Hea tervis

Õdede ja ämmaemandate töö maht on suurenenud oluliselt enam kui nende arv

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Tervise Arengu Instituudi (TAI) statistika näitab, et Eestis teevad õed ja ämmaemandad aina enam tööd, juurde on nende erialade spetsialiste tulnud aga vaid käputäis.

TAI statistika näitab, et õdede ja ämmaemandate iseseisva töö maht ning vastutus on aastate jooksul oluliselt kasvanud.  Samal ajal on vähenenud nii arstide tehtud vastuvõttude ja koduvisiitide arv kui ka günekoloogide poolt rasedate jälgimine.

“Tööde ümberjaotamise eesmärk on tervishoiusüsteemi toimimise tõhustamine,” selgitas TAI tervisestatistika osakonna juhataja Jane Idavain. “Kõnekas on ka fakt, et võrreldes 2013. aastaga on õdede visiitide arv kasvanud 46 protsenti ja ämmaemandate visiitide arv 26 protsenti, samas nii õdede kui ka ämmaemandate arv on suurenenud vaid 11 protsenti. Mis tähendab, et nii õdede kui ämmaemandate töö maht on tõusnud oluliselt enam kui nende arv.”

Eestis on nii õdede kui arstide arv Euroopa keskmisest madalam. Eestis töötab 1,8 õde ühe arsti kohta, Euroopa Liidu keskmine on 2,3. Tuhande elaniku kohta on Eestis 6,2 õde, Euroopa Liidu keskmine on aga 8,2.

Ämmaemandaid on Eestis ühe naistearsti kohta 1,8  ning kümne tuhande naise kohta 6,9. Mõlemad on veidi üle Euroopa Liidu keskmise. Ämmaemandate vastuvõttude arv on kümne aastaga kasvanud 1,9 korda ning ämmaemanda külastuste arv raseda naise kohta 2,5 korda.

2020. aastal on õdede keskmine brutokuupalk 1697 eurot, mis on 21 protsenti Eesti keskmisest kõrgem ning ämmaemandate keskmine on 1783 eurot, mis on Eesti keskmisest 27 protsenti kõrgem. 

“Nii õdede kui ämmaemandate palgakasv on käesoleval aastal oluliselt kiirenenud, õdedel 9 ja ämmaemandatel 6 protsendipunkti. Palgakasvu mõjutas osaliselt ka märtsis välja kuulutatud eriolukord, millega seoses olid teatud ametikohad kõrgemalt tasustatud. Seega on järgmisel aastal tõenäoliselt oodata palgakasvu aeglustumist,” selgitas TAI analüütik Kai Maasoo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.