Karell

Marii Karell: selle asemel, et õhutada inimesi liikuma, jäeti Tallinnas ära autovaba päev

On tore, et me kanuudega Lasnamäel konisid korjame. Aga miks on Tallinnas prügisorteerimine korraldamata? Ja kuidas autovaba päev asendus tasuta parkimise päevaga?Foto: Kalle Veesaar

Sel pühapäeval pidi toimuma Tallinnas autovaba päev. Suurejooneline plaan nägi ette vanalinna ümber ajutise rattatee rajamist. Seda ei tule. Ühtlasi ei tule üldse autovaba päeva.

Koroona trumpas autovaba päeva üle?

Veel neli päeva tagasi oli Rohelise pealinna tiitlile kandideeriva Tallinna vastaval kodulehel üleval eraldi alajaotus Autovaba päev. Eile saabus pressiteade, et Autovabale päevale broneeritud üritused jäetakse koroonaohu tõttu ära. Tegelikult tundub see olevat suitsukate sellele, et linn jätab autovaba päeva üldse ära. Vastav alajaotus kodulehelt on kadunud.

Selle asemel tekkis ootamatult hoopis tasuta parkimise päev – seda ajal kui üle Euroopa tähistatakse liikumisnädalat. Ehk et selle asemel, et õhutada inimesi tervislik olema ja linnas näiteks jalgsi või jalgrattaga liikuma, oleme tekitanud soodsa keskkonna müra ja saaste suurendamiseks.

Selline teadetega hämamine tekitab klassikalise olukorra, kus jääb justkui mulje, et Tallinn tahab rohelisemaks muutuda, aga tegelikult tehakse seda ainult paberil. Potjomkini küla efekt. Klassikaline rohepesu.

Tund liikumist päevas pikendab eeldatavat eluiga 4,2 aasta võrra

Harvardi ülikoolis läbi viidud mudelarvutuse kohaselt võib oletada, et pooled tänavapäeva lastest on 35 eluaastaks ülekaalulised. Tasakaalustatud toitumine on eraldi teema, aga suur roll ülekaalulisuse vastu võitlemisel on ka liikumisvõimaluste loomine igapäeva elus.

Üksteise järel on teadusuuringud tõestanud, et igapäevane liikumine on tervisele erakordselt kasulik. Kaheksa aastat tagasi läbi viidud uuring, milles analüüsiti 655 000 inimest,  avastati, et pärast 40. eluaastat pikendas vaid viisteist minutit füüsilist aktiivsust päevas eeldatavat eluiga 1,8 aasta võrra. Tund või enam liikumist päevas pikendas eeldatavat eluiga 4,2 aasta võrra.

Ja siin ei peeta silmas trepijooksu või hantlitega vehkimist, vaid kõige tavalisemat argiliikumist. Selle üle, et meil oleks mugav kulgeda värskes õhus tööle ja kooli, rõõmustaksid kõik meie kehaosad ja me peletaksime eemale suhkurtõbe, seniilsust ja mitmeid vähitüüpe.

See on erakordselt pettumust valmistav, et rahva tervis meie pealinna juhtidele niivõrd vähe korda läheb. Keskkonna tervisest rääkimata. Mis rohepealinnast me räägime kui me prügi ei sorteeri ega liikumist ei soosi?

Marii Karell on “Laseri” saatejuht. “Laser” aitab olla teejuhiks parema maailma poole igal esmaspäeval kl 20 TV3-s.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.