“Appi, laps näris valguspulga katki!” Kui mürgised need on?

Tasub teada, et valguspulgad sisaldavad erinevaid kemikaale - need ei ole head ei keskkonnale ega tervisele.Foto: Shutterstock

Mänguhoos tuleb ikka ette, et lapsed näksivad huvipärast valguspulki. Mida aga teha, kui nii on juhtunud ja kui mürgised need on? Mürgistusteabekeskus jagab soovitusi.

Enamasti sisaldavad valguspulgad erinevaid kemikaale – ftalaate ja fluorestseeruvaid värvaineid. Aktivaatorina toimiv vesinikperoksiid asub tavaliselt valguspulga keskel klaasist hoidlas, mis puruneb pulga painutamisel. Värvaine annab pulgale värvi.

Mürgistusteabekeskuse kinnitusel ei ole peamised valguspulgas olevad ained suhu sattudes väga toksilised, kuid need võivad põhjustada hingamisteede, naha ja silmade ärritust. Kuna valguspulgad on enamasti suhteliselt väikesed ja sisaldavad seetõttu vähe toksilisi aineid, ei teki enamasti muid süsteemseid sümptomeid kui iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus.

Kergete sümptomite puhul piisab kodusest jälgimisest ja ravist. Paari tunni jooksul tasuks jälgida ka allergilise reaktsiooni tekkimise suhtes.

Raviks piisab suu loputamisest ja väheses koguses vedeliku joomisest. Valguspulga aktivaatorit ümbritsev klaaspulk puruneb pulga närimisel, mistõttu tuleb pöörata tähelepanu ka võimalikele klaasikildude põhjustatud vigastustele suus. Nahk tuleks pesta vee ja seebiga. 

Kui valguspulgas olevat vedelikku on sattunud silma, siis tuleb silmi loputada vähemalt 15 minuti jooksul. Silmapõletiku tekkimisel pöörduda silmaarsti vastuvõtule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.