Novo Nordiski blogi

Südamehaiguste ja 2. tüüpi diabeedi seoseid analüüsinud CAPTURE uuring näitas, et vaid 20% patsientidest saab raskeid südame-veresoonkonna tüsistusi ennetavat ravi

Foto: Shutterstock.

Koostöös ravimifirmaga Novo Nordisk valmis hiljuti uuring, mille eesmärgiks oli selgitada välja, kui levinud on südamehaigused 2. tüüpi diabeetikutel. Tegemist on esimese taolise uuringuga, milles osales ligi 10 000 inimest 13 riigist ja viielt mandrilt. 

Tulemustest on selgunud, et igal kolmandal 2. tüüpi diabeeti põdevast inimesest esineb väljendunud südamehaigus ja kümnest üheksal on sedastatav südame-veresoonkonna ateroskleroos. Selle põhjuseks on arterite seintele ladestuv rasv, kolesterool ja muud ained, mille tõttu veresooned ahenevad ning verevarustus väheneb. Ateroskleroosi tagajärjel suureneb südameinfarkti ja insuldi risk. 

Tegemist oli uuringuga, mille jaoks esmakordselt koguti andmeid südame-veresoonkonna ateroskleroosiga 2. tüüpi diabeetikute kohta nii perearstidelt kui eriarstidelt. Uuringu käigus leiti, et vaid kaks kümnest südame-veresoonkonna ateroskleroosi diagnoosiga 2. tüüpi diabeetikut saab sellist veresuhkrut kontrolli all hoidvat ravi, millel on teaduslikult tõestatud südamehaiguste riske vähendav toime. 

“Uuringu tulemused on olulised kõigile, kes tegelevad 2. tüüpi diabeeti põdevate patsientide raviga. Kogutud andmetest selgus, et südame-veresoonkonna ateroskleroosi esinemise protsent 2. tüüpi diabeediga patsientidel on küll väga suur, kuid enamik neist ei saa siiski ravi, mis vähendaks südamehaiguste tagajärjel tekkivate eluohtlike tüsistuste, nagu infarkti ja insuldi riski,” rääkis juhtiv uurija dr Ofri Mosenzon, kes teeb koostööd Novo Nordiski ja Iisraeli Hadassah’ meditsiinikeskuse diabeediosakonnaga. 

“Südamehaiguste ennetamine peaks olema 2. tüüpi diabeedi ravis prioriteet. Diabeediga patsiendid peavad olema oma tervisega seotud riskidest paremini teadlikud ning arstid peaksid nende tervislikku seisundit tihemini kontrollima. Täna on meil võimalik südamehaiguste riski õige ja teaduslikult tõestatud raviga vähendada ning sellised ravimeetodid on välja toodud ka mitmetes rahvusvahelistes ravijuhistes,” selgitas Mosenzon.

 “Südamehaigused on diabeetikute suurim tüsistuste ja enneaegse surma riskitegur, kuid 2. tüüpi diabeedi ja südamehaiguste vaheline seos sai globaalsel tasandil kinnitust alles hiljuti,” ütles Novo Nordiski Meditsiiniala juht Stephen Gough. “Novo Nordisk loodab käimasolevate jõupingutuste, sealhulgas CAPTURE uuringu abil parandada meditsiinispetsialistide teadmisi sellest, kuidas diabeeti paremini kontrolli all hoida ning kuidas tagada patsientidele parim võimalik prognoos ja ravitulemus.”

Kardioloog Margus Viigimaa sõnul teeb CAPTURE uuringu eriliseks kolm olulist aspekti. “Esiteks oli uuringus osalenute arv suur ehk pea 10 000 ning tulemustest selgus, et kolmandikul patsientidest esines südamehaiguseid, mis näitab, et diabeet on üha olulisem südamehaiguste põhjustaja,” selgitab Viigimaa. “Kõige olulisem tulemus on aga see, et ainult iga viies diabeetik saab südamehaiguste riski vähendavat ravi, mis on saanud teadusliku kinnituse ning ravijuhiste toetuse.”

Tuvtu uuringuga lähemalt siin

CAPTURE uuringust

CAPTURE on esimene globaalne uuring, mille fookuses on südamehaiguste ja 2. tüüpi diabeedi vahelised seosed. Eesmärgiks oli selgitada välja, kui suurel osal 2. tüüpi diabeetikutest on südamehaiguste ja südame-veresoonkonna haiguste risk kõrge. Samuti selgitati välja, kui suur osa riskirühmast tarbib ravimeid, mis neid riske vähendavad.

Südame-veresoonkonna ateroskleroosi alla loeti aju-veresoonkonna (sh unearter) probleemid, koronaarhaigus ja südame perifeersete arterite ummistumine.

Novo Nordiski sponsoreeritud uuring viidi läbi Argentiinas, Austraalias, Brasiilias, Tšehhis, Hiinas, Prantsusmaal, Ungaris, Iisraelis, Itaalias, Jaapanis, Mehhikos, Saudi Araabia kuningriigis ja Türgis. Selles osales pea 10 000 2. tüüpi diabeetikut, kes olid vähemalt 18aastased ning elanud uuringu hetkeks diabeedi diagnoosiga vähemalt 180 päeva. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.