“Kui palju mustikaid, kui pika aja jooksul ja millal alustada? Kas alkohol on ajule halb või mõõdukas koguses seltskondlik tarbimine siiski kasulik? Sellised küsimused tekitavad ainult segadust ja ei aita kaasa dementsuse riskifaktorite vähendamisele,” lisas Barbarino.
Täna avalikustatud World Alzheimer’s Report 2023 pealkirjaga “Reducing dementia risk: never too early, never too late” keskendub dementsuse riskide vähendamise praktilistele soovitustele. Raportisse on koondatud 90 teadlase, meditsiinitöötaja, poliitikakujundaja, dementsusega inimese ja omastehooldaja nõuanded, mis aitavad lugejatel mõista dementsuse riski nn suurt pilti.
2020. aastal avaldati teadusajakirjas The Lancet nimekirja 12 dementsuse riskifaktorist, mis on tõendatult mõjutatavad (suitsetamine, vähene füüsiline aktiivsus, alkoholi liigtarbimine, õhusaaste, peatarumad, vähene sotsiaalne suhtlus, madal haridustase, ülekaal, kõrge vererõhk, diabeet, depressioon ja kuulmislangus) ning millega tegeledes on võimalik dementsuse tekkimist edasi lükata, selle arengut aeglustada või tekkimist vältida peaaegu 40% juhtudest.
Uuringud näitavad, et inimestel võib dementsus tekkida aastakümneid enne haigusnähtudeilmnemist. Siiski võib riskitegurite vähendamine nii enne kui ka pärast diagnoosimist edasi lükata, aeglustada haiguse arenemist või isegi ennetada prognoositavaid dementsuse juhtumeid kuni 40% ulatuses.
Iga kolme sekundi järel tekib kellelgi maailmas dementsus. Praegu elab maailmas hinnanguliselt 55 miljonit inimest dementsusega – neuroloogilise haigusega, mida kaks kolmandikku inimestest ikka veel ekslikult peab vananemise normaalseks osaks.
Riskide maandamine dementsuse diagnoosimise järgselt võib samuti aidata aeglustada haiguseprogresseerumist. Seetõttu on hädavajalik, et teave ja nõuanded oleksid selged ja arusaadavad ning elustiilimuutused oleksid kõigile kättesaadavad ja taskukohased.
Hoolimata hiljutistest edusammudest ravimite vallas, mis on andnud paljudele inimestele üle maailma lootust, et võime olla üha lähemal ravi leidmisele, oleme ikka veel kaugel eesmärgist tuua turule kättesaadavad ja taskukohased ravimeetodid igat tüüpi dementsuse raviks.