Eesti naised meenutasid, kuidas enda eest hoolitsemine vanasti käis: “Sülitasid toosi ja määrisid tuši ripsmetele”

Kuidas näohooldus vanasti käis ja mida teeme tänapäeval teisiti?Foto: Ardo Kaljuvee

Hiljuti leidis Eucerin Eesti Facebooki lehel aset paneeldiskussioon, kus kohtusid omavahel Merle Palmiste, Kethi Uibomägi ja tema ema Meeli Uibomägi, esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu ning Blondcast podcast’i juht Katri Teller. Millest omavahel juttu tuli ning millised näohooldusega seotud müüdid ümber lükatud said?

Niisutust pakkus või, jahutust hapukoor

Merle Palmiste lükkas kohe alguses ümber müüdi, nagu igapäevane meikimine tagaks naisele hea enesetunde. “Enda eest tuleb järjepidevalt hoolitseda. Sa võid ennast iga päev värvida või mitte üldse värvida – tähtis on see, et sa tunneksid end hästi,” ütles ta.

Et jumestus- ja näohooldustoodete koostisosadest räägitakse alles tänapäeval detailsemalt ja hoolsamalt, on naised kasutanud varasematel aastakümnetel erinevaid veidraid hoolitsusi ja jumestustooteid, mida tänasel päeval enam naljalt ei kohta.

“Meie emadel olid sellised kummalised ripsmetušid ehk toosid, kuhu sülitati ning see tušš siis määriti otsikuga ripsmetele. Aga mis koostisega see tahke tušš oli, seda siis absoluutselt ei teadnud,” meenutas ta.

Ent kuidas naha eest hoolitsemine käis? “Kui nahk ketendas, siis oli selge, et tuleb midagi rasvast sinna peale panna. Huultele sobis või ja mesi, ent meie peres oli üsna levinud ka see, et kui suvel päikese käest tulid ja nahk punetas, oli hapukoor külmkapist võtta,” kirjeldas Kethi Uibomägi ema Meeli.

Esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu hapukoort siiski nahale määrida ei soovitaks. “Praegu soovitaksin nii päikese- kui laseripõletusele ikkagi külma aaloegeeli. See niisutab ja jahutab nahka, on põletikuvastane ning ma julgeksin seda kindlasti soovitada,” rääkis ta.

Päevitamine ekstreemsusteni

Elavat arutelu tekitasid diskussioonis osalenud naiste kogemused päevitamise ja päikesekaitsevahenditega. “Me panime nahale rapsi- ja beebiõli ning kui ära kärssasime, siis järgmisel päeval võtsid lihtsalt teise külje peale päikest,” jutustas Kethi Uibomägi.

Naha tervist hakkas Kethi lähemalt jälgima siis, kui avastas oma nahalt midagi eriskummalist. “Lasin Hispaanias puhkusel käies endast pilti teha ja avastasin seljalt tumedad varjud ehk pigmendilaigud. See, kui sa kahjustad oma nahka 15-, 25- või 30-aastasena, lööb välja alles 10–15 aasta pärast,” ütles Kethi Uibomägi.

Naha kuivuse leevendamiseks kasutab Meeli Uibomägi endiselt kurki. “Üks asi, mis minu meelest niisutab ja mida ma ka praegu vahepeal kasutan, on värske kurk. Ka pärast päikesevõttu on külmatundega kurgikoor väga hea,” jagas ta oma kogemust.

Esteetilise meditsiini õe sõnul pakub kurk siiski vaid hetkelist jahutust ning tekitab jaheda tunde. “Tänapäeval on meil juba palju paremad võimalused, kuidas nahka nii sügavalt kui ka pindmiselt niisutada,” kinnitas ta.

Kolmekordse efektiga uuenenud sari

Laias laastus leidub esteetilise meditsiini õe sõnul kahte tüüpi niisutajaid. “Üheks on hüaluroonhape ehk humektant, mis niisutab päriselt nahka, ja teiseks on oklusiivsed niisutajad, mis hoiavad kõik hea nahas kinni,” rääkis ta.

“Nendeks on näiteks glütseriin, sheavõi ja uurea, mis lukustavad hüaluroonhappe ehk niiskuse terveks päevaks nahale, hoiavad seda naha pinnal ja selle sügavamates kihtides,” kirjeldas Elli Maria Mäesalu.

Just noorema ja värskema naha jaoks on loodud uued kolmekordse efektiga Eucerini tootesarja Hyaluron-Filler näohooldustooted. Uuenenud sarja toodete hulka kuuluvad päevakreemid eri nahatüüpidele, öökreem, silmaümbruskreem ja kontsentraat.

Vananedes väheneb naha võime hüaluroonhapet toota, mistõttu tekivad kortsud ja nahk näeb vanem välja. Selle protsessi vastu võitleb uuenduslik KOLMEKORDSE EFEKTIGA tehnoloogia:

1. TÄIDA: kõrge- ja madalamolekulaarne hüaluroonhape niisutavad ja siluvad kortse.

2. STIMULEERI: antioksüdant saponiin aktiveerib naha enda hüaluroonhappe sünteesi ja kaitseb nahka vabade radikaalide eest.

3. KAITSE: enoksoloon vähendab hüaluroonhappe lagundamiskiirust.

Ent milline on ikkagi ilusa naha retsept? Olulise koostisosana tõi Mäesalu välja kvaliteetse une vajalikkuse. “Magamise ajal toimub meie rakkudes kõige olulisem uuenemisprotsess. 7–8 tundi kvaliteetset und on väga oluline,” rõhutas esteetilise meditsiini õde.

Väga oluline on naiste sõnul ka armastada ja naeratada. “See, kuidas me vananema hakkame, näitab ju tegelikult seda, kuidas me oleme elanud,” sõnas Katri Teller vestluse lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.