Kuidas esitada koroonavaktsiini kõrvaltoime teatist ja kahjuhüvitise taotlust?

Vaktsiinikindlustust veel Eestis ei ole, kuid koroonavaktsiinide puhul saab kahjuhüvitise taotluse esitada ravimiameti abiga otse müügiloa hoidjale.Foto: Shutterstock

Ravimiamet tuletab meelde, missugusel juhul ning kuidas esitada kõrvaltoime teatist ning missugune on koroonavaktsiinide kahjuhüvitise taotluse esitamise süsteem seni, kuni Eestis hakkab kehtima vaktsiinikindlustus.

Mida teha, kui kahtlustad endal või lähedasel vaktsiini tõsisemat kõrvaltoimet?

Ravimite, sh vaktsiinide, kasutamisega seoses tekkinud kõrvalnähtude kohta kogub ravimiamet teavet eesmärgiga tuvastada uusi kõrvaltoimeid või selgitada teadaolevate kõrvaltoimete raskusastme või esinemissageduse muutust.

Kui vaktsineerimise järel tekib tõsine terviserike või on kõrvaltoimed tavatult häirivad ja neid ei ole kirjeldatud infolehes, siis tuleb võtta ühendust arstiga. Olenemata sellest, kas kaebus on tingitud vaktsiinist või muust, vajab see ravi enne, kui muutub ohtlikuks.

Kui arst peab tekkinud tõsist terviseriket seotuks vaktsiiniga, siis on ta kohustatud ravimiametit teavitama. Tõsiseks loetakse surmajuhtumid, eluohtlikud reaktsioonid ravimite manustamisel, püsivaid tervisehäireid tekitanud reaktsioonid ja kõrvaltoimed (sh invaliidsus), haiglaravi vajanud või seda pikendanud reaktsioonid ravimitele, raseduse ajal ravimi kasutamise tagajärjel väärarendid lapsel.

Kui arst ei pea seost vaktsiini ja tekkinud reaktsiooni vahel võimalikuks, siis on patsiendil või tema lähedasel/esindajal õigus esitada kõrvaltoime teatis ravimiametile. Vormi leiad ravimiameti kodulehelt.

Kuidas esitada kahjuhüvitise taotlus?

Kahjuhüvitise taotluse esitamine COVID-19 vaktsiinidele seni, kuni käivitub riiklik vaktsiinikindlustus:

  1. Terviserike peab olema tekkinud ajalises seoses vaktsineerimisega ja olema arsti poolt dokumenteeritud.
  2. Tõsise terviserikke kohta peab saatma arst kõrvaltoime teatise (kui ta seostab seda vaktsiiniga) või saadab teatise patsient/tema lähedane.
  3. Kahjuhüvitise taotluse esitamiseks tuleb esmalt pöörduda ravimiameti poole (info@ravimiamet.ee). Ravimiamet annab nõu, mis andmed on vajalikud taotluse esitamiseks igal konkreetsel juhul ning annab müügiloa hoidja kontaktid, kuhu taotlus tuleb saata.

Miks on oluline esitada kõrvaltoime teatis ravimiametile ja ametiga suhelda? Amet vaatab üle, kas taotlus on korrektselt ja arusaadavalt esitatud ning vajadusel ka nõustab. Hüvitise saamise tõenäosus on suurem, kui taotlus on vormistatud korrektselt ja arusaadavalt.

Valitsus toetas 2. detsembril kabinetinõupidamisel tervise- ja tööministri ettepanekuid kõiki Eestis kasutatavaid vaktsiine hõlmava vaktsiinikindlustuse loomiseks. Vastav eelnõu on plaanis koos patsiendikindlustuse süsteemiga riigikogusse saata veel tänavu.

Vaktsiinikindlustusega on kavas hüvitada olukorrad, kus vaktsineerimise tagajärjel on tekkinud vähemalt neli kuud kestev raske tervisekahjustus. Hüvitamise aluseks kehtestatakse fikseeritud summad, millega hüvitatakse nii varaline kui mittevaraline kahju sõltuvalt kahju raskusastmest.

Plaanitav kindlustus kehtib tagasiulatuvalt vaid koroonavaktsiinile, teiste vaktsiinde kahju tagasiulatuvalt ei hüvitata. Vastava eelnõu valmistab ette sotsiaalministeerium.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.