Aina enam juurdub perearstikeskustes ka praktika, et patsiendi võtab arsti asemel vastu hoopis pereõde. Triinu-Mari Ots kinnitas, et pereõed on viimase kümne aasta jooksul igati välja teeninud nii kolleegide kui ka patsientide usalduse ja inimesed teavad, et pereõele saab julgelt oma muret kurta.
„Õde lahendab väga suure hulga terviseprobleeme professionaalselt ja täpselt samade ravijuhendite alusel nagu arstid. Sageli on õdedel teine spetsialiteet ja nii mõnigi kord suunab ka arst patsiendi edasi õe juurde, kes on palju pädevam teatud protseduure tegema ja nõustama,“ kirjeldas dr Ots. Pereõde aga diagnoosi ei määra ja kui tervisemure ületab õe pädevuse piire, suunab ta patsiendi edasi perearsti, füsioterapeudi või mõne muu spetsialisti vastuvõtule.
Endiselt kuulub pereõdede töö hulka vaktsiinisüstide tegemine, vere võtmine, südame ja kopsude kuulamine ning vererõhu mõõtmine. Samuti uuendavad õed retsepte, seovad haavu ning nõustavad patsiente haiguste ennetamise, tervisliku eluviisi ja toitumise teemal. Vastava väljaõppega õde aitab ka alkoholiprobleemide ja suitsetamisest loobumisega.
Kiire ja usaldusväärne tervisenõu telefoni teel
Nagu vanasõna ütleb, ei käi haigused kive ega kände mööda. Samuti ei küsi nad kellaaega ega nädalapäeva. Teadupärast aga perearstikeskused tööpäeva õhtuti ja nädalavahetustel ei tööta, rääkimata riigipühadest. Siis saab tervisemure korral nõu küsida perearsti nõuandetelefonilt 1220. Nõuandetelefoni meeskonnas on 30 pikaajalise ja mitmekülgse kogemusega meedikut, kes vastavad kõnedele 24 tundi ööpäevas.
Kõige sagedamini helistatakse nõuandetelefonile viiruse sümptomitega seotud muredega, nagu palavik, nohu, köha ja kurguvalu. Nõu küsitakse ka vererõhuprobleemide, traumade, valude, iivelduse ja oksendamise ning ravimite kohta.
Kui inimene on haigestunud nädalavahetusel või riiklikel pühadel ja vajab töövõimetuslehte, on võimalik nõuandetelefonile helistades oma haigestumine fikseerida ja selle alusel saab perearst väljastada töövõimetuslehe. Samuti on võimalik hädavajadusel pikendada ka krooniliste haiguste ravimiseks väljakirjutatud retsepte.