Esteetilise meditsiini õde juhendab: milline on ideaalne retsept pigmendilaikude vähendamiseks?

Melasma asetseb nahal pigem suuremate ja ebamääraste, isegi hallikate (sügavas nahakihis) laikudena või “vuntsina”, mille teket naised põhjendatult ära hoida tahaksid.Foto: Shutterstock

Pigmendilaigud ei hüüa tulles ning ilmuvad sageli ootamatult just nendesse piirkondadesse, kuhu neid kõige vähem ootaks. Ehkki pigmendilaik on peaasjalikult esteetiline probleem, otsivad tuhanded naised nende eemaldamisel abi nii iluprotseduuridest kui ka näohooldustoodetest. Milline on aga ideaalne retsept pigmendilaikude vähendamiseks, räägib esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu.

Melasma on krooniline nahaseisund

Kuivõrd hüperpigmentatsiooni leidub erinevat tüüpi, on lihtsam eemaldada näiteks nn pindmist fotokahjustust. “Õigete tehnoloogiatega õnnestub seda lausa nagu kohvipuru nahalt ära pühkida,” kirjeldas Mäesalu. Seesama kehtib ka tedretäppide kohta, mis kipuvad eaga niikuinii tasapisi helenema. “Teisalt, mõnele jällegi lausa väga meeldib nende naha eripära ja isegi rõhutatakse enda tedretähne,” märkis ta.

Kõige keerulisem lugu aga ongi olukord hüperpigmentatsiooni ühe enim levinud tüübi ehk melasma eemaldamisega, mis naistes kõige rohkem tuska ja ahastust tekitab. “Ütleksin, et see on tõesti eluaegne ja krooniline nahaseisund, kuna see võib asetseda nahas sügavamal. Melasmat mõjutavad nii paljud erinevad sisemised ja välised tegurid (hormoonid, päike, kuumus jne) ning see on ka põletikuline hüperpigmentatsiooni tüüp,” rääkis ta.

Melasma tuleb suure tõenäosusega tagasi

Melasma asetseb nahal pigem suuremate ja ebamääraste, isegi hallikate (sügavas nahakihis) laikudena või “vuntsina”, mille teket naised põhjendatult ära hoida tahaksid. “Melasma võib asetseda nii epidermaalselt (pindmiselt) kui suuremas osas ka dermaalselt (sügavamas nahakihis). Siinkohal ei ole nii turvaline ja tulemuslik alati laserite/valgustehnoloogiaga läheneda,” märkis Mäesalu.

Veelgi enam: kui pigmendi sügavust hinnatakse valesti, võib IPL-tehnoloogia pigmendi nahka tugevamini kinni põletada, muutes selle veelgi ärritunumaks, põletikulisemaks ja tumedamaks.

Samuti on laser sageli ajutine viis melasma eemaldamiseks, kuna melasma tuleb suure tõenäosusega tagasi. “Pigmendi korral kasutatakse enamasti kas piko- või nanotehnoloogiaga lasereid.” Kuid melasmat võib ärritada kuumus ka keskkonnas ja näiteks sinine valgus ehk näiteks helendav arvuti- või telefoniekraan. “Seetõttu tuleks reguleerida kogu nahahooldust, päikesekaitserutiini ja kasutatavaid protseduure. Vahel määratakse pigmendi korral ka tablettravi,” lisas ta.

Õige näohooldus on kõige tähtsam komponent

Pigmendilaikudega vastuvõtule pöördunud kliendi puhul hindab esteetilise meditsiini õde alati kõigepealt inimese nahahooldusrutiini ja selle tõhusust. “95% ulatuses loeb tõesti see, mida me kodus teeme – nahahooldus on siinkohal lausa number üks, kuna protseduuridega saame vaid väikese spurdi sinna vahele lisada,” sõnas Mäesalu.

Kui päevasel ajal on olulisel kohal türosinaasi inhibiitorid, mis ennetavad uute pigmendilaikude teket ja eemaldavad olemasolevaid, siis tugevaid ravitoimega aktiivaineid soovitab Mäesalu kasutada öösiti, kuna need muudavad nahka valgustundlikumaks. “Hooletu päikesekaitsega võid endale teha hoopis karuteene ja uued pigmendilaigud on kerged ilmuma,” tõdes ta.

Kuid milline on ideaalne retsept pigmendilaikude vähendamiseks ja ennetamiseks? Kui õhtul tuleks nahka hoolikalt pesta ning kanda siis peale mõnda aktiivainet (nt tiamidooli, traneksaamhapet, retinooli või glükoolhapet) sisaldav niisutav öökreem, siis hommikune näohooldus on õhtusest veidi erinev.

“Hommikul tuleks nahka pesta, seejärel kanda nahale C-vitamiini seerumit ja sellele omakorda korralik kogus SPF 30 laiaspektrilist ehk UVA/UVB kaitsega kreemi,” juhendas Mäesalu. Samuti võiks jälgida, et lisaks keemilisele kaitsele sisaldaks kreem ka mineraalset kaitset (tsinkoksiidi või titaaniumdioksiidi). “Kanna näole, kaelale, dekolteele, kõrvadele ja käelaba selgadele kahe sõrme pikkune kogus päikesekaitsekreemi ja uuenda päikesekaitset iga kahe tunni tagant!”

Samuti soovib Elli Maria Mäesalu panna südamele, et lisaks hoolikale päikesekaitsekreemi kasutamisele võiks olla hoolas ka muude ennetavate meetmete kasutamisel. “Kanna näiteks nokaga mütsi, katvaid riideid, UV-kiirguse kaitsega päikeseprille ja väldi otsese päikese käes viibimist kõige intensiivsema UV-kiirgusega kellaaegadel ehk vahemikus 11.00–16.00.”

Vaid iluprotseduuridest ei piisa

Üheks tõhusamaks protseduuriks melasma korral on Mäesalu sõnul redermalisatsioon – süsteprotseduur, mis sisaldab endas naha ülimat niisutajat hüaluroonhapet ja tugevat antioksüdanti suktsiinhapet/merevaikhapet. “Kuna melasma on ju ka põletikuline, siis on merevaikhape ideaalne, kuna aitab nahas edukalt põletikulisi protsesse ja hüperpigmentatsiooni vähendada.”

Naistel soovitab Mäesalu protseduuridega alustada siis, kui suurem hormonaalne kõikumine on möödas – näiteks pool aastat pärast imetamise lõppu, kui organism on stabiliseerunud. “Nii saab iga naine oma aja ja rahakulust ikkagi maksimumi ja tulemust on ka kergem säilitada, kuna hormoonid ei tekita enam suurema tõenäosusega uusi pigmendilaike juurde.” 

Siiski rõhutab Elli Maria Mäesalu, et vaid iluprotseduurist ei pruugi melasma eemaldamiseks piisata. “Kui fotokahjustusele saab abi ühest protseduurist, siis melasma puhul ei ole monoteraapia ehk üks raviviis tihti jätkusuutlik, vaid korrigeerima peab kogu elustiili,” lisas esteetilise meditsiini õde. Seega on õigete näohooldustoodete kasutamine võitluses melasmaga lausa hädavajalik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.