Kui arvasid, et muutused naha välimuses ja tervislikus seisundis on raseduse ja imetamise ajal pigem erandlikud, siis tegelikult esineb rasedusaegseid nahamuutusi enam kui 90% naistest. Millised nahamured rasedaid ja imetavaid emasid kõige sagedamini tabavad, rääkisid esteetilise meditsiini õde Liisa Raudmets ja dermatoveneroloogia arst-resident dr Kaisa Viljar.
Palju erinevaid põhjuseid
Raseduse ajal tekkivad nahamuutused ei pruugi avalduda kohe ehk esimesel trimestril – kuna rasedused võivad naistel olla väga erinevad, on ka nahaprobleemid ja neile omased sümptomid reeglina väga erineva iseloomuga. Liisa Raudmets (@nurseliisa) ja dr Kaisa Viljar rääkisid rasedus- ja imetamiseaegsele nahahooldusele keskenduvas Instagram Live videos, et sarnaselt teistele organsüsteemidele toimuvad raseduse ajal muutused ka nahas, mis on teadupärast inimese suurim organ ning seotud kogu ülejäänud organismiga.
Nahaprobleemid võivad dr Viljari sõnul seejuures olla seotud füsioloogiliste muutustega või olemasolevate nahahaiguste leevenemise või ägenemisega. Samuti võib lapseootel naisel tekkida mõni rasedusspetsiifiline nahahaigus, mis raseduse tõttu esile on tulnud.
“Nahamuutused ei pruugi tekkida kohe ehk esimesel trimestril, vaid esineda kogu raseduse vältel. Naised, kellel on olnud korduvaid rasedusi, on andnud ka tagasisidet, et rasedused võivad olla väga erinevad. See puudutab ka iga raseduse puhul nahal avalduvaid sümptomeid,” sõnas Raudmets. Seetõttu pole olemas maagilist võluvitsa, mis kõikidel rasedatel avalduvaid nahaprobleeme raviks – tähtis on vaadata igat juhtumi eraldi.
Millised nahaprobleemid rasedatel avalduvad?
Üks levinumaid rasedusaegseid nahaprobleeme on hormonaalne akne. Dr Viljari sõnul on selle põhjuseks hormonaalsed ümberkorraldused naise organismis. “Kuna kõrgnenud östrogeeni tase mõjutab rasuproduktsiooni, on see üks oluline komponent, miks hormonaalne akne tekib või võimendub,” sõnas ta.
Kuivõrd rasedatele ja imetavatele emadele on teatud tüüpi ravimid vastunäidustatud, sõltub hormonaalse akne ravi dr Viljari sõnul suuresti patsiendi olukorrast. Siiski ei tähenda see, et tõhusat ravi poleks raseduse ajal võimalik määrata. “Ravivõimalusi on ja mina soovitan kindlasti mure korral dermatoloogi poole pöörduda,” kommenteeris Raudmets.
Aknelise naha koduhoolduse puhul soovitavad nahaspetsialistid AHA-happeid sisaldavaid tooteid – väga headeks toimeaineteks on näiteks laktaat ehk piimhape, mandelhape ja glükoolhape. BHA-hapetest tuleks Liisa Raudmetsa sõnul olla ettevaatlik salitsüülhappega, kuid toonitas, et käsimüügitoodetes sisalduv kogus on üldiselt väike. Täpsemaid tooteid oskab soovitada nahaõde või -arst.
PHA-happed on nahal leebemad ning sobivad hästi tundlikumale nahale. “PHA-happed on kindlasti rasedatele ja imetavatele emadele kõige turvalisem valik,” sõnas dr Viljar.
Samuti nõustusid spetsialistid, et väga tõhusaks ja leebeks rasedusaegseks nahahooldustooteks on C-vitamiini seerum, mida leidub ka Eucerini tootevalikus. Kindlasti tuleks C-vitamiini sisaldavate seerumite puhul kasutada tõhusaid päikesekaitsetooteid.
Melasma puudutab väga paljusid naisi
Teine nahaprobleem, mis rasedaid naisi kõige rohkem puudutab, on hüperpigmentatsioon – see võib avalduda nii melasma, olemasolevate sünnimärkide tumenemisena kui ka nn rasedustriibuna kõhupiirkonnas. Dr Kaisa Viljar tõdes, et see probleem puudutab vähemal või rohkemal määral pea kõiki rasedaid naisi, kuid kõige rohkem peavalu põhjustab kindlasti melasma.
Nimelt on melasmale iseloomulikud sümmeetriliselt asetsevad tasapinnalised ja terava piiriga tumedad laigud näopiirkonnas, mis avalduvad sageli otsmikul, ülahuulel või põskedel. Melasma on spetsialistide sõnul väga kiuslik nahaprobleem, kuna pigmendilaigud võivad raseduse järel kas kaduda või jääda korduma – nii leidub naisi, kes on nn õnnesärgis sündinud, aga ka neid, keda jääb probleem saatma kogu eluks.
“See on kiuslik mure, millele pole kiiret lahendust ning mis jääb sageli inimest laineliselt häirima. Tähtis on teada, et just UV-kiirgus on see, mis selle probleemi rohkem esile toob – seega on päikesekaitse siinkohal väga oluline,” kinnitas dr Viljar. Siiski pole nahka tarvis kaitsta vaid pigmendilaikude vältimise eesmärgil: kuna päikesekiirgus kahjustab potentsiaalselt inimese DNA-d, tuleks sellega olla väga ettevaatlik ka rasedusvälisel perioodil.
“Melanoom on üks sagedasemaid kasvajaid, mida rasedatel diagnoositakse – päikesekaitse olulisus on tähtis igal eluetapil, sõltumata sellest, kas naine on beebiootel või mitte,” rõhutas dermatoloog. Seega võiks raseduse ajal hoiduda päevitamisest ja pikalt päikese käes viibimisest ning kaitsta end otsese päikesevalguse käest nii sobivate päikesekaitsekreemide kui ka laia äärega peakatetega.
Liisa Raudmets nimetas melasmat krooniliseks nahamureks, millele tuleb läheneda mitmest küljest korraga. “Raseduse ajal päikesekaitsekreemi kasutamine küll kaitseb nahka, kuid sisemised muutused raseduse ajal on nii tugevad, et pigment võib sellele vaatamata ikka tumeneda,” sõnas ta. Kui mõne sünnimärgi osas tekib raseduse ajal kahtlus, tuleks mure korral näidata seda spetsialistile.
Tiamidool sobib hästi nii raseduse ajal kui ka pärast seda
Kuivõrd raviviise on melasma puhul erinevaid, tuleb dr Kaisa Viljari sõnul vaim panna valmis selleks, et tulemuste nägemiseks tuleb igaühel pingutada. Sooja soovitusena toob ta toimeainetest välja Eucerini patenteeritud tiamidooli. “Tiamidool on raseduse ja imetamise ajal turvaline kasutada – Eucerinil on Anti-Pigment sari, mida saab apteegist retseptita,” julgustas arst-resident.
Ka Liisa Raudmets kiidab tiamidooli kui toimeainet. “Vahel arvatakse, et arst peab määrama retseptiravimi, kuna see on tugevama või tõhusama mõjuga. Tegelikult ei pea tiamidooli ja teiste toimeainete protsent tootes olema üldse kõrge, kui inimene kasutab neid tooteid regulaarselt ja pika aja jooksul,” kinnitas ta.
Kuivõrd hirmu ja teadmatust esineb raseduse ajal palju, rõhutavad spetsialistid, et rasedusaegsed tervise- ja nahamured on reeglina ajutised. “Kui on mõni nahamure, siis ühel hetkel loksuvad hormoonid paika ja kindlasti ei jää keegi päriselt abita – alati leiame murele lahenduse. Pöörduge julgelt spetsialisti poole ja koos arutades leitakse kindlasti sobiv lahendus,” sõnas dr Viljar lõpetuseks.