Ettevaatust, suvi! Kuidas mõjutavad soojakraadid diabeetiku tervist?

Suvised soojad ilmad võivad avaldada diabeetiku tervisele omajagu mõju. Kuidas end erinevate ohtude eest kaitsta?Foto: Shutterstock

Palavatel suvepäevadel tasub diabeetikutel olla ettevaatlik, kuna kuum ning niiske ilm võib tervist olulisel määral mõjutada. Millist mõju avaldab suvi diabeetiku tervisele ning kuidas end erinevate ohtude eest kaitsta, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas. 

Oluline on vältida vedelikupuudust

Margeti sõnul võib kuuma ja niiske ilmaga päikese käes viibimine mõjutada diabeetiku veresuhkru taset, termoregulatsiooni, aga ka vererõhku. Seetõttu on oluline ja soovitatav mõõta veresuhkru taset tavapärasest tihedamini.

“Kõige olulisem on vältida diabeedihaige dehüdratatsiooni ehk vedelikupuudust. Eriti mõjutab see eakaid inimesi ja lapsi,” toonitas ta.

Samuti on diabeetikutel suurem oht kuumarabandusele, sest higinäärmete töö võib olla häiritud. “Diabeetiku termoregulatsiooni võime on neuropaatiast (närvikahjustusest) tingituna kahjustunud ning seetõttu tuleks suuremat tähelepanu pöörata ka näiteks südame-veresoonkonna talitlusele,” tõi Marget välja.

Et suvine hooaeg võib ümber lükata tavapärase raviskeemi, on proviisori sõnul soovitatav konsulteerida sel teemal oma perearsti või diabeediõega.

Kõrge temperatuur mõjutab nii tervist kui abivahendeid

Ent kuidas siis end palavatel suvepäevadel kaitsta? Margeti sõnul tuleks kuuma ilma korral toimetada väljas varahommikuti ja õhtuti, mitte keskpäeval. “Väljas võiks tegutseda hommikul kuni kella 11ni ja õhtul alates kella 16st, kindlasti peaks vältima keskpäevast õues viibimist. Siseruumides viibides on soovitatav konditsioneeritud õhk,” märkis ta.

Ent äärmuslikud temperatuurid mõjutavad ka tehnoloogilisi abivahendeid, sealhulgas glükomeetrit, testiribasid, insuliinipumpasid ja ravimeid. “Hoidke neid toatemperatuuri lähedal ja otsese päikesevalguse eest kaitstult,” juhendas Marget.

Kõrge temperatuur võib mõjutada testribade tundlikkust ja vähendada ravimite mõju. “Insuliini võiks hoida külmkapis või külmaelemendiga jahutuskotis, sest kuumuse ja päikese toimel insuliin muutub teraliseks ja pruuniks,” soovitas ta.

“Kui aga on plaan olla aktiivsem (ujumine, matkamine, füüsiline töö), siis kontrollige eelnevalt oma veresuhkru taset,” ütles proviisor. Et füüsiline aktiivsus on tavaliselt seotud insuliinivajaduse vähenemisega, võib tekkida insuliini üleannustamise oht ja liiga madal veresuhkur.

“Kui veresuhkur on väga kõikuv, tuleb end testida tihedamini, et hoida veresuhkrut stabiilsena. Pärast füüsilist aktiivsust võiks seda jälgida veel mitme tunni jooksul,” märkis ta. Riietuda võiks heledatesse puuvillastesse riietesse ning kanda õues peakatet ja UV 400 kaitsega päikeseprille.

Jalgade eest tuleb hoolt kanda

Sageli avaldab diabeet mõju ka jalgadele. Seega tuleks rannas olles kaitsta nahka päikesekreemiga ning vältida jalataldade kokkupuudet kuuma liivaga. “Et diabeetiku närvid ei tunneta kuumuse kahjulikku mõju, kandke vigastuste ja kuumuse vältimiseks jalatseid, kuna vastasel juhul võib tekkida oht nahapõletuseks või vigastustega infektsioonideks,” selgitas ta.

Päikesepõletus omakorda koormab keha ja võib tõsta veresuhkru taset. Kui aga veresuhkur on liiga madal, peaks endaga igal ajal kaasas kandma glükoositablette, -geele või midagi muud magusat. “Kui ei tea täpselt, kas on oht madalale või kõrgele veresuhkrule, tuleb tarbida midagi magusat, sest madal veresuhkur on komplitseeritum,” ütles proviisor.

Joo palju vett ja toitu tervislikult

Mõistagi on oluline roll ka toitumisel ning vee tarbimisel. Margeti sõnul võiks juua palju just tavalist joogivett, seda ka siis, kui janu ei ole. “Võib vajadusel juua ka madala kalorsusega spordijooke, laste puhul võiks eelistada koduseid mahlajooke,” tõi ta erinevaid näiteid.

Vee joomist saab vähendada ka siis, kui tarvitatakse suure veesisaldusega tärklisevabasid puu-ja köögivilju nagu seller, spinat, kurk, tomat, paprika, sidrun, laim, õun, pirn, virsik, arbuus ja kiivi.

Samuti on suurepärased meie kohalikud maasikad, mustikad ja vaarikad. “Üks portsjon on umbes ühe tassi jagu. Oluline on nende toiduainete juurde siduda valgurikkamaid toiduaineid nagu herned, oad, vähendatud rasvasisaldusega juust, kala, kana ja pähklid, kuna valgud aitavad pidurdada veresuhkru tõusu,” soovitas Marget.

Kuuma ilmaga keskendu ka toidukogustele

Et suvisel hooajal toimub tavapärasest rohkem festivale ja väliüritusi, võiks toitumissoovitustega arvestada ka grillimisõhtutel või piknikul. “Vältida tuleks rasvast liha ja muid suure kalorsusega toitusid ning jälgida koguseid,” ütles proviisor.

Toiduportsjoni suurust on tema sõnul nutikas mõõta oma peopessa mahtuva toidukogusega. “Näiteks võiks keedetud liha süüa oma rusika suuruses koguses või rasva puhul pöidlasuuruses koguses. Et rasvane toit aeglustab insuliini imendumist vereringesse, tuleb seda insuliini manustamisel kindlasti arvestada,” toonitas ta.

Asendamatu kuuma ilma toit on Margeti sõnul külm köögiviljasupp ja muud gazpacho-laadsed toidud, mis on rikkad antioksüdantide poolest ning aitavad meie keharakke kaitsta päikese kahjuliku mõju eest.

Parim janukustutaja on eranditult just tavaline vesi. Vältida võiks kofeiini ja alkoholi sisaldavaid jooke ja spordijooke, kuna need võivad põhjustada veekaotust ja tõsta veresuhkru taset.

“Kui te märkate liigset urineerimist või suurenenud janu, siis on põhjust oma veresuhkrut kontrollida, kuna see võib olla liiga kõrge,” märkis ta.

Seega on ennekõike oluline omada head raviplaani, pöörata tähelepanu organismi heale niisutatuse tasemele, jälgida, mida süüakse-juuakse, riietuda vastavalt ilmale, olla mõõdukalt aktiivne, olenemata kehakaalust ning harida pereliikmeid diabeediga seotud sümptomite korral,” ütles Marget kokkuvõtteks. 

“Kui te ei tunne end hästi, tuleb pöörduda perearstile või otsida erakorralist abi. Kõige peamisem: nautige suvehommikuid!”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.