Hea nõuanne

5 nõuannet maksa tervise heaks: maksakahjustused pole ainult alkohoolikute probleem

Ka ravimitega liialdamine võib maksaprobleeme põhjustada.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Maks on inimene suurim siseorgan, aga sellel puuduvad valuretseptorid. Seega ei saa maksavalu tunda, isegi kui midagi on valesti. Kuidas aga maksaprobleeme ennetada? Confido Tervisekeskus jagab nõuandeid.

Ekslikult arvatakse, et maksaprobleemid vaevavad ainult inimesi, kes armastavad alkoholiga liialdada. Tegelikult võivad maksakahjustused tekkida ka valest toitumisest, ravimite liigtarvitamisest, mürgistustest, infektsioonidest ja ainevahetushäiretest. Oluline roll on ka geenidel. 

Kuna maksas puuduvad valuretseptorid, siis on maksahaigustele raske jälile saada – haiguse algstaadiumis tunneb patsient end tervena. Hilisemas staadiumis tekkivateks sümptomiteks on isutus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ning ebaselge põhjusega kaalutõus või langus. Ka üleüldine kõhuvalu viitab, et midagi on valesti ja tuleks koheselt pöörduda gastroenteroloogi poole.

Viis soovitust, kuidas oma maks tervena hoida:

  1. Ära liialda alkoholiga. Alkoholi tarvitamine ka väikestes kogustes võib põhjustada maksa rasvumist, halvemal juhul maksatsirroosi.
  2. Lõpeta toidukordade vahele jätmine. Toitu korralikult ja ära jäta õhtusööki hilisõhtule.
  3. Vürtsikad ja rasvased toidud on saanud osaks meie igapäevasest toidulauast. Siiski eestlaste seedimine ei ole sellise menüü jaoks loodud. Järsk menüü muudatus ei vii sihile, aga aeg-ajalt väldi nii rasvaseid kui ka väga vürtsikaid toite. Terve elu võti on tasakaalukas toitumine.
  4. Reisile minnes kontrolli, kas peaksid tegema A- ja B- hepatiidi ehk kollatõve vastu vaktsiini. Viirushepatiidiga võib kergelt nakatuda saastunud toidu, vee ja käte vahendusel. Kusjuures B- hepatiiti põhjustav viirus levib just kaitsmata seksuaalvahekorra ajal.
  5. Ravimeid tarvita mõistlikult – nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Paljude ravimite ainevahetus toimub maksas. Seetõttu võib mõnede ravimite pikka aega või suurtes annustes võtmine põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid.

Kui hoiad nendest viiest punktist kinni, siis suure tõenäosusega saad elada muretult. Kui aga kahtlustad, et oled oma maksale juba liiga teinud või sind vaevavad kõhuvalud, isutus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, siis tasub sellest arstiga rääkida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.