Viroloog vastab: kas koroonaviirust põdenu peaks laskma ennast COVID-19 vastu vaktsineerida?

Kas koroonaviiruse vaktsiin on COVID-19 juba põdenutele näidustatud?Foto: Shutterstock

COVID-19 vaktsiin on praegu kahtlemata defitsiit ning vaktsineerimise tempo suhteliselt aeglane. Uurisime, kas viiruse juba läbi põdenud võiksid järjekorra saabudes lasta endale siiski katisesüsti teha ja kas see on ohutu.

USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) spetsialistide hinnangul on ka kroonaviiruse läbi põdenud saavad vaktsiini saamisest kasu. Kaitsesüstimise soovitamist põhjendatakse asjaoluga, et kordusnakatumist COVID-19-sse tuleb ette küll suhteliselt harva, kuid põdemise kulg on etteaimamatu ning seotud tõsiste terviseriskidega.

Vaktsineerimine võib aidata suurendada immuunvastust koroonaviiruse suhtes, seega võiks võimaluse tekkides end lasta koroonaviiruse vastu immuniseerida ka need, kes on COVID-19 nakkust põdenud.

Viroloog professor Irja Lutsar ütleb, et praeguste teadmiste järgi ei ole COVID-19 vaktsineerimine pärast koroonaviiruse põdemist kuidagi kahjulik, kuid soovitab siiski, et need, kes on COVID-i põdenud, võiksid kaitsesüstimise edasi lükata.

Ta selgitab, et antikehad tekivad väga suurel enamusel haiguse läbi põdenutest. Kordusinfektsioone küll esineb, aga neid on siiski väga harva. Lisaks on teada, et juba tekkinud antikehad püsivad organismis vähemalt kuus kuud. Tõenäoliselt kauemgi, kuid selle osas uuringud alles käivad.

“Midagi halba vaktsineerimine läbipõdenutele ei tee. Oleme näinud seda, et inimene on saanud vaktsiini, kui on samal ajal juba olnud nakatunud ja midagi hullu sellest juhtunud ei ole. Aga praeguses vaktsiinpuuduse olukorras soovitame, et kui inimene on viimase kuue kuu jooksul COVID-i põdenud, siis võiks vaktsineerimise edasi lükata,” põhjendab Lutsar soovitust asjaoluga, et vaktsiini on praegu vähe.

Ta toonitab ka, et kõigi praegu Euroopa Liidus registreeritud ja Eestis kasutusel olevate COVID-19 vaktsiinide efektiivsus raske infektsiooni vältimisel on väga hea. Sõltumata vanusest tekivad kõigil immuniseeritutel väga suures kontsentratsioonis antikehad ja mingit vahet vaktsiinidel selles mõttes ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.