Iluune parimad nipid: kuidas nahka öötundideks ette valmistada?

Selleks, et nahka unetundideks ette valmistada ja selles toimuvaid protsesse soodustada, saab ise väga palju ära teha.Foto: Shutterstock

Kvaliteetsel unel on meie vaimse ja füüsilise tervise jaoks väga suur roll: kui ühest küljest aitab magamine organismil tempokast päevast taastuda ja järgmiseks ette valmistuda, siis ebaregulaarne või vähene uni võib omakorda kaasa tuua probleemid näiteks organismi vastupanuvõime ja ainevahetusega. Kuidas mõjutab uni meie nahka ja väljanägemist?

Unel on väga suur mõju 

Uneajal toimuvaid protsesse ja nende mõju organismile on tänaseks väga palju uuritud ning jõutud väga oluliste järeldusteni: näiteks on avastatud, lisaks füüsilisele tervisele on unel väga suur roll ka kognitiivsele funktsioonile ja vaimsele heaolule. Praegusel pimedal sügisel ja saabuval talvel muutub unerutiin veelgi tähtsamaks osaks igapäevast, kuna väsimus ja jõuetus on sageli tingitud just vähesest päikesevalgusest ja D-vitamiini puudusest – seega tasub puuduolevate vitamiinide varusid hoolega täiendada.

Siiski on uuringute käigus leitud, et unel on väga suur roll ka meie elunditele, sealhulgas näiteks südame-veresoonkonnale. Kuivõrd meie organismi suurimaks elundiks on nahk, ei saa unerutiini mõju ka siinkohal alahinnata. Ent kuidas on omavahel seotud meie naha väljanägemine ja uni?

Nimelt on tänaseks leitud seos naha seisukorra ja une vahel: teadusuuringust järeldub, et vähene või ebakvaliteetne uni soodustab naha enneaegse vananemise teket, naha kaitsebarjääri nõrgenemist ja suurendab ka inimese rahulolematust oma välimusega. Kindlasti oled ju märganud, et väheseks jäänud unetunnid annavad endast tihtipeale märku hommikul peeglist vastuvaatavate siniste silmaalustega. Kui unepuudus muutub ühel hetkel krooniliseks, võib see olemasolevaid või uusi nahaprobleeme veelgi võimendada.

Kuid millised protsessid nahas uneajal toimuvad? Just magamise ajal toodab meie organism kasvuhormooni, mis on ülivajalik ka naharakkude uuenemiseks ja taastumiseks. Samuti suureneb une ajal kollageeni tootmine, aitamaks ennetada naha enneaegset vananemist. Ühtlasi on uni vajalik naha niiskustasakaalu säilitamiseks ja hoidmiseks. Seega on piisav uni naha tervise seisukohalt väga olulise tähtsusega ning selle mõju ei saa alahinnata.

Naha ettevalmistamine algab puhastamisest

Selleks, et nahka unetundideks ette valmistada ja selles toimuvaid protsesse soodustada, saab ise väga palju ära teha. Ettevalmistus uneajaks võiks alata naha põhjaliku puhastamisega: kui kasutad igapäevaselt jumestustooteid, võiksid õhtul keskenduda naha kahefaasilisele puhastamisele.

Puhasta nahk esmalt mitsellaarvee, puhastusõli või meigieemaldajaga – see samm on vajalik, et eemaldada suurem mustus nagu meik, rasu ja päeva jooksul tekkinud mustus. Teise sammuna võta ette naha pesemine just sulle sobiva pesugeeli või -vahuga, kuna see aitab eemaldada ülejäänud meigi- ja mustusejäägid, millest esimeses etapis vabaneda ei õnnestunud. Hoidu naha pesemisel liiga kuuma või jääkülma vee kasutamisest – leige vesi on pesemiseks igati sobiv ega ärrita nahka.

Niisutamine on naha hea tervise alus

Hoolikale puhastamisele järgneb alati naha niisutamine, mis on ööks ettevalmistamise seisukohalt võtmetähtsusega etapp. Selleks võiksid esmalt kanda peale Eucerini Hyaluron-Filler niisutava booster’i ehk tõhusa geelseerumi, mis täiendab vaid hetkega naha veevarusid ja parandab naha niiskussisaldust kuni 24 tunniks. Geelseerum tungib sügavamatesse nahakihtidesse, imendub kiiresti ning jätab naha siledaks ja pehmeks.

Seejärel on järg niisutava öökreemi käes: Hyaluron-Filler kolmekordse toimega öökreem on selleks suurepärane valik, kuna aitab geelseerumi niisutava toime edukalt nahka “lukustada”. See ülikerge ja värskendav öine hooldav geel pakub kohest niisutust, võitleb peente joonte ja esimeste kortsudega ning taastab nahka öö jooksul aktiivselt. 

Tõhusa mõjuga öökreemi koostises on kombineeritud pika ahelaga hüaluroonhape, mis seob niiskust naha ülemistes kihtides, ja lühikese ahelaga hüaluroonhape, mis tungib sügavamatesse nahakihtidesse. Tulemuseks on sügavalt ja kuni 72 tunniks niisutatud nahk, mis on valmis unetundidele vastu astuma ning sinu nahka toetama.

Naha hea tervise seisukohalt ei tohi ära unustada ka tervisliku toitumise ja piisavas koguses vee joomise tähtsust, mis aitavad naha niiskustasakaalu ja terviklikkust toetada seespidiselt. Kuivõrd sageli mõjutab naha seisukorda ka tugev või krooniline stress, pööra pimedal ajaperioodil suuremat tähelepanu ka oma vaimsele tervisele – liigu iga päev, saa kokku endale oluliste inimestega ning võta iseendale aega. Terves kehas terve vaim ja ilus nahk!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.