Hea nõuanne

Nägemisterapeut: mütsinokk või kübaraserv ei kaitse lapse silmi päikese eest alati piisavalt

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eestlastele on üsna sügavalt sisse juurdunud komme suruda päikeseliste ilmadega lastele pähe laia äärega või nokaga müts. Päikeseprille kandvaid lapsi aga kohtab meil suhteliselt harva.

Kas mütsinokk või kübaraserv pakub alles arenevatele silmadele UV-kiirguse eest piisavalt kaitset või peaks ka lapsed päikeseprille kandma?

Nägemisterapeut Karmen Johansson, kes on spetsialiseerunud silmade koostöö hindamisele alates kolmandast eluaastast, märkis, et UV kiirgus peegeldub pindadelt tagasi. See tähendab, et nokamütsid ja kübarad kaitsevad tavatingimustes väga hästi, kuid selge taevaga veekogu ääres, liivarannas ja talvel lumega tuleks ka lastel kanda UV-kaitsega prille.

Johansson rõhutas, et üldiselt tuleb laste silmasid päikese eest kaitsta samuti nagu täiskasvanuilgi. Mõnel juhul on siiski väikesed erisused, sest laste silmad on alles arengujärgus.

Kui lapsel on näiteks laisk silm ja ta vajab optilisi klaase, siis tuleb kindlasti prillide tellimisel küsida, kas klaasidel on UV-kaitse. Kui laps vajab optilisi prille, siis peavad olema ka tooniga klaasid optilised. Milline toon on lapse jaoks parim, hindab spetsialist lapse nägemisuuringus.

Nägemisterapeut suunas, et kindlasti peab laskma määrata lapse nägemisvõime kolmandal eluaastal, et spetsialist saaks anda lapse jaoks parimaid soovitusi silmade arenguks. “Ilma optilise tugevuseta tooniga klaasid vähendavad sügavus- ja kontrastitaju ning samuti ei ole see hea valik laisa silma puhul.”

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.