Ämmaemanda soovitus rasedatele: magage end välja, unevõlaga võib sünnitus kujuneda raskemaks

Valutava selja puhul tasub panna üks padi jalgade vahele, et vähendada seljale mõjuvat koormust.Foto: Shutterstock

Võimalusest korralikult välja puhata, enne kui laps sünnib, unistavad paljud. Õigesti teevad need, kes endale iga päev ka natukene puhkust lubavad.

Raseduse alguses on suurenenud unevajadus tavaline. „Tingitud on see sellest, et keha harjub uute hormoonidega, mistõttu naine tunneb end rohkem väsinuna,“ ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi.

„Oluline on siis puhkamiseks alati aega võtta ning väsimustunnet mitte eirata. Esimese rasedustrimestri lõpuks olukord muutub – energia taastub ja paljud lapseootel naised ütlevad, et alates siis hakkavad nad rasedus tõeliselt nautima.“

Neile, kelle elutempo on kiire, võib pikema uneaja planeerimine olla keeruline. Sellisel juhul võib olla abi sellest, kui reeglid enda jaoks paika panna. „Kasvõi teha endaga kokkulepe, et minna tööpäeviti üks tund varem magama. Või teine võimalus – nädalavahetustel end korralikult välja magada,“ soovitab Staalfeldt-Rahumägi.

Normaalne uneaja pikkus täiskasvanutel on 8–10 tundi. Raseduse esimese trimestril tasub seda soovitust järgida, sest kui magada liiga vähe, on keha stressis.

Unevõlaga sünnitama minna ei tasu

„Unevõlaga sünnitama minnes võib sünnitus kujuneda ka raskemaks, sest väsinud organism ei jaksa pingutusega toime tulla. Unepuudust seostatakse ka erinevate krooniliste haigustega, sealhulgas II tüüpi diabeedi, rasvumise ja depressiooniga. Seega on parem und tõsiselt võtta,“ soovitab emadusnõuandla ämmaemandusjuht.

Teisel trimestril enesetunne rasedana paraneb ning võimalik on nii mõndagi ette võtta: rohkem kodust välja minna, kinos ja sõpradega kohtumas käia. Seda aega tasub kasutada ja nautida, sest alates 7. raseduskuust võib hakata organism taas väsimusest märku andma ning unevajadus suureneb.

„Samas võib üsna raseduse lõpus olla mitmeid põhjuseid, mis uinumist raskendavad. Kõhubeebi muutub järjest aktiivsemaks, mistõttu pidevad öised ärkamised ja väsimus on probleemiks paljudele lõpurasedatele. Sellisel juhul on väga kosutav teha lõunauinakuid ja proovida alati puhata päevasel ajal paar tundi,“ ütleb Staalfeldt-Rahumägi.

Ämmaemandate viis nippi parema une jaoks:

  1. Igapäevane mõõdukas liikumine aitab kaasa kvaliteetsele unele. Liigu iga päev vähemalt 30 minutit.
  2. Füüsiline aktiivsus, lõõgastavate harjutuste ja joogaga tegelemine aitavad vähendada öiste ärkamiste kordi ja maandada ärevust.
  3. Valutava selja puhul tasub panna üks padi jalgade vahele, et vähendada seljale mõjuvat koormust.
  4. Vähenda vee joomist paar tundi enne magamaminekut. Ka söömine vahetult enne magamaminekut segab uinumist.
  5. Püüa vältida hilisõhtul teleri ja telefoniekraani vaatamist, sest hele ja sinakas valgus paneb sind veel kauem üleval olema ja raskemini magama jääma.
 

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.