Nakkushaiguste arst: koroonaviirus meenutab üha rohkem tavalist „külmetushaigust“

Ida-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna juhataja Aleksei Nelovkov.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Koroonaviirusesse nakatumine on küll statistiliselt langustrendis, kuid nakatumise risk püsib jätkuvalt küllaltki kõrge. Kuidas ennast ja oma lähedasi koroonaviiruse eest kaitsta, kui piirangud on leevenenud ja immuniseerimistõendit enam ei nõuta?

Ida-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna juhataja Aleksei Nelovkovi sõnul peame jätkuvalt olema tähelepanelikud: „Me ei tohiks unustada, et ametlik statistika põhineb molekulaarsetel PCR-testidel ja tegelik haigestumus võib olla veidi suurem. Seetõttu säilib ka koroonaviirusesse nakatumise risk Eestis veel küllaltki kõrgena.“

Arsti sõnul on Omikron-tüve levikuga muutunud ka Covidi sümptomaatika ja kõige sagedasemad tunnused on kurguvalu, nohu või ninaturse, luu-lihasvalu, peavalu. „Palavikku ning köha ei pruugi üldse ollagi. Teiste sõnadega – Covid meenutab üha rohkem tavalist „külmetushaigust“. Sellise enesetundega tasub teha Covid-19 antigeeni-kiirtest,” ütleb dr Nelovkov.

Kuidas ennast kaitsta?

Seejuures tuletab arst meelde, et väga paljud soovitused, mis kaitsesid inimesi nakatumast kõige karmimatel koroonaperioodidel, aitavad edukalt tervist hoida ka täna. 

Endiselt on olulised kõige elementaarsemad soovitused: koju või tööle jõudes pese käsi, avalikes ruumides kasuta käte antiseptikumi ja kanna õigesti kaitsemaski ning kõige tähtsam – haigena, isegi tagasihoidlike sümptomitega, jää koju ja tee endale antigeeni-kiirtest veendumaks, et sa ei oleks haigestunud koroonaviirusesse.

Covidi leviku seisukohast on õues viibimine ja sportimine ning väliüritustel osalemine kõige vähem nakkusohtlik. Kuna aga koroonaviirus levib piisknakkuse teel, tasub siiski olla ettevaatlik üritustel, kus palju inimesi seisab lähestikku. Sellisel üritusel soovitab arst kanda maski ka õues, kuni nakatumisnäitajad on veelgi vähenenud.

Kui oled ise või on sinu lähedane tervislikel põhjustel riskirühmas, tasub kohviku, meelelahutus- ja kultuuriasutuste külastamisega oodata. Eelistada tasub kohti, kus ruumid on korralikult õhutatud ja inimeste hajutatus on tagatud. Avalikes kohtades kanna kindlasti maski – õige maski kandmine hoiab ära viiruse sattumise näole ja hingamisteedesse.

On mitmeid haigusi, mille tõttu võib Covidi põdemine kulgeda raskemalt. „Enamasti on arstid oma patsientidele neist riskidest ka rääkinud ja õpetanud, kuidas end nakatumise eest kõige paremini kaitsta, ja suur osa patsiente on koroonaviiruse vastu juba ka vaktsineeritud. Selleks, et koroonaviiruse Omikron-tüvesse mitte nakatuda, tasub end revaktsineerida, mis hoiab haiguse raskesti põdemise riski endiselt madalana,“ rõhutab dr Nelovkov vaktsineerimise olulisust.

Mida teada plaanilisele ravile minnes?

Haiglad, polikliinikud, tervisekeskused on kohad, kus Covid-reeglid on alati rangemad. Seda selleks, et hoida nii kõikide patsientide kui ka meditsiinipersonali tervist ning nakatumisvõimalused ravikeskkonnast eemal.

Kõik päeva- ja haiglaravile saabuvad patsiendid peavad tegema Covid-19 PCR-testi. See tuleb teha kuni 48 tundi enne plaanilisele ravile saabumist. Testimisest on vabastatud patsiendid, kes esitavad tõendi viimase 3 kuu jooksul Covid-19 haiguse läbipõdemise kohta.

Kui oled Covidisse siiski nakatunud, on kõige olulisem järgida soovitust jääda haigena koju. Kui varem on broneeritud aeg arsti vastuvõtule, siis helista julgesti haigla registratuuri ning palu visiit edasi lükata.

Koroonasse nakatumise korral tuleb kodus karantiinis viibida 7–10 päeva, täpsemalt aitab õige kuupäeva välja arvutada perearstide seltsi koostatud isolatsioonikalkulaator. Samast leiavad ka lähikontaktsed kalkulaatori, et arvutada, kui kaua peaksid nemad isolatsioonis viibima. Täpsemat infot isolatsiooni kestvuse kohta saad alati küsida oma perearstilt, sest see sõltub nii sümptomite kestvuse ajast, nende raskusastmest ning kaasuvatest haigustest või ka eelnevast ravist.

„Positiivsest koroonatestist peab kindlasti teavitama oma perearsti, et ta saaks selle info lisada oma infosüsteemi, sest muidu ei jää Covidi põdemisest märki inimese terviseandmetesse,“ tuletab dr Nelovkov meelde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.