Känguruhooldus tähendab, et laps pannakse vanema – ükskõik kas ema või isa – palja rinna peale kaissu, nii et tekib nahk-naha kontakt. Nimetus viitab sarnasusele kängurutega, kes hoiavad oma poegi enda kõhutaskus.
Ema või isa rinna vastas olles kannab beebi ainult mähkmeid ning peas on tal mütsike ja jalas sokid, et hoida teda soojas. Selline nahk-naha kontakt on eriline, sest tugevdab lapse ja vanema omavahelist sidet, kuid lisaks on sellel ka teaduslikult tõestatud meditsiiniline kasu.
Känguruhooldus stabiliseerib lapse südame löögisagedust, aitab muuta tema hingamisrütmi korrapärasemaks ja tänu sellele hoida püsivana vere hapnikusisaldust. Laps on rahulikum, nutab vähem ja magab kauem. Känguruhooldus toetab tema ainevahetust ja kaalutõusu, kuna soodustab rinnapiima teket ja nii on vähem ka seedimisega seotud probleeme. Vastsündinute osakonnas näeme, et tänu känguruhooldusest saadud kasule väheneb lapse haiglas veedetud aeg.
Oluline roll on ka isadel. Meeste südame löögisagedus on aeglasem kui naistel – nende süda lööb natuke tugevamini ja vastsündinu kuuleb seda paremini. Mõnikord on ema ka veidi ärevam või tal on pärast sünnitust kehv olla. Samas on isade valmisolek oma laste eest hoolitseda suur, nad väga naudivad seda nahk-naha kontakti.
Känguruhooldust võib teha ka ajalistele tervetele lastele, ennekõike kasutatakse seda raviviisina näiteks rahustamiseks või gaasivalude leevendamiseks.
Millised beebid üleüldse vajavad vastsündinute osakonnas jälgimist ja abi?
Vastsündinute osakonnas on enneaegsed või ajalised vastsündinud, kes vajavad lisatähelepanu või meditsiinilist hoolitsust. Mõnikord satuvad lapsed meie juurde kohe sünni järel, mõnikord veidi hiljem, teisel-kolmandal päeval pärast sündi.