Millised on kuumarabanduse esmased sümptomid nii lastel kui täiskasvanutel?

Väikelapse puhul on esmasteks vedelikupuuduse sümptomiteks suukuivus, kuivad huuled ja keel.Foto: Shutterstock

Kuumarabandus on seisund, mille puhul kõrge välistemperatuuri ja vedelikupuuduse koosmõjul kuumeneb keha üle. Kuumadel suveilmadel esineb seda seisundit sageli, aga see võib ilmneda ka näiteks saunamõnudega liialdamisel.

Apotheka proviisor ja Revali Raeapteegi juhtaja Triinu Entsik-Grünberg selgitab Apotheka terviseinfo blogis, et kuumarabanduse puhul võib kehatemperatuur tõusta üle 40 kraadi ja organism ei suuda enda jahutamisega enam hakkama saada.

“Tavaliselt on see seotud vedelikupuudusega, kuna meie organismi loomulik jahutussüsteem on higistamine. Higistamisega kaotatakse palju vedelikku ja organismile vajalikke soolasid, mis tekitab janu. Kui janu ei rahuldata, ei suuda organism ka end jahutada,” hoiatab proviisor.

Sel põhjusel tekivad esmased sümptomid, mis võivad osutuda ka eluohtlikuks: tekib higistamine, peavalu ja südamepekslemine. Ka pulss kiireneb, nahk on katsudes kuum, punetav ja niiske. Kui nendele sümptomitele ei reageerita, organismi vedelikukaotust ei kompenseerita ja keha maha ei jahutata, siis nähud süvenevad: nahk muutub jahedaks ja kuivaks; võib tekkida kohin kõrvus, peapööritus, oksendamine ning nõrkus, mis võib viia minestuseni. 

“Kuumarabandus võib põhjustada ka segadus häireid ja segast kõnet. Vedelikukaotusest võivad tekkida ka epileptilised krambid, mis võivad samuti viia teadvuse kaotuseni. Raskeimatel juhtudel võib organism langeda koomasse, elundid võivad kahjustuda ja tagajärjeks võib olla surm,” loetleb Entsik-Grünberg.

Mis vahe on ülekuumenemisel ja kuumarabandusel?

Meditsiiniliselt räägitakse ennekõike kuumarabandusest, mis on keha ülekuumenemisest ja vedelikupuudusest tingitud seisund. Selle puhul ei suuda organism termoregulatsiooni mehhanismide puuduliku või ebaadekvaatse reaktsiooni tõttu kehatemperatuuri tõusu ohjeldada. Nii võib organismi temperatuur kerkida eluohtlikult kõrgeks ehk üle 42 kraadi. Kuumarabandusele eelneb ülekuumenemine, mida ei tohi lasta edasi areneda eluohtlikuks seisundiks.

Kuidas ära tunda, et organism on vedelikupuuduses?

“Vedelikupuudus tekib, kui inimene kaotab rohkem vedelikku, kui tarbib. Täiskasvanud inimese ööpäevane veevajadus on 28–35 ml iga kehakaalu kilogrammi kohta. Lastel on sama näitaja  sõltuvalt vanusest 40–150 ml kehakaalu kilogrammi kohta – mida väiksem on laps, seda suurem vedelikuvajadus tal on,” toob Entsik-Grünberg välja.

Proviisori sõnul on imiku või väikelapse puhul esmasteks vedelikupuuduse sümptomiteks suukuivus, kuivad huuled ja keel. Samuti sissetõmbunud põsed või lõge. Vedelikupuudust võib kahtlustada ka juhul, kui väikelaps pole 3–4 tunni jooksul pissinud, või siis, kui lapse nutuga ei kaasne enam pisaraid. Väikelapsel võivad nii kiire ärrituvus kui ka loid olek viidata veepuudusele.

Täiskasvanutel annavad veepuudusest aegsasti märku tugev janu, aga ka väsimus, kurnatus, pearinglus või segadustunne. Vedelikupuuduse puhul tekib ka harvem vajadus urineerida ja uriin võtab tumedama värvi.

Kuidas anda ülekuumenenud kannatanule esmaabi?

“Kuumarabanduse puhul tuleks kannatanu viia viivitamatult varju või jahedasse ruumi, kannatanu lahti riietada ja teda jahutada. Jahutamisele aitab kaasa liikuv õhk, aga väga tõhus on ka külm mähis, millega jahutada pead, kaela, kaenlaaluseid ning kubemepiirkonda,” juhendab Entsik-Grünberg.

Kui haige on teadvusel, siis tuleks talle anda juua jahedat vett. Eelistada võiks mineraalvett, et aidata taastada higistamisega kehast väljutatud mineraalainete tasakaalu, vett võiks anda pigem palju.

“Kindlasti tuleks jälgida kannatanu teadvust. Kui inimene kaotab teadvuse või oksendab, tuleks ta asetada stabiilsesse küliliasendisse ja jälgida tema hingamist. Kui tekivad krambid, tuleb jälgida, et inimene ennast ei vigastaks, ja pärast krampe keerata ta jälle küljele. Kannatanu jahutamisega tuleb jätkata, kuni kehatemperatuur on langenud 38 kraadini,” õpetab proviisor.

Proviisori soovitused kuumaks suvepäevaks:

  • Kanna õhukesi ja hästi hingavaid riideid ning päikese käes kindlasti ka peakatet.
  • Põlenud nahk ei suuda keha maha jahutada. Päikesepõletuse ennetuseks tuleks kasutada päiksekaitsekreemi ja seda regulaarselt uuendada.
  • Lapsi ei tohiks mingil juhul jätta kuuma päikese meelevalda vankrisse ega ka autosse. Ka täiskasvanud peaksid vältima kuuma päikese käes magamist.
  • Joo tihti ja väikeste lonksudega, et organism saaks kaotatud vedelikuvarud taastada.
  • Väldi alkoholi tarbimist, kuna see soodustab vedeliku väljutamist kehast.
  • Kui vähegi võimalik, võiks raskeid treeninguid või füüsilist tööd päeva kõige kuumemal ajal vältida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.