) näitajad, mis olid Euroopa kõrgeimaid. „Väärtarvitamise all mõeldakse üldiselt ravimi tarvitamist viisil, mis ei vasta õiguslikele või meditsiinilistele soovitustele. Selles uuringus keskendusime rahustite ja uinutite väärtarvitamisele, määratledes selle kui nende ravimite tarvitamise ilma arsti korralduseta ehk ilma retseptita,“ selgitas Veskimäe.