Kui laps on patarei alla neelanud, siis ära aja last oksendama ega jää lihtsalt ootama, vaid pöördu kiirkorras erakorralise meditsiini osakonda röntgenülesvõtte tegemiseks. Patarei asukoht on röntgenpildil kergelt tuvastatav ning nii saab õigeaegselt rakendada vajalikku ravi. Eeskätt on tegevus suunatud kiirele patarei eemaldamisele. Seda eriti juhtudel, kui patarei on jäänud pidama söögitorus. Lisaks söögitorule võib patarei peetuda mao- ja kaksteistsõrmiksoole vahelisel kitsusel.
Kui patarei on allaneelatud, siis
- helista viivitamatult mürgistusinfoliinile 16662 või mine lähimasse erakorralise meditsiini osakonda;
- püüa kindlaks teha allaneelatud patarei tüüp;
- ära kutsu esile oksendamist;
- kui patarei on sattunud hingamisteedesse, helista kohe hädaabinumbrile 112.
Kehatemperatuuri tõusu, rindkere- ja kõhuvalu, oksendamise ning veriroe tekkimise korral on hädavajalik arsti konsultatsioon.
Patareid võivad põhjustada jäävaid kahjustusi ka kõrva või ninna sattudes. Eriti ohustatud on väikelapsed ja eakad inimesed. Kaebused, mida tuleb sellistel juhtudel eriti jälgida, on järgmised: kõrva- ja ninaärritus ning valu. Patarei sattumisel kõrva või ninna ei tohi mingil juhul kasutada selle eemaldamisel kõrva- või ninatilku, sest need vedelikud võivad tekitada täiendavaid vigastusi.
Patarei põlemisel või plahvatamisel tekkivat gaasi ja suitsu sissehinganu tuleb toimetada kannatanu värske õhu kätte. Kui patareist lekkiv vedelik satub silma või nahale, loputa kahjustatud piirkonda vähemalt 15 minutit voolava veega.
Veendu kingituste ohutuses
Kui patarei allaneelamine on jäänud märkamata, on raske mõista õnnetuse ohtlikkust, sest tekkivad tervisekaebused on mittespetsiifilised (näiteks palavik, köha, valu rinnaku taga) ning õige diagnoosi püstitamine võib viibida. Seega juhib mürgistusteabekeskus tähelepanu taoliste õnnetuste ennetamisele. Laste käe- ja silmade ulatusest tuleb eemaldada mitte ainult patareid, vaid ka kõik patareisid sisaldavad mänguasjad.
Veendu, et kingitused on lapsele ohutud! Oluline on rääkida patareitoitel töötavate mänguasjade ohtlikkusest näiteks enne jõulupühi ja lapse sünnipäevi nii vanavanemate kui ka tädide-onudega. Nii osatakse valida turvalisi kingitusi. Vanemale lapsele kinki tehes tuleb silmas pidada ka nooremaid vendi-õdesid, kes liiguvad samades ruumides ja mängukeskkonnas.