Eestis haigestub rinnavähki igal aastal üle 800 naise. Diagnoosi saanutel tekib palju küsimusi ja nii mõnigi neist on seotud ilumaailmaga. Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog Riina Kütner räägib, mida ilutoodete ja -teenuste puhul silmas pidada ning kuidas end ka vähiravi ajal võimalikult hästi tunda.
Vähiravi üks osa on keemiaravi, mis põhjustab juuste väljalangemist. Mida saab naine teha, et selle mõju enesekindlusele oleks võimalikult väike?
Keemiaravi tagajärjel langevad juuksed välja üldjuhul paar nädalat peale esimest ravikuuri. Kahjuks parukad patsientidele tasuta ei ole, kuid pakume omalt poolt nende ostmiseks soodustust.
Suur osa on kindlasti enda suhtumisel! Juuste väljakukkumine mõjutab naise välimust palju, kuid see ei tähenda, et tuleb koju peitu jääda. Vastavalt aastaajale saab näiteks erinevate peakatetega välimust muuta.
Milliste ilutoodete kasutamise kohta kõige rohkem uuritakse?
Palju küsitakse, kas deodoranti ikka võib kasutada, kuna nii mõnigi toode sisaldab alumiiniumit. Deodoranti võib kasutada. Samuti võib kasutada keha- ja juuksehooldustooteid. Meigi osas tuleb jälgida, kas tekib nahale ärritus või mitte – meikida me ei keela, kuid kui tekib ärritus, soovitame sellest vähiravi ajaks loobuda. Keemiaravi ajal võib nahk muutuda kuivemaks ja kipitus-punetus on kergemad tekkima.
Paljud naised kannavad geelküüsi ja kunstripsmeid. Kas keemiaravi ajal on need lubatud?
Kunstripsmeid võib julgelt kanda! Sageli tulevad operatsioonile uhkete ripsmetega prouad ja takistus see meie jaoks ei ole. Küll aga tasub meeles pidada, et kui ripsmeid liiga sageli kleebitakse, võib keemiaravi ajal suureneda põletikuoht või limaskestade ärritus.
Kunstküüsi ei pea samuti eemaldama. Kunagi paigaldati operatsiooni ajal sõrme otsa hapnikuandur ja ei lubatud küüsi kanda, kuid tänapäevased andurid saavad andmeid ka läbi küüne.
Milliseid iluteenuseid võiks vähiravi ajal pigem vältida?
Keemiaravi ajal võiks vältida invasiivseid protseduure, nagu tätoveerimine või botox’i süstimine. Kuna keemiaravi ajal immuunsus langeb, siis lisainfektsioonioht, mis võib nahavigastusel tekkida, ei ole mõistlik.
Palju uuritakse ka massaažide kohta. Massaažis võib käia, kuid pigem võiksid need olla kergemad ja lõõgastavad protseduurid, mitte sellised, kus kasutatakse palju jõudu.
Aga kuidas on lood spaas käimisega?
Suured rahvahulgad suurendavad infektsiooniohtu, mis kindlasti ei tule kasuks. Spaas võib käia, kuid gripihooajal soovitame seda pigem vältida. Saunas käies tuleb jälgida enesetunnet. Ja päris mitu tundi vähiravi ajal me saunalaval istuda ei soovita, ikka mõistlikult.
Kui suur roll vähiravi teekonnal on patsiendi lähedastel ja sõpradel?
Tugivõrgustik on väga oluline! Kindlasti ei tohiks vähihaiget haletseda, et oi, vaeseke, kuidas sinuga nüüd nii juhtus. Pigem tuleks pakkuda psühholoogilist toetust ja hoida meeleolu üleval – sellest on palju abi! Meil on ka väga häid psühholooge, kuid nende juurde aja saamine võib olla üsna keeruline. Oma lähedaste tugi on väga vajalik ja oluline!
Suur roll on kindlasti ka enda ellusuhtumisel. Mõni patsient on loomu poolest rõõmsameelne ja võtab ravi kuidagi kergemalt. Juuksekaotuse ajal võib rakendada fantaasiat: kanda hoopis teist värvi parukat või pikki/lühikesi juukseid ning erinevaid peakatteid.
Mida soovitate elustiili juures jälgida, et kogu teekond oleks kergem?
Kindlasti võiks liikuda – ujumine ja jalutamine on väga head. Ujumine aitab parandada käe liikuvust pärast rinnavähi operatsiooni.
Hea on, kui õnnestub ära hoida kaalutõusu, sest sageli on rinnavähk östrogeentundlik ja ka rasvkoes toodetakse naissuguhormooni. Kindlasti tuleks vältida liigset koormust. Pool tundi päevas mõõdukas tempos jalutamine on aga igati kasulik. Liikumine on oluline nii vähiravi ajal kui pärast seda.
Toitumises tuleks jälgida, et ei liialdataks praetud ja grillitud toitudega. Sellised üldised tervisliku toitumise põhimõtted on igati toeks. Kui midagi tuleb menüüst välja jätta, siis seda ütleb patsiendile raviarst. Samuti annab arst teada, kui on tarvis vitamiine juurde võtta – igaks juhuks neid võtta ei ole mõtet.
Kui oled saanud kutse rinnavähi sõeluuringule, siis osale selles kindlasti – varakult avastatud rinnavähk on ravitav!