Kuigi tänavuse rahvusvahelise enneaegse sünni päeva tunnuslause on „Mitte hetkegi lahus! Hoiame vanemad ja enneaegsed beebid koos alates sünnist“, on Ida-Tallinna Keskhaiglas see võimalus juba aastaid olemas.
Haigla sünnitusmajas hinnatakse kõrgelt perekeskset intensiivravi, et kaasata pereliikmed kohe pärast enneaegse lapse sündi aktiivselt raviprotsessi. Peredel on võimalus olla oma vastsündinuga koos juba esimesest päevast peale. „Praeguseks on kogu enneaegse lapse abistamiseks vajalik keeruline aparatuur viidud perepalatisse, et lastevanematel oleks soovi korral võimalik viibida oma beebide juures. Seda võimalust kasutab 95% peredest,“ selgitab dr Andresson.
Vastsündinute intensiivravi on üks kõige kiiremini arenenud ja arenevaid meditsiinivaldkondi kogu maailmas. Eestis suunatakse kõik enneaegselt sündinud beebid ravile ja vastsündinute suremus on viidud praktiliselt miinimumini.
Dr Andressoni sõnul jääb kõikidest enneaegselt sündinud ja ravile suunatud lastest ellu 90–92%, mis on teiste Euroopa riikidega võrreldes väga hea tulemus. Kui aastal 2002 oli Ida-Tallinna Keskhaiglas sügavalt enneaegsete vastsündinute seas haiguseta ellujäänute osakaal esimese haiglaravi lõppedes 37,4%, siis täna on see 78%.
Enneaegselt sündinud laste parima arengu toetamiseks on Ida-Tallinna Keskhaiglas Eestis ainuke ja ainulaadne emapiimapank, mis tagab kõigile enneaegselt sündinud beebidele võimaluse saada kohe sünnijärgselt rinnapiima seni, kuni emal on oma rinnapiim tekkinud.
Väga enneaegse lapse sünd on suur mure ka vanematele. Lapse ravi võib osutuda väga keeruliseks ja pikaajaliseks ning nii majanduslikult kui ka psühholoogiliselt kurnavaks.
Üks mooduseid juhtida tähelepanu enneaegselt sündinud laste, nende vanemate ja lähedaste probleemide ja vajaduste teadvustamiseks on sirelililla värvuse kasutamine hoonetel. Nii muutub täna üle Eesti 107 asutust, sealhulgas ka Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmaja, üheks ööpäevaks sirelilillaks. Just see on enneaegsete tunnusvärv, mis tähistab õrnust ja erakordsust.