Vähipatsient saab suvel varitsevaid ohte teadlikult ennetada

Teatud tüüpi vähiravi võib suurendada patsiendi vastuvõtlikkust päikesepõletusele, mistõttu on väga olulisel kohal päikesekaitsevahendite kasutamine.Foto: Shutterstock

Suviselt soe ja päikesepaisteline ilm esitab vähipatsientidele väljakutse, kuna ravi ja selle võimalike kõrvaltoimete tõttu võib teatud tüüpi terviseriskide tõenäosus suureneda. Et suvi on siiski ennekõike puhkamiseks ning piisav puhkeaeg on oluline ka vähiravi kontekstis, tasub järgida paari lihtsat soovitust, mille abil potentsiaalseid ohte vältida.

Toiduhügieen on väga oluline

Et vähiravi tõttu võib inimese organism olla bakteritele vastuvõtlikum, tõuseb suveperioodil päevakorda toiduvalmistamisega seotud hügieenireeglite tähtsus. Eriti puudutab see toorest looma- ja linnuliha, muna ning mereande, mille valmistamisel tasuks vähipatsientidel olla eriti tähelepanelik.

Pärast liha tükeldamist ja töötlemist on oluline kõik toiduga kokku puutunud köögitarvikuid hoolsalt puhastada – eeskätt võiksid tähelepanu pöörata lõikelaua ja noa pesemisele, enne kui uue toiduaine tükeldamisega alustad. Samuti vajavad hoolikat pesemist ka kõik köögi- ja puuviljad ning värsked marjad.

Et teatud toiduained võivad potentsiaalse toidumürgituse tõenäosust tõsta, tuleks vältida pastöriseerimata piimatoodete, toore muna ning toore või väheküpsetatud liha tarbimist. Kindlasti ei tohiks suvisele ajale omaselt värskete toiduainetega liialdada, kuna see võib esile kutsuda kõhulahtisuse.

Kuna see omakorda võib põhjustada vedeliku ja organismile väga oluliste mineraalide vähenemist, tasuks päeva jooksul juua piisavalt vedelikku ning vältida kiudaineterikaste toitude söömist, mis võivad sooletegevust omakorda ergutada. Just õiged toitumisharjumused aitavad vähi ja selle ravi mõjuga paremini toime tulla. Seega tuleks suvisel perioodil toituda täisväärtuslikult ja tasakaalustatult ning jälgida oma kõhu tervist.

Kuumahoo vastu aitab kõige paremini vesi

Suviselt kuum temperatuur on ebameeldiv taluda pea kõigile inimestele. Siiski pole paljudele teada fakt, et kuum ilm võib võimendada vähiravile iseloomulikke kuumahooge – sagedamini tuleb seda ette näiteks rinnavähi ja eesnäärmevähiga patsientidel.

Sestap tasub kuuma ilmaga kanda hingavast materjalist rõivaid ning vältida potentsiaalselt ebamugavust ja palavust tekitava paruka kandmist – selle asemel sobib hästi näiteks puuvillane rätik. Kõige olulisem on riietumise puhul tagada, et nahk saaks hingata.

Kuumahoo leevendamisel on kõige paremaks abimeheks külm vesi, mis on ühtlasi ka efektiivseim janukustutaja – seetõttu võiks veepudelit hoida lähedal ka kodust lahkudes. Vähiravi kontekstis on vee tarbimine vajalik ka siis, kui parasjagu janutunnet ei ole: kuna üks esimesi vedelikupuuduse ilminguid on suur väsimus, tuleks vee tarbimisele iseäranis suvekuudel suurt tähelepanu pöörata. Veepuudust aitavad vältida ka vedelamad toidud ja külmutatud magustoidud. Seega tasub igapäevasel vee tarbimisel teadlikult pilku peal hoida.

Kaitse end päikese eest

Teatud tüüpi vähiravi võib suurendada patsiendi vastuvõtlikkust päikesepõletusele, mistõttu on väga olulisel kohal päikesekaitsevahendite kasutamine. Sobivat kreemi peaks nahale kandma 15 kuni 30 minutit enne kodust väljumist. Samuti tuleks päikesekaitsekreemi kihti uuendada iga kahe tunni tagant või kohe pärast ujumas käimist.

Kuivõrd päikesekaitsekreeme leidub väga palju erinevaid, on tähtis leida toode, mis oleks päikese vastu piisavalt tõhus: seega pööra tähelepanu kreemi SPF faktorile (SPF faktor võiks olla vähemalt 30). Päikese käes viibides kanna alati peakatet, vältimaks võimaliku päikesepiste teket. Võimalusel otsi päikeselise koha asemel varjualuseid ning väldi kuumalaine ajal pärastlõunal õues viibimist – mõnusalt jalutada võib ka hommiku- või õhtutundidel.

Ole reisimisel hoolas

Ehkki vähiravi võib suviseid reisiplaane mõjutada, pole reisimine siiski kõigile patsientidele vastunäidustatud. Küll aga tasub enne reisi alustamist pidada nõu arstiga ning täpsustada üle raviga seotud nüansid, mille peale esimese hooga tulla ei pruugi.

Kindlasti tasub veenduda, kas reisikotis on kaasas piisav kogus ravimeid. Hoia ravimid alati enda lähedal ning ära aseta neid äraantavasse pagasisse, vältimaks võimalikke probleeme seoses kohvri kadumisega. Igaks juhuks tasub üle kontrollida ka reisidokumendid, kuna teatud tüüpi vähiravi (nt radioaktiivne joodiravi) võib seada reisimisele teatud piiranguid.

Kõige olulisem on suvepuhkust nautida võimalikult stressivabalt, veetes aega oma lähedaste pereliikmete ja sõpradega. Kui oled vähiravi ajal ja järel teadlik võimalikest varitsevatest ohtudest, möödub ka puhkuseperiood muretumalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.