Vaimse tervise õde: rahustite võtmisele leiab sageli alternatiive

Vaimse tervise õde Anne-Ly Juse pärjati tänavu Ida-Viru Keskhaigla parima õe tiitliga.Foto: Ida-Viru Keskhaigla

Ida-Viru Keskhaigla vaimse tervise õde Anne-Ly Juse jagab oma kogemusi ja vaateid selle kohta, kuidas hoida meie sisemist tasakaalu ning hoolitseda mitte ainult füüsilise, vaid ka vaimse tervise eest.

Eestis valitseb psühhiaatrite ja vaimse tervise õdede põud, Ida-Virumaal on see probleem samuti terav. “Vaimse tervise küsimused on alati aktuaalsed diskussiooniks, kuid võib-olla on vaja rohkem teavet vaimse tervise õdede rolli kohta. See võib suurendada huvi selle eriala vastu ja vähendada personalipuudust,” mõtiskles vaimse tervise õde Anne-Ly Juse Ida-Viru Keskhaigla ajaveebis.

Ida-Viru Keskhaiglas tulebki psühhiaatri vastuvõtule pääsemiseks esmalt pöörduda vaimse tervise õe poole. “Patsiendi vastuvõtmine vaimse tervise õe poolt on oluline etapp, kuna on vajalik koguda põhjalik anamnees, mis aitab mõista patsiendi probleeme ning tema igapäevaelu. Seejärel järgneb meeskonna sisearutelu, mille käigus kavandatakse edasisi vastuvõtte ja korraldatakse tegevusi,” selgitas Juse.

Seejuures võivad patsientide pöördumise motivaatorid olla mitmesugused tegurid – meeleolu muutused, ärevus, väsimus, uneprobleemid, valud, samuti mälu raskused ja muudki. “Kindlaks teha, milline neist probleemidest on kõige levinum, võib olla keeruline, kuna patsientidel võib esineda korraga mitu seisundit, mis tekitavad muret. Näiteks patsiendil võivad üheaegselt esineda nii ärevuse kui depressiooni sümptomid, pingetunne, unehäired ja üldine väsimus,” nentis vaimse tervise õde.

Küll aga teab ta oma kogemusele tuginedes kinnitada, et igaüks saab vaimse tervise hoidmiseks paljutki ära teha ning rahustite võtmisele on sageli tõhusaid alternatiive. Seejuures rõhutas Juse lõõgastuse ja puhkuse olulisust.

“Sageli võivad intensiivne koormus tööl või kodus, kõrged enese seatud standardid ja piiratud aeg taastumiseks soodustada stressi, väsimust ja muid negatiivseid seisundeid. Oluline on pöörata tähelepanu oma huvidele ja hobidele. Eriline tähtsus on suhtlemisel sõprade ja lähedastega. Õige toitumine, füüsiline aktiivsus ja regulaarne uni mängivad olulist rolli vaimse tervise säilitamisel. Raskuste ilmnemisel tuleks hoolikalt läbi vaadata oma igapäevane rutiin ning vajadusel teha kohandusi,” loetles vaimse tervise õde.

Muretsemise leevendamiseks soovitas Juse kasutada mitmekesiseid eneseabimeetodeid: hingamisharjutusi, lõõgastusülesandeid ning tööd ärevate mõtetega (näiteks meetod “planeeritud muretsemine”), tähelepanu ümbersuunamist, käitumise ja keskkonna muutmist.

“Unekvaliteeti on võimalik parandada erinevate lõõgastumis- ja rahustamismeetoditega, näiteks õhtused jalutuskäigud, soojad vannid, raamatute lugemine, rahuliku muusika kuulamine jms. Iga inimene võib valida endale sobivad tegevused, mis aitavad lõõgastuda ja taastuda,” tõi ta välja.

Igast murest alati vaimse tervise esmaabi nippidega iseseisvalt välja ei pääse, sestap tasub julgelt abi paluda. Ka ravimeid ei pea pelgama, küll aga tasub nendesse suhtuda ettevaatusega. “Väga oluline on järgida rangelt arsti soovitusi rahustavate ravimite kasutamisel, tagamaks nende ohutu ja efektiivne tarvitamine,” rõhutas vaimse tervise õde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.