D-vitamiini päevane soovituslik kogus täiskasvanud mehele on vähemalt 30 mcg ehk 1200 TÜ (toimeühikut). Vajadusel, näiteks kui on leitud D-vitamiini puudus, võib kaaluda suurema annusega preparaati.
Tsinki on soovitatav võtta 10–20 mg päevas, aktiivsematel meestel või suurema vajaduse korral kuni 25–30 mg, kuid üle 30 mg päevas regulaarselt tarvitada ei soovitata. Seleeni puhul piisab üldiselt 60 kuni 300 mikrogrammi päevas.
“C-vitamiini võiks aktiivse eluviisiga mees võtta 300–500 mg päevas. Suurema annuse korral on soovitav valida aeglaselt imenduv variant, mida on kehal võimalik päeva jooksul tasapisi omandada, sest suur kogus kiiretoimelist C-vitamiini filtreeritakse lihtsalt neerude poolt välja ja ei imendu kehas,” selgitas farmatseut.
Vitamiinide tarvitamise kuldreegel
Kõige sagedasemad vead vitamiinide võtmisel on nende manustamine tühja kõhuga või rasvlahustuvate vitamiinide võtmine ilma rasvase toiduta. „Kui võtta vitamiine tühja kõhuga, siis võib liigse maomahla tõttu suurem osa toimeainest juba maos happe tõttu ära lahustuda ja toimevõimekus väheneb. Samuti võib juhtuda, et tühja kõhuga võtmine ärritab magu ja tekitab iiveldust,” hoiatas Baar. Ta lisas, et tee või kohvi joomine vahetult enne vitamiinide võtmist takistab samuti nende omastamist.
“Vajaliku toime saavutamiseks on vitamiinide ja mineraalide võtmise kuldreegel tarvitada neid üks kord päevas, iga päev samal ajal ja pärast sööki klaasi puhta veega. Kindlasti on mõningaid erandeid ja mõnikord vajab õige annuse paika sättimine ka mõningast katsetamist või saab selle täpselt paika apteekri või arstiga konsultatsiooni käigus,” märkis farmatseut.
Vitamiinide mõju hakkab tavaliselt avalduma mõne päeva kuni nädalaga, eriti kui tegemist on vesilahustuvate vitamiinidega. Rasvlahustuvate vitamiinide toime võib aga olla aeglasem, samas magneesiumipulbrit krampide korral võttes, võib toime ilmneda juba minutitega. „Terves organismis, kus pole otseselt mõne vitamiini puudust, ei pruugi mõju kohe tunda anda, kuid vitamiinide regulaarne tarvitamine aitab ära hoida tulevaste probleemide tekkimise,” selgitas apteeker.