Diabeetik, ole suvel hoolas: kuumalaine avaldab mõju ka veresuhkrule

Vesi on diabeetiku jaoks ääretult oluline.Foto: Shutterstock

Suviselt kuum õhutemperatuur mõjutab tugevalt ka diabeetiku tervislikku seisundit. Seetõttu tuleb suveperioodil pöörata kõrgendatud tähelepanu ka oma tervise ja enesetunde jälgimisele. Ennekõike tuleks ettevaatlik olla kuumalaine ja palava ilmaga ringireisimise korral, kuna lisaks inimesele vajavad päikese eest kaitset ka diabeetiku abivahendid.

Pööra tähelepanu toitumisele ja toidukogustele

Suvekuumuse tõttu võib diabeetiku veresuhkru tase rohkem kõikuma hakata – selle põhjused võivad olla väga erinevad. Näiteks võib veresuhkru taset tõsta süsivesikuterohke toitumine, olgu valiku osaks langenud näiteks värskelt valminud aiasaadused ehk marjad, jäätis, magustatud karastusjoogid või alkohol. Kindlasti tasub tähele panna, et ka pealtnäha ohutuna näivad köögiviljad nagu kartul ja mais kergitavad inimese veresuhkru taset.

Kuivõrd suvised toitumisharjumused erinevad mõnevõrra teistest aastaaegadest, on marjade ja värskete toiduainete tarbimine küll soovitatav ja isegi kasulik, kuid seda mõõdukas koguses. See tähendab, et suvisel aiapeol ei pea lihast ja heast-paremast ilmtingimata täielikult keelduma – ka siin seisneb võti mõistlikkuse piiridesse jäämises ehk mõõdukas portsjonis. Liiga palju head pole enam hea, nagu öeldakse.

Joo piisavalt vett

Peamine suvine diabeetiku terviseoht seisneb aga potentsiaalses veekaos ehk dehüdratsioonis: kuivõrd inimene kaotab higistamise tõttu kuuma ilmaga rohkem vedelikku, tuleb suvel pöörata kõrgendatud tähelepanu rohkes koguses vee tarbimisele. Eriti puudutab see eakaid inimesi ja lapsi, aga ka täiskasvanutest diabeetikuid, kes diabeedi diagnoosi tõttu dehüdratsioonile rohkem haavatavamad on.

Ehkki vett leidub rohkelt ka erinevates toiduainetes ja jookides, võivad alkohol, karastus- ja energiajoogid veresuhkru taset kergitada. Seetõttu tasub diabeetikul teha teadlikke valikuid ning hoiduda ebatervislikest alternatiividest – kõige parem janukustutaja on puhas vesi.

Hoidu liigsest päikesekiirgusest

Kuna pikalt päikese käes viibimine ning sellest tekkida võivad päikesepõletus ja kuumarabandus on potentsiaalsed veresuhkru taseme kergitajad, on väga tähtis kasutada tõhusat päikesekaitsekreemi ja -vahendeid nagu peakate ja võimalusel SPF kaitsega rõivad. Kui need puuduvad, tuleks eelistada heledaid ja õhulisi rõivaid, mis aitavad nahal hingata ning väldivad ülekuumenemise teket. Just kuumarabanduse oht varitseb diabeetikuid igal suvel ning võib olla tervisele väga ohtlik.

Tulisel päikesel on komme muuta väljakannatamatult kuumaks ka suvine rannaliiv. Kuna diabeet mõjutab tugevalt ka inimese jalgade tervist, mille tõttu võib olla vähenenud tema temperatuuritundlikkus, on põletushaavad jalgadele kergemad tekkima ainuüksi põhjusel, et inimene ei tajunud kuuma pinnase tegelikku temperatuuri. Seetõttu võiks suvisel perioodil kanda igapäevaselt kaitsvaid jalanõusid ning vältida paljajalu rannaliival või asfaldil jalutamist.

Ka diabeetiku abivahendid vajavad päikese eest kaitset

Et diabeetiku igapäevane ravimikott võib sisaldada erinevaid tehnoloogilisi abivahendeid, võiks kõrgendatud tähelepanu pöörata ka nende kasutusjuhenditega tutvumisele. Nimelt vajab veel kasutamata insuliin säilitamist jahedas (+2 kuni +8-kraadises) külmikus – et kuum päev võib kodust temperatuuri mõnevõrra kergitada, oleks mõistlik veenduda, kas ravimeid hoiustatakse vastavalt juhendile.

Ehkki hetkel kasutuselolevat insuliini võib hoida ka toatemperatuuril, ei pruugi 30-kraadine kuumus ja otsene kontakt päikesevalgusega diabeediravimile sugugi sobilik keskkond olla. Samuti puudutab see suvel ringireisimist, mille puhul võib insuliin kogemata kuumenevasse autosse ununeda. Liigse kuumuse vältimiseks hoiusta insuliini näiteks spetsiaalses jahetaskus või väiksemas termokotis, kuid jälgi, et see ei satuks otsekontakti külmaelemendiga. 

Suvi peidab küll potentsiaalseid terviseohtusid, kuid on ennekõike nautimise ja puhkamise aeg. Puhka ja maga suvekuudel piisavalt, püsi terve ja hoolitse oma enesetunde eest – nii ennetad ka võimalikke tervisemuresid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.