Viljandi haigla avas sundravi patsientidele mobiilse kabineti

Viljandi haigla uue mobiilse kabineti avamine.Foto: Kristjan Kivistik

Neljapäeval, 30. märtsil avati Jämejala pargis Viljandi haigla uus mobiilne kabinet, mille eesmärk on osutada vaimse tervise teenust ambulatoorse sundravi patsientidele.

Uus mobiilne kabinet alustab oma sõite patsientide juurde aprillikuus. „Kuna Viljandi haigla pakub Eestis ainsana kohtumääruse alusel ravile suunatud patsientidele nii statsionaarset kui ambulatoorset psühhiaatrilise sundravi teenust, elavad meie patsiendid üle kogu riigi,“ tutvustas mobiilse teenuse vajadust sundravi osakonna juhataja Ülle Kumm.

„Selleks, et tagada kroonilise vaimse tervise probleemiga inimese ravi ja rehabilitatsiooni järjepidevust, on mõttekas, et  ravimeeskond liigub patsiendi kodukohale lähemale,“ lisas ta. Osakonna juhataja sõnul peitub ambulatoorse teenuse olulisus sundravialuse ravi järgimise ja igapäevaelu toimetuleku hindamises. Lisaks on olulisel kohal piirkondliku tugivõrgustiku kaasamine ja koostöö edendamine patsiendi vajaduste kaardistamiseks ja tugisüsteemide tagamiseks. 

„Ravimeeskonda kuuluvad psühhiaater, vaimse tervise õde, sotsiaaltöötaja ja psühholoog ning vajadusel kaasatakse ka teisi spetsialiste. Eraldi bussijuhte meil ei ole, vaid mitmel meie hooldajal on vastav kvalifikatsioon,“ kirjeldas Kumm meeskonda. 

Teenuse osutamiseks tuli hankida uus buss ning lasta see ümber ehitada. Teenuse eripärast tulenevalt ning patsiendi seisundi paremaks jälgimiseks tuli bussi luua erinevaid erilahendusi, näiteks paigaldada läbivaatustool, ehitada sanitaarsüsteem,  IT-taristu, soetada erinevaid meditsiiniseadmeid (EKG), tööpind analüüside võtmiseks ja muu vajalik teenuse osutamiseks vajalik inventar ja seadmed. Bussi maksumus oli kokku 347 952 eurot.

Tegemist on järjekorras juba kuuenda mobiilse kabinetiga, mis on viimaste aastate jooksul kasutusele võetud. Osa bussidest kuulub Viljandi haiglale ning osa vähiliidule, kellega koostöös osutatakse ennetusteenuseid.

Nii sõidavad mööda Eestit Viljandi haigla mobiilne röntgeni- ja töötervishoiukabinet, mammograafiabuss, mobiilne nahakabinet, mobiilne meestekabinet, mida kasutatakse ka naistele ennetusteenuste osutamisel, ning Ida-Virumaal ka sõltuvusravi- ja rehabilitatsioonikeskuse kahjude vähendamise buss.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.