Kuiv nahk pole naljaasi – pealtnäha väike probleem võib viia suuremate probleemideni

Pole aga sugugi harv juhus, kui suve järel ning külmaperioodi jooksul kurdetakse tavapärasest rohkem lõhenenud kandade üle.Foto: Shutterstock

Kuiv nahk võib esmapilgul tunduda kui pelgalt esteetiline probleem, mis esmapilgul suuremat tähelepanu ei vaja. Et aga naha puhul on tegemist kogu keha katva välispinnaga ning ühtlasi ka meie organismi suurima elundiga, on tarvis veenduda, et hoolitseksime selle eest nii hästi kui vähegi võimalik. Eriti puudutab see alanud külmaperioodi, mil nahaprobleemidest tõuseb enim esile kuivus.

Nahakuivust esineb sageli teatud piirkondadel

Kui nahk muutub karedaks või hakkab kiskuma, ketendama ja sügelema, on see esimene märk, et nahk kui organ ei suuda enam korrapäraselt talitleda. Kuivuse tagajärjel väheneb naha kompimistundlikkus ning suureneb päikesekahjustuste ja enneaegse vananemise oht, samuti on nahk palju vastuvõtlikum erinevatele nakkustele.

Kuivuse puhul eristatakse kolme erinevat astet: kui lihtsalt kuiv nahk võib olla pingul ja kare, siis väga kuiva naha puhul hakkab nahk ketendama ning tihti võib esineda ka sügelust. Kui aga probleemiks on äärmiselt kuiv nahk, võib eelnevalt mainitud sümptomitega kaasneda ka väga tugev sügelus, mis igapäevaelu pidevalt segama hakkab.

Kõige sagedamini esineb nahakuivust kätel, labajalgadel, küünarnukkidel, põlvedel ja säärtel. Pole aga sugugi harv juhus, kui suve järel ning külmaperioodi jooksul kurdetakse tavapärasest rohkem lõhenenud kandade üle. Tegemist on probleemiga, mida ei tohiks eirata, kuna väga tugev lõhenemine võib tekitada valulikkust ja viia põletiku tekkeni. Samuti on kannalõhede raviperiood reeglina väga pikk ning võib kulgeda oodatust aeglasemalt, kuna lõhed paranevad väga aeglaselt. 

Ilmastikuoludel on oluline roll

Tõenäoliselt on hästi teada, et kuiva nahka põhjustavad nii kehavälised kui ka -sisesed tegurid – kui ühest küljest on suur roll toitumisel, pärilikkusel või eluviisidel, siis väga suureks mõjutajaks on ka pidev aastaaegade vaheldumine, karmid ilmastikuolud, liigne UV-kiirgus või teatud ravimid. Seega tuleb kuiv nahk sageli teemaks just palava suve või külma talve kontekstis.

Küll aga võib kuiv nahk tekkida ka liiga sagedase pesemise või valede kehahooldustoodete tõttu. Et suvel kasutatud kreemid ei pruugi sügistalvisel perioodil enam kasutamiseks sobida, tulekski nahahoolduse juures lähtuda hooajalistest soovitustest ja naha eelistustest ning vajadustest.

Et nahakuivuse peamiseks põhjuseks on loomuliku kaitsekihi nõrgenemine, on väga oluline kasutada tõhusaid, kuid siiski leebeid tooteid, mis naha normaalset talitlust eesmärgipäraselt toetaksid. Selleks sobivad hästi kreemid, mis sisaldavad loomulikke niisutustegureid, mis naha sarvkihis niiskust seovad. Seega sobivad selleks hästi näiteks uuread, laktaati ja teisi loomulikke niisutustegureid sisaldavad kreemid ja nahahooldustooted.

Niisutavaid tooteid võiks kasutada korrapäraselt ja regulaarselt, et naha eest hoolikalt hoolitseda. Ent vähemalt sama oluline on ka kehanaha pesemise viis – nahka võiks kuivatada tupsutades, mitte intensiivselt hõõrudes, kuna viimane võib nahka ärritada ja veel rohkem kuivatada. Samuti on hea teada, et niisutav kreem imendub paremini nahka, mis on kergelt niiske. 

Uurea aitab naha kaitsekihti tugevdada

Eucerin UreaRepair tootesari on keskendunud nahahooldustoodetele, mis aitavad naha niiskustasakaalu säilitada ning nõrgenenud kaitsekihti taas tugevdada. Sestap leidub tootesarjas nii uuread sisaldavaid niisutavaid pesutooteid kui ka kreeme, sealhulgas teatud probleemsetele kehapiirkondadele mõeldud hooldustooteid.

Kuiva ja väga kuiva kehanaha jaoks välja töötatud pesugeel puhastab nahka leebelt ja õrnalt ega lase seda kuivatada.. Eriti sobib pesugeel atoopilise dermatiidi või psoriaasi korral, samuti võib seda kasutada intiimpiirkonna pesemiseks.

Tootesarja uueks tulijaks on aga uureaga jalavaht, mis niisutab intensiivselt paksenenud nahka jalgadel, et uuendada ja toetada naha taastumist. Jalavaht imendub väga kiirelt, ei jäta jalgu rasvaseks ega kleepuvaks.

Samuti sobib igapäevaseks kasutamiseks rahustava lõhnaga ihupiim, mis muudab kuiva ja kareda naha vaid hetkega siledaks ning leevendab kestvalt nahakuivust. Tänu erilaadsele koostisainete kooslusele – uureale, muudele loomulikele niisutusteguritele ja keramiididele – seob see nahas niiskust ning parandab selle loomupärast kaitsekihti, et ennetada edasist niiskuskadu.

Viimasest veelgi tõhusam 10% uureaga ihupiim sobib seevastu äärmiselt kuiva, sügeleva ja ketendava naha igapäevahoolduseks, kuna on suurema uurea sisaldusega – 5% asemel leidub kreemis uuread koguni 10%. Seetõttu võiks ihupiima kasutada kseroosi, diabeedi, psoriaasi ja Keratosis pilaris’e korral, samuti ka kõrvalraviks.

Seega tasub sobivaima toote puhul lähtuda uurea sisaldusest, mis on iga toote puhul väljendatud protsentides. Kui kergelt või keskmiselt kuiva naha puhul võiks eelistada 5% sisaldusega tooteid, siis äärmiselt kuiva naha puhul tuleks kasutusele võtta 10% uurea sisaldusega nahahooldustooted. Probleempiirkondade intensiivhoolduseks sobib aga koguni 30% uurea sisaldusega hoolduskreem, mis silub ja pehmendab erakordselt kuiva ning kareda nahaga piirkondi.

Et kuivast nahast ei saaks krooniline terviseprobleem, on oluline võimalikke sümptomeid võimalikult varajases staadiumis ennetada. Seega võib uureat sisaldavaid tooteid kasutada ka ennetava vahendina – et talveperiood on kohe ukse taga, on nahk uurea abil kaitstud ja hooldatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.