Apteeker nendib: Eesti mehed alahindavad nii harjumuste kui ka stressi rolli

Lehari sõnul on eeskätt murettekitav, et meestele on iseloomulik soov näida terve ja tugev, sõltumata east või tervislikust seisundist.Foto: DepositPhotos

BENU apteegi proviisor Margot Lehari puutub apteegis igapäevaselt kokku igas vanuses meestega ning möönab, et meeste tervislik seisund pole üldjuhul kiita. Kõige rohkem kiputakse alahindama elustiiliharjumuste ja stressi rolli, mistõttu tuleks oma tervist tähelepanelikumalt jälgida ning reageerida kohe, kui kaebused tekivad.

Stressi leevendamiseks kasutatakse ebatervislikke võtteid

Pika staažiga proviisor Margot Lehari ei salga, et apteekri pilgu läbi on Eesti meeste tervislik seisund kehvemapoolsem. “Meeste seas esineb palju ülekaalu, ebatervislikku elustiili, depressiivseid meeleolusid, sõltuvushäireid. Muidugi on meeste seas erandeid, kes on väga terviseteadlikud, teevad sporti ja manustavad mineraale ja vajalikke toidulisandeid, ei joo, ei suitseta ning testivad ka enda tervisenäitajaid. Ent sageli tullakse apteeki ainult siis, kui juba on mingi tõsine probleem tekkinud,” nentis apteeker.

Enim kiputakse Lehari sõnul alahindama elustiili, eesotsas kahjulike harjumuste mõju oma tervisele ja enesetundele. “Kuna igapäevaelu on stressirohke, kasutatakse sellega toimetulekuks tervisele halvasti mõjuvaid võtteid ning vabandatakse end välja, justkui “mingi rõõm” peaks elus ikka olema,” tõi ta välja.

Kui tihedama külastusega apteekides ei teki paljudel apteekriga suhtlemiseks mahti, siis vaiksemates apteekides on farmatseutidel ja proviisoritel võimalik inimesi paremini nõustada. “Sageli tuleb ette nõustamist une ja väsimuse teemadel, üksikutel juhtudel räägitakse ka probleemidest nagu sage urineerimine või valu alakõhus. Kindlasti tasuks pisteliselt apteegis mõõta näiteks vererõhku, kuna selle käigus saab küsida ka muud tervisenõu ja rääkida nii, et teised ei kuule.”

Vaata üle oma harjumused

Lehari sõnul on eeskätt murettekitav, et meestele on iseloomulik soov näida terve ja tugev, sõltumata east või tervislikust seisundist. “Isegi kui vererõhk on 170/100, öeldakse vabanduseks, et see on ainult ajutine ning tuleneb tööga seotud stressist,” möönis apteeker.

Paraku ei pruugi kaebused ajaga mööduda, vaid hakata igapäevaelu aina rohkem segama. Seetõttu on väga oluline vaadata üle oma harjumused ning teha vajalikke muutusi enne, kui see veelgi tõsisemalt tervisele hakkab.

“Soovitan pärast õhtusööki harjutada kõndima minemist, et aktiveerida rasvade ja toidust saadud energia kulutamist ning vältida selle talletumist kõhurasvana. Tänu sellele paraneb uni ning väheneb stressitase. Pärast õhtusööki ärge enam sööge – jooge näiteks teed või vett ja minge puhkama,” soovitas apteeker.

Väga oluline roll on alkoholist ja suitsetamisest loobumisel. “See mitte ainult ei anna palju kaloreid, vaid suurendab ka isu soolaste ja rasvaste toitude järele,” lisas ta. Kindlasti tuleks üle vaadata ka igapäevamenüü. “Majoneesi ja ketšupi asemel kasutage köögiviljahoidiseid või -salateid – need täidavad kõhtu, parandavad seedimist, annavad vähem kaloreid ja rohkem vitamiine.”

Vaimsel tervisel on ülioluline roll

Väga olulise osa üleüldisest heaolust moodustab vaimne tervis, mistõttu on väga oluline oma enesetunnet jälgida ning muutustele aegsasti reagerrida. “Kui kurvameelsus ja äng on kestnud kauem kui kuu, tuleks pöörduda arsti juurde. Kui periood on olnud lühem, võib proovida mõnda toidulisandit – näiteks on abiks naistepuna ekstrakt, palderjan, kannatuslill ja meliss, mis aitavad koos vitamiinidega närvisüsteemi tasakaalustada.”

Proviisori sõnul sobivad sellised preparaadid ka suitsetamisest või alkoholist loobumise abistamisel, et hoida ära närvilisust, mis tekib võõrutusnähtudega. “Kui sellest pole abi, tuleks pöörduda kindlasti perearsti poole.”

Vitamiinidest on Lehari sõnul olulisimad C-, E- ja D-vitamiin, mis turgutavad immuunsust ning vajalikud ka eesnäärme ja lihaste hea seisukorra jaoks. “Oomega-3-rasvhapped aitavad vähendada südamehaiguste riski ning langetada juba kõrgenenud vererõhku või triglütseriidide taset, mis võivad viia diabeedi tekkeni,” selgitas proviisor.

Samuti on oomega-3-rasvhapped vajalikud testosterooni jaoks, mis hoiab mehi energilisena, aitab säilitada normaalset lihas- ja luumassi ning head libiidot. “Paljud on kuulnud ka seleenist ja tsingist, mis on olulised mineraalid eesnäärme tervise jaoks. Neid aga tuleb tarvitada vaid puuduse korral. Puudusest annavad märku kuivad ekseemid, mis ei leevendu ihupiima kasutamisega, aga ka maistemeele kadu või muutumine, mäluhäired, kõhulahtisus, haavade halb paranemine, sagedased viirushaigused. Nende mineraalainete tarvitamine üle lubatud päevanormi mõjub eesnäärmele hoopis ebasoodsalt.”

Kuidas püsida terve? Apteeker toob välja olulisimad soovitused:

  • liigu päevas aktiivselt vähemalt 30 minutit;
  • toitu mitmekesiselt ja/või tarvita vajalikke vitamiine;
  • loobu suitsetamisest;
  • vähenda alkoholi tarvitamist või loobu sellest täielikult;
  • veeda aega sõprade ja lähedastega;
  • tegele regulaarselt hobide ja harrastustega;
  • alates 45. eluaastast käi perearsti juures regulaarselt kontrollimas PSA näitu, HDL/LDL kolesterooli, veresuhkru, testosterooni, maksa- ja neerunäitajaid ning teisi analüüse, mida perearst soovitab;
  • hoia oma paarisuhet – ka see on tervisele kasulik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.