Neile, kelle elutempo on kiire, võib pikema uneaja planeerimine olla keeruline. Sellisel juhul võib olla abi sellest, kui reeglid enda jaoks paika panna. „Kasvõi teha endaga kokkulepe, et minna tööpäeviti üks tund varem magama. Või teine võimalus – nädalavahetustel end korralikult välja magada,“ soovitab Staalfeldt-Rahumägi.
Normaalne uneaja pikkus täiskasvanutel on 8–10 tundi. Raseduse esimese trimestril tasub seda soovitust järgida, sest kui magada liiga vähe, on keha stressis.
Unevõlaga sünnitama minna ei tasu
„Unevõlaga sünnitama minnes võib sünnitus kujuneda ka raskemaks, sest väsinud organism ei jaksa pingutusega toime tulla. Unepuudust seostatakse ka erinevate krooniliste haigustega, sealhulgas II tüüpi diabeedi, rasvumise ja depressiooniga. Seega on parem und tõsiselt võtta,“ soovitab emadusnõuandla ämmaemandusjuht.
Teisel trimestril enesetunne rasedana paraneb ning võimalik on nii mõndagi ette võtta: rohkem kodust välja minna, kinos ja sõpradega kohtumas käia. Seda aega tasub kasutada ja nautida, sest alates 7. raseduskuust võib hakata organism taas väsimusest märku andma ning unevajadus suureneb.
„Samas võib üsna raseduse lõpus olla mitmeid põhjuseid, mis uinumist raskendavad. Kõhubeebi muutub järjest aktiivsemaks, mistõttu pidevad öised ärkamised ja väsimus on probleemiks paljudele lõpurasedatele. Sellisel juhul on väga kosutav teha lõunauinakuid ja proovida alati puhata päevasel ajal paar tundi,“ ütleb Staalfeldt-Rahumägi.
Ämmaemandate viis nippi parema une jaoks: