Lisaks sõidavad ringi mammograafiabussid, mis külastavad kalendriaasta jooksul erinevaid Eesti piirkondi, peatudes nii suuremates linnades kui ka väiksemates asulates. Esmakordselt saadame rinnavähi kampaania raames naistele ka SMS-teavituse bussi jõudmisest tema elukoha piirkonda. Tervisekassa saadab ka SMS-meeldetuletusi neile, kes pole meie andmetel sõeluuringul veel osalenud ning esialgsed tulemused on kinnitanud, et selline meeldetuletus on sihtrühma puhul efektiivne.
Mida sooviksite südamele panna inimestele, kes saavad sõeluuringu kutse?
Sõeluuringud on üks tõhusamaid vähiennetuse ja varase avastamise võimalusi ning kutsume kõiki sihtrühma kuuluvaid inimesi üles oma tervisest hoolima ja käima regulaarselt kontrollis. Varases staadiumis vähk ja vähieelne seisund ei anna endast tihti märku, seega on oluline meeles pidada, et sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta kindlas vanusegrupis naistele ja meestele ning uuringul osalemine on väga oluline ka kaebuste puudumisel.
Regulaarse kontrolli abil saab ära hoida umbes 40% rinnavähi, 60% jämesoolevähi ja üle 80% emakakaelavähi juhtumitest. Emakakaela sõeluuringu abil on võimalik leida üles rakumuutused ja vähieelsed seisundid ning neid ravides ei pruugi vähidiagnoosi saadagi.
Jämesoolevähi puhul on võimalik avastada jämesoolevähk enne selle tekkimist, st vähieelses seisundis, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid. Ehk teisisõnu, kui rinnavähi sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis, et alustada raviga õigeaegselt ning vähendada haigusesse suremust (varases staadiumis leitud vähki saab täna ravida väga edukalt), siis emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuringul osaledes on võimalik avastada vähieelseid seisundeid ehk teisisõnu rakumuutusi, mis võivad aja möödudes viia vähi tekkeni.
Uuringud võtavad inimese päevast vaid mõnikümmend minutit ja võivad päästa elusid. Seega, kui inimene kuulub sõeluuringu sihtrühma, siis ei tohiks ta kahelda ning peaks aja broneerima juba täna.
Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant.
2023. aastal on tasuta emakakaelavähi sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastatega 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988 ja 1993.
Emakakaelavähis sõeluuringule registreerimiseks võtke ühendust sobiva raviasutusega või broneerige aeg digiregistratuuri kaudu. Kontaktid ja lisainfo leiad siit: https://soeluuring.ee/emakakaelavahk
Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–68 iga kahe aasta tagant.
2023. aastal on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973.
*Rinnavähi sõeluuringut on võimalik teha nii naisele sobivas tervishoiuasutuses kui ka mööda Eestit sõitvates mammograafiabussides. Registreerumiseks palume helistada sobivasse raviasutusse. Kontaktid, mammograafiabusside graafiku ja lisainfo leiad www.soeluuring.ee/rinnavahk
Jämesoolevähi sõeluuringule kutsutakse 60–68- aastaseid mehi ja naisi iga kahe aasta tagant.
*2023. aastal on kutsutud jämesoolevähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961, 1963.
Jämesoolevähi sõeluuringul osalemiseks tuleb pöörduda otse oma perearsti poole. Lisainfo leiad siit: https://soeluuring.ee/jamesoolevahk/
Rohkem infot on võimalik leida veebilehelt www.soeluuring.ee