Terviseamet soovitab: kuidas takistada täide levikut?

Arusaam, et täid tekivad mustusest, on ekslik. Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest.Foto: Shutterstock

Terviseamet tuletab meelde, et täitõbi ehk pedikuloos on kergesti nakkav ja selle levikut saab piirata vaid ravi ja vastutustundliku käitumisega.

Sagedamini esineb täitõbe lasteaia-ja koolilastel, kes nakatuvad otseses kokkupuutes teiste laste juustega või kammide, rätikute, patsikummide ja mütside kaudu.

Kuidas takistada täide levikut?

  • Avastades pereliikmel täid, puhasta tolmuimejaga põhjalikult kõik põrandad, vaibad, pehme mööbel. Puhasta ja vaheta ka tolmuimeja tolmukott.
  • Puhasta põrandaharjad, kammid ja juukseharjad. Juuksekummid viska ära või paki kilekotti ja aseta vähemalt 24 tunniks sügavkülma.
  • Auto kasutamisel puhasta kindlasti ka auto istmekatted.
  • Pese riided, mütsid, sallid, kraega rõivad ja voodipesu võimalikult kuuma veega (vähemalt 50–60 kraadi).
  • Triigi riided üle.
  • Kõik, mida pesta või triikida ei saa, näiteks kaabu, paks mantel vms, aseta kaheks nädalaks suletud kilekotti.
  • Taasnakatumisest hoidumiseks kasuta täitõrjevahendit. Järgi kasutusjuhendit ja korda protseduuri mõnepäevase vahega paari nädala jooksul.

Miks saab laps ikka ja jälle täid?

Täi ei hüppa, lenda ega uju, aga suudab väga kiiresti liikuda/ronida. Seetõttu levivad nad vaid otsese kontaktiga nakatunud inimeste juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms.

Emane peatäi muneb päevas juuksejuurtele umbes 5-10 muna (tingud). Elu jooksul, mis kestab keskmiselt 30 päeva, tähendab see kokku 150-300 muna.

8-10 päeva möödudes kooruvad munadest noored täid ehk nümfid, kes peavad ellujäämiseks saama esimese 24 tunni jooksul imeda verd, muidu nad hukkuvad. Nümf ei ole võimeline paljunema ega nakatama. Nümfi koorumisel jääb juuksejuurtele valge kest, mis sealt ühe kuu jooksul ära kulub. 9-12 päeva möödudes saab nümfist täiskasvanud täi.

Niisiis, kui munad ei sure esimese tõrjega, võivad need kooruda ja täi elutsükkel algab otsast peale. Seetõttu on eriti oluline kontrollida 8-10 päeva pärast uuesti, kas täitõrje oli edukas. Uuesti nakatumise põhjus võib olla ka selles, et laps on kokku puutunud mõne teise lapsega, kellele pole täitõrjet tehtud. Seetõttu tuleks lisaks koolile või lasteaiale teavitada ka kogu lapse suhtlusringi.

Kui leitakse elus täisid, tuleb tõrjet korrata ja seejärel kord nädalas pead kontrollida. Oluline on, et iga pereliikme juukseid kontrollitakse põhjalikult ega neis täisid pole. Selleks sobib spetsiaalne täikamm.

Täivastase vahendiga töötlemine on vajalik üksnes siis, kui tuvastatakse aktiivne täidega nakatumine. Töötle kõiki selliseid isikuid ühel ja samal päeval, et vältida uuesti nakatumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.