Arst pani südamele, et naaskelsabatõve ravi ajal ja pärast ravi on väga oluline põhjalikult kodu koristada. Ühtmoodi tähtis on koristada tube nii tolmuimejaga kui ka teha märgpesu, samuti iga päev käia duši all ja vahetada aluspesu. Lisaks soovitas dr Rahnik vahetada voodipesu ja käterätikuid iga päev 3–5 päeva jooksul pärast ravi lõppemist.
Paljudel juhtudel ei saa parasiidist lahti ilma ravita, seepärast on nakkuse kahtlusel oluline pöörduda arsti poole. „Ravimata jätmisel võivad tekkida tüsistused ning on tõenäoline, et haigus kandub edasi teistele inimestele. Lisaks seedehäiretele võivad sooleparasiidid põhjustada ka teisi tüsistusi, näiteks aneemiat, nahalöövet, kroonilist väsimust ja meeleoluhäireid,“ selgitas arst.
Kuigi rahvatarkus soovitab kõhuusside peletamiseks süüa kõrvitsaseemneid, siis dr Rahnik seda ainsa ravimeetodina ei soovita: „Kõrvitsaseemned sisaldavad kukurbitiini, millel on näidatud teatavat toimet erinevatele sooleparasiitidele. Kahjuks puudub mul täpne info selle efektiivsusest inimkatsetes, seetõttu ei soovita ma kõrvitsaseemnete peale lootma jääda, kui nakatumine on juba teada.“
Kuidas nakkust ennetada?
Enamik sooleparasiitidest levib fekaal-oraalsel teel, eelkõige kokkupuutel nakatunud pindadega, seepärast on nakkuse ennetamisel ja sellest vabanemisel oluline hügieen.
„Kõige paremini aitab nakkust ennetada sagedane kätepesu, kindlasti pärast WC-s käimist ja enne söömist,“ soovitas arst. Samuti tasuks enne söömist ära pesta marjad, puu- ja köögiviljad ning korralikult kuumtöödelda liha- ja kalatooted.
Lisaks soovitas dr Rahnik koduloomade olemasolu korral konsulteerida loomaarstiga, kes annab nõu, milline peaks olema regulaarne parasiitide profülaktika koduloomadel.