Nahaprobleemid beebidel ja väikelastel: mis aitaks neid leevendada?

Mida teha, kui last kimbutab mähkmelööve või atoopiline dermatiit?Foto: Shutterstock

Lapse nahk on õrn ning vajab eakohast hoolitsust. Siiski võib beebidel ja väikelastel esineda nahamuresid, mis lapsevanematele stressi tekitavad ning tähelepanu nõuavad. Kuidas erinevate nahaprobleemide puhul käituda ning millised nahahooldustooted võiksid aidata neid leevendada?

Atoopiline dermatiit vajab tähelepanu

Atoopiline dermatiit on nahaprobleem, mis lööb reeglina välja just beebide ja väikelaste puhul – erinevate uuringute põhjal esineb seda koguni 10–20 protsendil lastest. Näiteks võivad tekkida sümptomid peanahal, näol ja kehal, millest annab märku lööve, kuivus, ketendus ja sügelus. Beebidel kohtab atoopilist dermatiiti peaasjalikult põskedel, peanahal, põlvedel ja küünarnukkidel.

Kuigi atoopilisele dermatiidile puudub hetkel ravi, on olemas nahahooldustooted, mis sümptomeid leevendavad ning haigusega toime aitavad tulla. Kuna dermatiidi puhul on kahjustunud naha kaitsekiht, ongi eeskätt oluline kodune hooldus ehk lapse nahka hoolikalt puhastada ja seejärel niisutada.

Selleks sobib hästi näiteks igapäevaseks kasutamiseks mõeldud Eucerin AtopiControl vanni- ja dušiõli, mis ei ärrita ega kahjusta nahka. Kui väikelastel võib toodet kasutada duši all või vannis käimiseks, siis beebide puhul võiks õli lisada ainult vannivette. Kindlasti tuleks vältida pikalt kuuma duši all või vannivees viibimist, kuna ka see võib nahka ärritada.

Pärast pesemist tuleks nahka kindlasti niisutada – just see etapp on atoopilise dermatiidi seisukohalt väga oluline. Nahka tuleks niisutada vähemalt kaks korda päevas ning ka siis, kui tundub, et sümptomeid hetkel ei esine, kuna ägenemisfaas võib väga kiiresti tekkida.

Igapäevaseks niisutamiseks sobib suurepäraselt Eucerin AtopiControl kehapalsam või ihupiim. Kui aga ägenemisfaas on parasjagu kallal, aitab sügelust ja punetust leevendada Eucerin AtopiControl intensiivhoolduskreem ja sügelusvastane sprei.

Atoopilise dermatiidi puhul on ülioluline hoida järjepidevust. Kuigi haiguse puhul on tegemist kroonilise haigusega, võivad beebid ja lapsed sellest haigusest sageli ka välja kasvada. Seega on üsna tavaline, et lapseeas esinenud sümptomid ei pruugi hilisemas elus enam probleeme valmistada.

Mähkmelööve on sage probleem

Mähkmelööve on väga sage nahaprobleem, millega imikutel ja nende vanematel rinda tuleb pista. Samuti võib mähkmelööve tekkida palju kergemini, kui lapsel on juba diagnoositud atoopiline dermatiit või ekseem.

Kui atoopilise dermatiidi puhul kohtab sümptomeid eelkõige peanahal, näol ja kehal, siis mähkmelööbe puhul asetseb ärritus eelkõige, nagu nimigi ütleb, mähkmepiirkonnas. Et sümptomid võivad beebi või väikelapse tuju ja enesetunnet häirida, on siiski olemas nahahooldusvahendeid, mis ebamugavust leevendada aitavad.

Eucerin Aquaphor taastav salv sobib hästi kasutamiseks beebidele alates kolmandast elukuust. Salvi võib kanda nii beebi näo- kui ka mähkmepiirkonda, kuna toode sisaldab üksnes väheseid õrnatoimelisi, kuid sealjuures efektiivseid komponente. Samuti on Aquaphori salv lõhna- ja säilitusainetevaba, mistõttu võib seda kasutada ka tundlikuma nahaga beebi nahal.

Reeglina möödub mähkmelööve siis, kui laps enam mähkmeid ei kanna – seega on nahaprobleem üldjuhul üksnes ajutine. On väga oluline, et beebi nahka hoitaks kuiva ja puhtana, et seda erinevate ärritajate eest kaitsta. Kui aga sümptomid süvenevad ning lisaks ärritunud nahale tekib ka palavik, kaalukaotus või lööve, tuleks esimesel võimalusel pöörduda arsti poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.