Kuidas puuk hammustab ja miks seda tunda pole?

Puugid otsivad inimese kehal pehmeid ja sooje kohti, kus nahk on õrnem ja hea verevarustusega ning kus puuk saab jääda oma ohvrile kauem märkmatuks.Foto: Shutterstock

Puuk hammustab nii, et seda pole üldse tunda, nõnda võibki ta märkamatult ja rahulikult toimetada oma peremeesloomal tükk aega.

Puugihammustust ei ole tunda, kuna ta „süstib” ohvrile oma süljega valu vaigistavat ainet. Puugil on üsna hästi arenenud hammustusorgan.

Kui puuk on oma ohvril ehk peremeesloomal leidnud vereimemiseks sobiva koha, asub ta lõugkobijatega (chelicerae) nahasse avaust lõikama. Tekkinud avausse torkab puuk oma peaosa pikenduseks oleva kinnitusjätke (hüpostoomi), ankurdab ennast kindlalt ohvri nahka ning asub verd imema.

Puugi kinnitumist ning kogu imemisprotsessi vältel nahal püsimist toetab süljega eristuv liimaine ehk tsement. Samuti on puugi süljes olevatel ainetel verehüübimist takistavad, valu vaigistavad ning immuunsust pärssivad ained. Kuna vere imemisega ei kaasne sügelust ega muud ärritust, on juba kinnitunud puugi olemasolu kehal raske tuvastada.

Oluline on aga puuk eemaldada kehalt kiiresti ja õigesti, sest mida kauem puuk on kehasse kinnitunud, seda suurem oht on nakatuda.

Allikas: puugiinfo.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.