Koroonaviirus ja kool: 7 nõuannet lapsevanematele, mida järgida, et koroonaviirus ei leviks koolides

Foto: Shutterstock

Seoses koroonaviiruse ja kooli algusega on lapsevanematel tekkinud palju küsimusi. Näiteks kas väikese nohu või tagasihoidliku köhaga laps võib minna kooli või lasteaeda, kui pikalt peab haige järeltulija kodus olema, kas koolis on maski kandmine on vajalik ja nõnda edasi.

Viroloogia ja mikrobioloogia professor dr Irja Lutsar rahustas lapsevanemaid ning õpetajaid öeldes, et koolide avamises ta praegu suurt ohtu ei näe. Ning näiteks Rootsis ja Inglismaal tehtud teadusuuringutest lähtudes põevad lapsed koroonaviirust siiski kergelt ja ka õpetajate haigestumine pole suurem kui teiste elukutsete esindajatel.

Loe seitset soovitust, kuidas soovitab professor Irja Lutsar toimida, et koolides oleks nakkusoht võimalikult väike.

  1. Pese käsi! Kõige efektiivsem nakkuse vältimise meetod on käte pesemine vee ja seebiga. Desinfitseerimine on ka hea, aga see võiks jääda olukorraks, kus seepi ja vett ei ole käepärast.
  2. Hoia sotsiaalset distantsi ja arvesta mulliteooriaga. Laste hajutamine nii palju kui võimalik ning koduklasside olemasolu võiksid nakkuse levikut vähendada. Lapsed peaksid võimalikult olema oma klassiga. Nakatumise kõrgperioodil peaks vältima pidusid ja kogunemisi nii koolis kui ka väljaspool. Seda, et distants- ja kontaktõppe vaheldumine mõjutab ka nakatumist, pole siiani tõestatud.
  3. Vahetunnid tuleks lastel veeta õues ja õpetajad peaksid ruume õhutama. Kui ilm vähegi lubab, võiksid lapsed veeta vahetunnid õues. Lisaks tervisekasule annab see õpetajaile võimaluse klasse vahetundide ajal õhutada, nii nagu koolis varemalt tavaks oli.
  4. Näomaskid – kanda või mitte? Ühekordsed või kodus tehtud mitmest riidekihist maskid on soovitatavad suletud ruumides, kus distantsi hoidmine pole võimalik. Samuti olukorras, kus kohalikus kogukonnas on nakatumine kõrge. Meeles peab aga pidama, et mask kaitseb ennekõike teisi, mitte maskikandjat. Samuti seda, et mask ei väldi viiruse levikut, kui tegu on haigussümptomitega inimesega. Haige inimene peab jääma koju. Kui tegu on ühekordse maskiga tuleb seda ka regulaarselt vahetada.
  5. Laulukoorid võivad suurendada riski. Mitme koroonaviiruse puhangu allikas on olnud laulukoorid. Kuigi värske uuring näitas, et laulmine pole koroonaviiruse leviku mõttes mitte ohtlikum kui karjumine, käsitleti selles uuringus vaid ükskilauljaid. Laulutundides on eriti oluline, et hoitaks distantsi. Nakkuse kõrgperioodil võiks kaaluda laulukooride ajutist ära jätmist.
  6. Haigena ja koroonaviirushaige kontaktsena kooli minna ei tohi! Kui esinevad hingamisteede nakkuse nähud või kui laps või õpetaja peab olema koduses isolatsioonis kontakti tõttu koroonaviirushaigega, ei tohi kooli minna kuni haigusnähtude taandumiseni haiguse korral või 14 päeva jooksul kontaktisolatsiooni korral. Igahommikune tervete laste kraadimine pole mõttekas kuna kehatemperatuur võib lastel kõikuda ja halva enesetundega laps peaks jääma koju sõltumata kas tal palavikku on või ei ole. Need, kes elavad koos kodusel ravil oleva COVID-19 haigega, peavad jääma isolatsiooni.
  7. Ühistransporti võiks vältida. Ühistransporti peaks vältima nii palju kui võimalik. Väiksemad vahemaad saab läbida kõndides, jalg- või tõukerattaga. Kui epidemioloogiline olukord halveneb ning ühistranspordi kasutamist ei saa vältida, siis on soovitatav ühissõidukis kanda näomaski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.