Hea tervis

Kopsuarst: kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse aladiagnoosimine on ülemaailmne probleem

Mis haigus on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk KOK?

Sageli on KOKi avaldumise hetkeks haigus juba kaugele arenenud.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

16. novembril pööratakse kogu maailmas tähelepanu kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK) põdevatele inimestele. Põhja-Eesti Regionaalhaigla pulmonoloog dr Marily Jaagor selgitab, mis haigusega on tegemist, millised on haiguse sümptomid ning kuidas neid leevendatakse.

“Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on krooniline süvenev haigusseisund, mis põhineb õhuvoolu piiratusel (ehk obstruktsioonil) hingamisteedes, mis ei ole taaspööratav. Õhuvoolu piiratus on progresseeruv ning on seotud kopsude haigusliku põletikulise vastusega kahjulikele osakestele ja gaasidele,” selgitab Dr Marily Jaagor Regionaalhaigla blogis.

“KOK avaldub enamikul juhtudel pärast kuuekümnendat eluaastat ja sageli on avaldumise hetkeks haigus juba kaugele arenenud. KOK on surmapõhjusena kolmandal kohal pärast südameisheemiatõbe ja insulti,” tõdeb kopsuarst.

Raviga saab sümptomid kontrolli alla

Arst tõdeb, et esikohal haiguse põhjusena on suitsetamine. Ohuteguriks on ka passiivne suitsetamine ehk kui inimene ise ei suitseta, vaid hingab sisse teiste tubakasuitsu. Samuti võib põhjuseks olla elukutse või keskkonnaga seotud gaaside või tolmude sissehingamine. 

“Haiguspilt võib olla varieeruv: inimene võib tunda õhupuudust, samuti võivad esineda krooniline köha rögaeritusega, aeg-ajalt kiuned kopsudes, kaasnevad sagedased hingamisteede infektsoonid,” kirjeldab dr Jaagor. “Haiguse progesseerumisel kujuneb välja krooniline hingamispuudulikkus, mis mõjutab kogu organismi.”

KOKi puhul on tegemist kroonilise haigusega, mida ei ole võimalik välja ravida, kuid raviga saab haiguse sümptomeid kontrolli all hoida, vähendada ägenemisi ning seeläbi parandada patsiendi elukvaliteeti.

“Oluline on KOKi põhjustava teguri kõrvaldamine, et vältida haiguse süvenemist ja ägenemisi. Näiteks soovitame kindlasti suitsetamise lõpetamist. Regionaalhaiglas pakume suitsetamisest loobumise nõustamist, kuhu on etteregistreerimisel võimalik ilma saatekirjata pöörduda,” märgib arst.

Dr Jaagori sõnul on KOK patsientidel oluline püsida liikuvana ning regulaarselt ravimeid kasutada. Ravi nurgakiviks inhaleeritav ravi selle erinevates variantides (pikatoimelised ravimid, lühitoimelised ehk hooravimid, nebuliseeritavad ravimid).

“Kroonilise hingamispuudulikkuse näidustustel on kasutusel kodune pikaajaline hapnikravi ning kodune ventilaatorravi. Lisaks pakume pulmonaalset taasturavi võimalusi, mis on olulised, et sälitada patsientide liikumine ja lihasjõudlus. Vajadusel kaasame KOKi ravisse ka toitumisõe. KOKi haigetel on soovitatav vaktsineerimine hooajalise gripi ja pneumokokknakkuse vastu,” juhendab pulmonoloog.

Ülemaailmne probleem

Maailmas on hinnanguliselt umbes 210 miljonit KOK-i patsienti. Dr Jaagor toob seejuures välja, et Eesti osales rahvusvahelises epidemioloogilises uuringus „Burden of Obstructive Lung Disease“ (BOLD), mille andmetel oli  Eestis püsiobstruktsiooni levimus 8% meeste ja 5% naiste hulgas.

Niisiis võiks nende andmete põhjal Eestis olla hinnanguliselt 25 000 KOKi patsienti. Eesti haigekassa ametliku statistika järgi oli 2017. aastal KOK-i diagnoosiga patsientide arv umbes 13 000.

“Ülemaailmseks probleemiks on haiguse aladiagnoosimine, mille põhjusteks on haiguse hiiliv kulg ja ühiskonna vähene teadlikkus, mistõttu ei pöördu haiged oma probleemidega õigeaegselt arsti juurde,” tõdeb pulmonoloog. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.