10 lihtsat nippi, kuidas võtta suvest maksimum ja muuta see tervislikumaks

Seiklusliku spordiga tegelemine ei paku mitte ainult põnevat kogemust, vaid parandab ka füüsilist vormi, pakub adrenaliini ja treenib ka vaimset vastupidavust.Foto: Shutterstock

Suvised soojakraadid on lõpuks igapäevaselt käes ning lõputu päikese ootamine tasus end ära. On ideaalne aeg õues viibimiseks ning oma tervise ja heaolu esikohale seadmiseks. Suvel on selleks võimalusi sadu või isegi tuhandeid – alates aktiivsena püsimisest, uute seikluste püüdmisest, värske toidu söömisest kuni mõnusa päikese nautimiseni. 

Suvele suunatud näpunäidetega keskendume kõigele sellele, et teha oma suvest meeldejääv aeg ning võtta maksimum. Stebby heaolublogi toob sinuni 10 nippi tervislikust suvest, mida pole sugugi raske järgida. 

Liigu aktiivselt  ja naudi pikki suvepäevi

Suvi pakub lugematul hulgal võimalusi aktiivselt liikumiseks! Kui arvad diivanil istudes, et oled elus kõike proovinud, siis mõtle uuesti. Jalutamine või rattasõit on alati kasulikud, kuid suvel pane oma keha proovile näiteks pikemate matkade, kanuusõidu, rannavõrkpalli, vabaujumise või mõne muu põneva ja seni proovimata tegevusega. 

Miks liikuda, kui tahtmist pole? Ehk võiks selleks motiveerida pikemalt elatud elu. Teada on tõde, et regulaarne füüsiline aktiivsus vähendab krooniliste haiguste, sealhulgas südame-veresoonkonna probleemide, rasvumise ja diabeedi riski. 

Täiskasvanud inimene võiks võtta eesmärgiks teha vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega trenni nädalas. Kõnni kiirelt või uju sellili – vali ise. 

Kui mõtted on otsas, siis Stebbys on 8500 erinevat tervislikku võimalust, treeningut ning spetsialistist juhendajat, mille ja kelle abil enda tervis uuesti käima saada. Vaata lähemalt SIIT

Ole teadlik riskidest

Ilma nautides ole alati teadlik võimalikest ohtudest ning tutvusta neid ka lähedastele. Kuumaga ja päikesega seotud probleemid, nagu kuumarabandus ja päikesepiste on meedikutele tuttavad suvised väljakutsed.

Kõiki neid saab tegelikult edukalt ennetada. Hoidke oma keha vedelikuvajadus täidetud, juues rohkelt vett ning tehke varjulistes kohtades pause, et vältida keha ülekuumenemist. Olgu see treening- või tööpaus – tõsi on see, et päikeselisel päeval peab riskide maandamiseks tihedamini puhkama kui muidu.

Eelista värsket ja toitainerikast toitu 

Suvi on rikkalik aeg värskete puu- ja juurviljade turul, mis muudavad igapäevase tervisliku toitumise palju lihtsamaks. Seega ole alati kursis valminud puu- ja juurviljadega, mida parasjagu turul, poes või koduaias saada on. 

Kuidas muuta toit tervislikumaks? Väike nipp oluliste vitamiinide ja mineraalide saamiseks on lisada oma toitudesse võimalikult palju värvi, mida suvel on eriti lihtne teha. Näiteks marjad ja salatid on täis antioksüdante ja vitamiine, et püsiksid suvel alati terve.

Kui aga tervisliku toiduga alustamine tundub keeruline või kõik toidud tunduvad üksluised, siis võta ühendust mõne toitumiseksperdiga, kes aitab just vastavalt sinu tervisele ja vajadustele kokku panna toitumiskava ning jagada soovitusi toidulaua mitmekesiseks muutmisel.

Toitumisnõustaja leiad Stebby abil SIIT

Joo vett, sest vesi on kasulik

Piisav vedelikutarbimine on kuumadel suvepäevadel eriti oluline, kuna vesi mängib olulist rolli kehatemperatuuri hoidmisel, seedimise soodustamisel ja toitainete omandamisel. Loomulikult on vesi ka parim janukustutaja ja värskendaja. 

Selleks, et vee joomine ei ununeks, kanna veepudelit alati endaga kaasas ja proovi juua umbes 8 klaasi vett päevas. Kui päeva mahub ka füüsiline töö või treening, siis tasub vedelikutarbimist veelgi suurendada. Seda kõike tee aga vastavalt enesetundele, kuna üleliigne vedeliku tarbimine ei ole samuti tervislik. 

Kaitse end päikese eest

Päike on mõnus ja annab pruunika jume, kuid meeles peab pidama ka seda, et kokkupuude kahjuliku ultraviolettkiirgusega (UV-kiirgus) võib põhjustada päikesepõletust, enneaegset vananemist ja nahavähki. Selleks kaitse oma nahka näiteks päikesekreemidega, mille SPF on 30 või rohkem ning tee seda isegi pilvistel päevadel, kuna UV-kiirgus on ka siis täitsa olemas.

Lisaks on mõistlik kanda kaitseriietust, nagu laia äärega mütsid, õhemad särgid õlgade ja ülakeha kaitseks ning ka päikeseprille.

Suvi on uute seiklusteja hobide leidmiseks

Suvi on ideaalne aeg uute väljakutsete avastamiseks – proovi näiteks aerulauasõitu (SUP), lohesurfi, süstaga kulgemist, golfi, seiklusparke, sukeldumist või lausa kaljuronimist.

Seiklusliku spordiga tegelemine ei paku mitte ainult põnevat kogemust, vaid parandab ka füüsilist vormi, pakub adrenaliini ja treenib ka vaimset vastupidavust.

Lohesurfi, golfi, ronimise või isegi langevarjuhüppe leiad Stebbyst SIIT

Spordiürituselt leiad väljakutse, rõõmu ja sõpruskonna

Spordiüritustel osalemine võib olla suurepärane võimalus ennast proovile panna ja leida motivatsiooni hoida end õigel teel. SInu kodukandis toimub suvel kümneid liikuma kutsuvaid üritusi, millest sul aimugi pole. Need tuleb vaid üles leida. Selleks võib olla rattasõit, kepikõnd, orienteerumine või isegi disc golf võistlus.

Tee see esimene samm ja proovi ära, sest võistlusele registreerimine seab eesmärke ja kasvatab distsipliini. Kaasa ka näiteks mõni sõber, kellega koos end proovile panna.

Paljud üritused  leiad juba Stebbyst SIIT

Suvel puhka ja ära unusta magada

Kuigi iga valge tund on suvel arvel, peab kehale andma ka parajalt puhkust.

Piisav uni on üldise tervise ja heaolu jaoks hädavajalik, mistõttu tasub magada igal ööl 7–9 tundi kvaliteetset und, et keha taastuks piisavalt ja immuunsüsteem suudaks toimida tõrgeteta. 

Meelerahu ja lõõgastumist saab harjutada

Suvi on ka aeg mõtete puhkamiseks ja lõõastumiseks, mis tähendab, et tegele teadlikult tegevustega, mis vähendavad stressi. Selleks võib olla meditatsioon, jooga või lihtsalt looduses viibimine ja selle nautimine.

Uuringud on tõestanud, et 20 minutit looduses viibimist vähendab märgatavalt stressi ning liikumine värskes õhus peletab muremõtteid ja treenib isegi mälu. 

Tekita rutiin ja naudi seda 

Lõpuks on võtmetähtsusega järjepidevus ning protsessi nautimine. Ole suvel tasakaalukas, naudi kõike, mida suvi pakub, kuid ära liialda pahedega. Pea meeles, et see ei tähenda ainult lühiajaliste eesmärkide saavutamist, vaid ka positiivse rutiini tekkimist sügiseks ning sügisest juba talveks. Naudi protsessi, tähista väikseid võite ja võta samm-sammult omaks positiivsed muutused.

Kui otsid enda muutmiseks tuge ja heaolule täiendust, siis Stebby on alati sinu jaoks olemas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.