Tänavu trikitav talveilm soosib nahamuresid: kuiv nahk on väga sage probleem

Pidevalt muutuv ilm nahale head ei kuuluta.Foto: Shutterstock

Kuiv nahk on probleem, mis võib häirida nii igapäevast elukvaliteeti kui ka enesetunnet. Et hooldamata ja äärmiselt kuiv nahk võib muuta selle vastuvõtlikumaks teistele nahaprobleemidele, ei tohiks ilminguid tähelepanuta jätta. Mida panna kuiva naha hooldamisel tähele ning millised tooted selleks kõige paremini sobivad, selgitab BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Sage temperatuuri muutus tingib kuiva naha

Nahakuivust esineb sageli just näol ja kätel, kuna need piirkonnad on keskkonnateguritele kõige rohkem avatud. “Nägu peab tulema toime pidevate talviste temperatuurimuutuste, tuule, konditsioneeri ja kütteseadmete poolt kuivemaks muutunud õhuga. Lisaks mõjutavad näonahka päikesekiirgus ja saaste,” loetles ta.

Ka käed on pidevalt erinevatele mõjutajatele eksponeeritud. “Sage käte pesemine ja desinfitseerimine mõjutab kindlasti naha lipiidkihti, mis muutub seetõttu nõrgemaks ja põhjustab omakorda naha kuivamist. Ka käte puhul on oluliseks mõjutajaks temperatuuri pidev kõikumine – siseruumis ja autos on soe, õues on seevastu külm,” näitlikustas Talbre.

Et marrasknaha niiskuse sisaldus väheneb, tekivad selle sarvkihti pisikesed mikropraod. “Need on igati soodne pinnas nahka ärritavatele teguritele,” lisas ta.

Kuiv nahatüüp pole haruldus

Nahakuivuse esimeseks märgiks on kosmeetikakonsultandi sõnul kiskumine ja sügelus. “See tekitab kohe soovi kasutada kreemi, olgu see pärast külma käes veedetud aega, meigieemaldust või naha pesemist. Samuti lisanduvad sageli ka silmaga nähtavad tunnused nagu nahaketendus ja punetus. Juba kuiva ja õhema nahaga inimestel lisanduvad veel sinnahulka punased ärritunud laigud ja kuumatunne nahal.”

Et nahatüüpe on erinevaid, ei pruugi kuiv nahk olla ajutine, vaid püsiv nähtus. Kuival nahatüübil on kosmeetikakonsultandi sõnul kindlad tunnused:

· naha poorid on väga väikesed;

· higi- ja rasunäärmete töö on nõrgenenud;

· nahk on õhuke ja jäik;

· naha pind on kare ja ebaühtlane;

· naha niiskusesisaldus on alanenud;

· ninal võib esineda ebapuhtuseid;

· kalduvus kuperoosale;

· nahal esineb sageli kiskuv tunne, eriti pärast kokkupuudet veega;

· tavaline on naha ketendamine näiteks nina ja silma ümbruses, eriti just külmal ajal.

Vale hooldustoode võib teha karuteene

Kui külma ilma saabumisel hakkab nahk ennast pidevalt meelde tuletama, peaks Marite Talbre sõnul hakkama kasutama paksema ja rikkalikuma tekstuuriga päeva- ja öökreeme, mis on suunatud kuivale ja väga kuivale nahale. Selleks tuleks pakendilt vastavat infot otsida ning leida tooted, mis on mõeldud kuivale/väga kuivale või siis normaalsele/kombineeritud nahale. “Need tekstuurid erinevad teineteisest väga palju, mistõttu ei pruugi vale toote kasutamisel olla efekti, mida tegelikult oodatakse,” märkis ta.

Kui probleemiks on külmaga kaasnev punetus või kapillaarid nahapinnal, siis paljudel apteegibrändidel on olemas ka just sellele nahaprobleemile spetsiaalselt suunatud tooted. Et külm ilm ning külma ja sooja temperatuuri pidev vaheldumine paneb väikesed nahapinna all peituvad kapillaarid tugevalt tööle, võib kapillaari seinas peituv lihas välja venida. “See ongi näha nahapinnal väikeste looklevate veresoonekeste näol.” Sobivaid hooldustooteid leidub nii paksema kui kergema tekstuuriga, seega leiab igaüks endale sobiva.

Nahka tuleb hoolikalt puhastada

Lisaks niisutamisele on väga tähtsal kohal ka naha puhastamine. Kosmeetikakonsultant toonitab, et kuiva naha puhastustooted ja näotoonikud ei tohiks sisaldada ka alkoholi, kuna selliste toodete puhul võib olla üpris kindel, et need kuivatavad nahka.

“Nahale tulevad kasuks igasugused maskid, mis on toitvamad ja niisutavamad kui tavalised kreemid. Olemas on nii kogu ööks jäetavad maskid kui ka lühiajalised, aga samas väga efektiivse toimega maskid. Tõelise pakase eest kaitsevad ikkagi ainult kangast näokatted, mida oleks hea kasutada pakasega õues töötavatel inimestel või talisportlastel,” rõhutas ta.

Probleemi eiramine teeb kuivale nahale karuteene: valede hooldustoodete kasutamisel või naha hooletusse jätmisel võivad tekkida pisikesed pinnakortsukesed, seda juba üsna noores eas. “Nendest võivad hiljem moodustuda juba sügavamad ja püsivad kortsud,” lisas Talbre.

Kuiva kehanaha puhul sobivad pesemiseks dušiõlid, mis teevad kuivale kui ka atoopilisele nahale head. Seebid ning tugeva kuivatava toimega pesugeelid ja -vahud võivad nahale seevastu liiga teha.

Kuivusest ketendava naha puhul on süüdi häiritud naha kaitsebarjäär, mis ei täida enam oma funktsiooni. Sellisel juhul võib nahka koorida, kuid ettevaatlikult ja talvel pigem harva. “Talvisel perioodil kuiva naha koorimisega peaks olema ettevaatlik, kuna teralised koorijad võivad nahka just pigem ärritada. Koorijas peituvad osakesed on nii ebakorrapärase kujuga jahvatatud, et on kahjuks nahale karedad ja võivad nahakuivust veelgi süvendada. Kuiva nahka võiks niisiis koorida paar korda kuus, mitte rohkem,” pani konsultant südamele.

Toitu tervislikult ja maga piisavalt

Lisaks igapäevasele hooldusele tuleb nahka toetada ka seespidiselt. Toitumise puhul on väga olulisel kohal rasvhapped (oomega-3 ja oomega-6), mida saame peamiselt pähklitest, seemnetest ja taimsetest õlidest. “Iga päev peaks sööma vähemalt kolm peotäit köögivilju ning kaks peotäit puuvilju.” Samuti peaks menüüsse kuuluma piisavalt teraviljatooteid, soovitatavalt just täisteratooteid. “Toiduga saame tagada organismile vajalikud vitamiinid ja mineraalained,” märkis ta.

Ent nahka mõjutab otseselt ka eluviis nagu liiga vähene uni, suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine, mis jätavad nahale nähtavad jäljed. Seetõttu on väga oluline tervislik eluviis, kuna sellekohased puudujäägid väljenduvad ka naha väljanägemises.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.