Eesti tippsportlane avaldab, kust tuleb motivatsioon ja energia

Eesti parim suusataja Martin Himma sõnul on kahjuks nii, et mõnikord motiveerivad halvad sõnad rohkem. "Kui keegi ütleb, et et sa ei saa ja sa ei suuda, siis see ongi see koht, kus ma tõestan."Foto: Stebby

“Ära stressa!” ütleb Martin Himma võistlusnärvi peletamiseks. Tippsuusataja elu ja sotsiaameedias sisu loomine on kaks erinevat elusuunda, mille on Eesti parim suusataja Martin Himma suutnud ära siduda, sest tema jaoks käivad sport ja meelelahutus käsikäes.

Kuidas sotsiaalmeediasse sisu loomine energiat annab ning elu planeerimine motivatsiooni tõstab, sellest räägiti Stebby taskuhäälingu “Samm-sammult heaoluni” 8. episoodis. 

Kuula episoodi Spotifys SIIT või Apple Podcast platvormil SIIT

Kui soovid selle kõige peale talve nautida, siis leiad nii suusatunnid, maratonid kui mäekeskuste piletid Stebbyst SIIT

Kuidas toimub üleminek spordiharrastusest tippspordiks?

Sain spordigümnaasiumis aru, et mul on nüüd kaks aastat aega, siis pean olema põhimõtteliselt juba tippsportlane, muidu mu suusakarjäär saab lihtsalt läbi. Pärast selle mõistmist panin endale terve süsteemi paika, kuidas ma selle tippsportlase taseme saavutan ja ehk tänu sellelegi tulid piisavalt head tulemused ning ka sponsorid, et saaks seda kõike pärast kooligi edasi teha. 

Tegelikult on hästi oluline kõik noorena paika saada – isegi mul on praegu mõned asjad, millest noorena jäi puudu. Suusatamises on väga oluline tehnika, kuid väiksena mul treenerid või ise ei osanud sellele nii palju tähelepanu pöörata ja hetkel on väga raske seda nii kinnistunud tehnikat muuta. Ka jõuline pool on see, mis mul noorena jäi puudu, mille kallal ma kindlasti töötan. Kahjuks vanemana on juba päris raske seda kõike muuta.

Kust tuleb tippsportlasel motivatsioon?

Minu motivatsioon ongi alustuseks arvatavasti see, et kõigepealt tekib endale tõestamisvajadus. Ma tahan endale tõestada, et ma suudan need eesmärgid, mis ma olen endale pannud, ära täita. 

Samuti olen ma alati leidnud, et eesmärgid on vajalikud – kui ma panen endale mingi eesmärgi, mis ei tundu võimatu, aga see on raskelt saavutatav, siis sellele ma mõtlengi trennis iga päev.

Eks sinna kõrvale tulebki kõigile teistele tõestamine. Kahjuks nii on, et mõnikord need halvad sõnad motiveerivad rohkem. Kui keegi ütleb, et et sa ei saa ja sa ei suuda, siis see ongi see koht, kus ma tõestan. Kindlasti motiveerib ka pere, kes on toetanud terve see teekond ja neile oleks head tulemused siis tänutäheks.

Kas suusatamise kõrvalt jääb aega ka teiste spordialade nautimiseks?

Mulle tegelikult meeldivad üldse kõik spordialad ja suusatamine on ise ka väga mitmekülgne –  suvel jookseme, rullitame, sõidame ratast, käime jõusaalis ja nii edasi. Noorena olen veel orienteerunud ja saalihokit mänginud ning kui aprillis ja mais ka rohkem aega on, siis ma üritan palju tegeleda spordiga suusatamise väliselt.

Üldiselt ma olengi selline täis hingega sportlane ka, et mul ükskõik – andke mulle Eesti meister vastu ja ma olen “ei, ma teen ära, ma olen parem,” kuigi ma tegelikult tean, et ma ei ole. Vähemalt mul on selline “lähen annan endast maksimumi” mentaliteet olemas.

Kuidas saada üle võistlusnärvist?

Kõige raskem on minul siis, kui ma tean, et mul on näiteks hea vorm. Kuid nagu ikka, siis kõik, mida sa teed palju, sellega sa harjud ära ja see hakkab paremini välja tulema. Kuna ma olen nii palju võistlustel käinud, siis ma tean kõiki nippe, mis siis nagu aitavad mul selle pingega toime tulla. 

Teisalt kunagi näiteks kutsuti mind hoopis kuhugi rääkima väikesele saalile, kus ma pidin rääkima enda karjäärist ja ma tõsimeeli ei olnud enne olümpiastarti ka nii närvis kui sel hetkel, kuna see oligi minu jaoks esimene kord. Pärast seda on kõik aga lihtsamaks läinud. Tõsi on see, et liiga pinges olek kindlasti ei aita ka võistlusele kaasa.

Martin Himma soovitab kahte võimalust ärevuse vähendamiseks.

  • Võistluse tõttu ei tasu teisiti end motiveerima hakata või “üle stressama”.
  • Püsi oma rutiinis ja tee oma asja nii, nagu oled varemgi teinud. 

Kuidas aga Himma sotsiaalmeedias eeskuju on, miks ta sotsiaalmeediasse sisu loob ning mis on tema tulevikuplaanid – seda kuula Stebby podcasti “Samm-sammult heaoluni” 8. osas edasi Spotifyst SIIT ja Apple Podcastist SIIT.

9000 võimalust enda tervise heaks leiad Stebbyst

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.