Soodusta unehormooni tootmist: meie harjumused mõjutavad keha võimekust toota melatoniini

Ekraanidest jõuab silma sinine valgus, mis ei lase kehal melatoniini toota.Foto: Shutterstock

Melatoniin on hormoon, mida keha toodab loomulikult ja see mängib rolli meie une-ärkveloleku tsükli reguleerimisel. Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant, proviisor Kristiina Sepp nendib, et meie enda harjumused mõjutavad keha võimekust toota melatoniini.

Olemas on ka laboris valmistatud versioon melatoniinist, mis on hõlpsasti kättesaadav nii toidulisandina kui käsimüügiravimina. Paljud inimesed kasutavadki neid preparaate uneprobleemide leevendamiseks.

Proviisor rõhutab aga, et enne melatoniini toidulisandi järele haaramist tuleks üle vaadata oma unehügieen. “Sageli on inimestel fookus vales kohas — asendame unehügieeni ja muu tegevuse tableti või sprei annustamisega,” tõdeb ta.

Tegelikult tuleb mõista, et meie enda harjumused mõjutavad keha võimekust toota melatoniini. Näiteks tasub teada, et valgusega kokkupuude pärsib melatoniini tootmist, kuid pimedus stimuleerib seda. Ehk jõuame selleni, et ekraanidest kuvatav valgus rikub meie unerütmi.

“Ekraanidest jõuab silma sinine valgus, mis vähendab koheselt melatoniini mõju. Keha ei saa hakata tootmagi melatoniini. Ka suukaudselt manustatud melatoniini toime kohe väheneb, kui selle võtmise järel skrollid veel telefonis,” selgitab Sepp.

“Teinekord aitab väga väike muutus, näiteks silmaklappide kasutamine, melatoniini tootmist taastada. Samuti võiks näiteks vaadata, millise valgusega on elektrooniline kell,” toob ta välja. 

Abi võib olla sellestki, kui üle vaadata oma toidulaud. “Melatoniini tootmiseks on vaja trüptofaani. Seda on näiteks banaanis, kaunviljades ja pähklites. Seega võiks menüüsse ka natukene selliseid toiduaineid juurde lisada. Teinekord võikski mõelda, kuidas ma nii hästi eelmisel õhtul magama jäin — mida tegin ja mida sõin,” soovitab proviisor.

Lisaks toob Sepp välja, et ka alkohol takistab melatoniini mõju. Nii ei tasuks uinumise soodustamiseks pokaalikese veini järele haarata.

Loe siit pikemalt, miks ei tasuks igapäevaselt melatoniini toidulisandit võtta.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.