Ootamatu piss püksis ei ole vaid vanurite mure – see võib ohustada igas vanuses inimesi. Spetsialistid annavad nõu, kuidas piinlikke olukordi delikaatselt lahendada.
WHO uuringute andmetel kannatab uriinipidamatuse all 8–10 protsenti elanikkonnast ja selle mure esinemissagedus suureneb vananedes. Kuigi Eestis puuduvad vastavad uuringud, võib oletada, et 100 000 – 120 000 inimesel esineb uriinipidamatust. Arsti juurde jõuab kõigest jäämäe veepealne osa.
“Enne Invarusse tööle asumist ei osanud arvatagi, kui suur on uriinipidamatuse probleem. Meie esindusi külastavad sajad inimesed päevas ja lisaks on ka e-poe kliendid,” räägib Invaru infospetsialist Helen Muska. Ta tõdeb, et see ei ole ainult eakate mure, vaid kimbutab igas eas inimesi.
Uriinipidamatust ehk inkontinentsi esineb naistel kaks korda enam kui meestel ja see võib olla ajendatud mitmest põhjusest.
Ida-Tallinna Keskhaigla toob välja, et naiste uriinipidamatus võib olla ajendatud mitmest põhjusest:
stress- ehk pingutusinkontinents – uriinipidamatus esineb füüsilise pingutuse järel. Põhjustajaks on vaagnapõhjalihaste lõtvus
tung- ehk pakitsusuriinipidamatus – uriin lekib kohe, kui tekib täitunud kusepõie tunne. Seda tüüpi pidamatust põhjustab põielihase talitlusehäire
põiepõletikust tulenev uriinipidamatus
tupeseinte või emaka allavajest tulenev uriinipidamatus
põie ja tupe vaheline auk.
Uriinipidamatust soodustab ka ülekaalulisus, kasvajad, võõrkehad, suhkruhaigus, insult, sclerosis multiplex, Parkinsoni tõbi, krooniline köha, krooniline kõhukinnisus jne.
Uriinipidamatust ravitakse treeninguga, ravimitega ja kirurgilisel teel.
Uriinipidamatusega on hädas iga kolmas naine
2016. aasta juunis ilmunud ajakirjas Perearst kirjutas Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku günekoloogiaosakonna juhataja doktor Ülle Kadastik, et uriinipidamatust esineb naistel kaks korda enam kui meestel ja haiguse tekkes on tähtis osa ka geneetilisel faktoril.
“Iga kolmas naine kogeb oma elu jooksul lühiajalist uriinipidamatust. Selle all kannatavate naiste arv suureneb sünnituste arvuga. Kuni kolm last sünnitanud naistest esineb uriinipidamatus kümnel protsendil,” kirjeldab Kadastik. Neli ja enam last sünnitanud naiste seas on uriinipidamatuse esinemissagedus juba 15 protsenti.
Raseduse ajal esineb uriinipidamatust 30–60 protsendil, sünnitusjärgselt 9–35 protsendil. Raseduse ajal ja ka sünnitusjärgselt tekkinud uriinipidamatus teatud aja jooksul paraneb või kaob. Oluline on võimlemine sünnitusjärgsel perioodil.
Üle 65-aastastest naistest kannatab uriinipidamatuse all 20 protsenti. Ainult 7–12 protsenti naistest käsitleb häiret probleemina.
“Naised on võib-olla julgemad oma probleemi tunnistama, murest rääkima ja kirjeldama. Mehed on ujedamad pidamatuse probleemiga meie poole pöörduma,” täheldab Muska.
Meestel mängib olulist rolli vanus
Ida-Tallinna Keskhaigla uroloog Toomas Tamm kirjutab 2016. aasta juunis ilmunud ajakirjas Perearst, et uriinipidamatuse vormid on meestel ja naistel samad, kuid meestel esineb sagedamini tung- ja sundpidamatust, segatüüpi pidamatust, järeltilkumist ja ülevoolupõit. Viimased on seotud eesnäärmehaigustega.
Urineerimishäirete tekkimise eeldus on vaagnapiirkonna verevarustuse, närvivarustuse ja põielihase ning nende omavaheliste seoste muutused. “Meeste urineerimise ja uriinipidamise häired on seotud üldise tervisliku seisundiga ja mitte ainult eesnäärmehaigustega. Häired võivad olla põhjustatud eesnäärmehaigustest, nagu põletikud, eesnäärme healoomuline suurenemine või eesnäärmevähk. Sarnaseid kaebusi põhjustavad ka suhkruhaigus, Parkinsoni tõbi, sclerosis multiplex ja Alzheimeri tõbi,” loetleb Tamm.
Meestel sageneb uriinipidamatus koos vanusega: alla 60-aastaste seas esineb uriinipidamatust 5–11 protsendil meestest, üle 70-aastaste vanusegrupis esineb seda probleemi aga juba 20–25 protsendil meestest. Tamme hinnangul vajaks üle 60-aastaste meeste seast abivahendeid oma probleemi lahenduseks 2–4 protsenti.
Häda ei tasu häbeneda!
“Ehkki uriinipidamatus põhjustab palju sotsiaalseid probleeme, ei vaja kõik uriinipidamatuse ilmingud arstlikku lähenemist,” kinnitab Tamm.
Tamm lisab, et ühest küljest peaks inimene olema füüsiliselt aktiivne, liikuma ja käima väljas, kuid oma probleemi tõttu ei saa ta seda teha ja nii tekib surnud ring. Esmavalik ei ole mitte ravimid, vaid eluviis ja toitumine. Kohvi, suitsetamine ja alkohol võivad pidamatust soodustada ja sellele tähelepanu pööramine on esmane.
“Teine asi on spetsiaalsed harjutused ja siin tuleks treenida vaagnalihaseid Kegeli harjutustega. Viimases järjekorras on vaja välja selgitada, millest on uriinipidamatus tingitud, leida seoseid kaasuvate haiguste ja organismi üldseisundiga. Põis on puhas lihas ja kui tekib lihas- või närvikahjustus, siis see lihas ei tööta enam adekvaatselt,” ütleb Tamm.
Abi leiab Invarust
Tänapäeval ei tähenda inkontinentsus, et aktiivsest eluviisist peab loobuma. Saadaval on lai valik erineva disaini, suuruse ning imavusega sidemeid ja mähkmeid, mis annavad kindlustunde ja hoiavad ära ebameeldivad lõhnad. Invaru sortimendis on sobivad lahendused nii kerge kui raske pidamatuse korral. Lisaks on olemas erinevad mudelid naistele ja meestele, mille keha järgiv disain aitab tagada parema istuvuse, mugavuse ja kindlustunde.
Valikute mitmekesisuses võib sobivaima pidamatuse toote leidmine tunduda keeruline. Sidemeid või mähet valides tuleks esmalt mõelda sellele, missugune on erituva vedeliku kogus. Mähkmete valimisel on hea teada ka vööümbermõõtu. Kui vajate sobiva toote leidmisel tuge, saate nõu ja abi meie pikaajalise kogemusega klienditeenindajatelt, kes tutvustavad erinevaid võimalusi. ”Meie esindustes on väga sõbralikud ja kompetentsed klienditeenindajad, kes oskavad nõustada ja ka diskreetselt rääkida. Kõiki sidemeid ja mähkmeid on võimalik kohapeal ise vaadata ja katsuda. Ka telefoni teel nõustame inimesi igapäevaselt,” julgustab Muska abivajajaid. Tasub teada, et Invaru esindustest saab sidemeid ja mähkmeid osta ka ühekaupa. Nii on võimalik osta proovimiseks mitu erinevat varianti ja hiljem soetada sobivamat juba paki kaupa.
Nii leiab näiteks aktiivne, kuid nn tilgaprobleemiga inimene endale Invaru tootevalikust kindlasti sobivad sidemed. Naistesidemeid on alates 60 ml imavusest kuni 3400 ml imavuseni. Meestesidemed on imavusega 140 ml kuni 710 ml. Neid saab kasutada kas oma aluspükstega või spetsiaalsete fikseerivate pükstega.
Suurema mure korral on võimalik kasutada mähkmeid – imavaid pükse, küljelt kleepsudega avatavaid mähkmeid ehk püksmähmeid ja vöömähkmeid. “Igale mudelile on oma ostjaskond. Mulle isiklikult tundub, et enim kasutatakse imavaid pükse, mida saab kasutada nagu tavalisi aluspükse ja mida on seni harjutud kandma,” selgitab Muska.
Ta lisab, et vöömähkmeid kasutavad aktiivsed inimesed, kes käivad ise tualetis. Kleepsudega mähkmeid kasutatakse peamiselt lamavatel haigetel, kes ei suuda enam ise tõusta, sest neid on mugavam haigele jalga panna.
Sidemeid ja imavaid pükse ostes tuleb jälgida, et said valitud õiged, sest need on eraldi meeste ja naiste omad. Vöö- ja kleepsudega mähkmed on ühesugused ehk need sobivad mõlemast soost inimestele.
Uriipidamatuse toodetele kehtib soodustus
Riikliku soodustusega on ühes kalendrikuus võimalik soetada 120 mähet. Tööealistel on sidemete ja mähkmete soodustingimustel ostmiseks tarvis nõuetekohast abivahendi tõendit, mille saab väljastada perearst, üldarst, eriarst, arst-resident, õde, ämmaemand või rehabilitatsiooni meeskond. Vanaduspensioniealised ei pea uriini imvate toodete soetamiseks tõendit esitama. Riiklik soodustus kehtib nii esindustes kui Invaru e-poes, kust saab tooteid osta diskreetselt ja mugavalt.